" /> Yüzde Sivilce Depresyona Sebep Mi? | Pembe Bigudi
Yüzde Sivilce Depresyona Sebep Mi?

Yüzde Sivilce Depresyona Sebep Mi?

Akne ile ilgili teorik bilgi ve oluşum sebepleriyle uzman kişi tarafından elle temizlenmesi kozmetikçinin akne sorunu taşıyan müşterisine yönelik yapacağı hizmetin bir önü. Bir başka ve önemli yönü ise psikolojiktir.

Akne sorunu olan birçok kişi kendilerini cazibesiz bulurlar, aşağılık kompleksine düşerler, öz güvenini kaybederler ve korkulara kapılırlar. Cilt sorunu olmayan kişilerin kendilerine çok dikkatli baktıklarını düşünürler ve yabancı bakışlara maruz kalmamak için yönlerini çevirirler. Tepki alacaklarını düşünerek bir ok akne sorunu olan kişiler ilişki kurmakta zorlanırlar ve adeta kendilerini izole ederler. Buraya kadarı bir akne uzmanının kendi hastalarından edindiği izlenimler.

Sivilce Sorunları

Sivilce sorunu olan hastaların bu korkularının haksız olmadığını ilmi araştırmalar da söylüyor. Cilt hastaları gerçekten başkaları tarafından red edilip dışlanıyor. Birçok ağırlıklı kişi lokantada akne sorunu olan kişinin yanına oturmayacağını söylüyor. Bu insanlar sosyalleşmeye karşı gibi algılanıyorlar ve okul ya da iş yerinde diğer insanlara göre daha zor şartlarda oluyorlar.

Garip gelse de, birkaç tane sivilce hastayı derin sorunlara itebiliyor. Cildi sağlıklı olanlar için ufak değişiklikler akne sorunu olanlar için çok büyük dertler açabiliyor. Tabi ki akne sorunu olup da kendi güvenini kaybetmeden, kendinden emin olarak hayata bakanlar da var. Çoğu ise büyük sıkıntıların altında dertlenmeye başlıyorlar – üstelik gerçekten büyük akne değişiklikleri mi var yoksa sadece geceyanığı mı fark etmeden.

Her açıdan özel bir durum olan Acne excoriée des jeunes filles, basit cilt kirlenmelerinden oluşan zorunlu sıkma ve ezmelerden oluşuyor. Psikologlar Acne excoriée için bu kişilerin kendilerine karşı agresifliğin bir rol oynadığını düşünüyorlar(kendi kendine değişme). Bu durumlarda kozmetik ve dermatolojik tedaviler yeterli gelmemekte. Bazılarına ancak destekleyici psiko terapi ile davranış terapisinden oluşan önlemlerle gerçekten yardım edilebilir.

Tavsiye! Kozmetikçinin elle temizlemesi bu aknelerde değişikliklere rağmen önemlidir. Çünkü bu durumda hasta cildiyle birilerinin gerçekten ciddi olarak ilgilendiğini düşünmektedir. Ayrıca sıkıntı çektiklerini cildiyle ilgilenen kozmetikçi ile paylaşması da faydalıdır.

Ne zaman bir psikoterapi faydalı olur? Tedaviyi yapacak doktorun görevi akne hastanın psiko terapiye ihtiyacı olup olmadığına karar vermektir. Ergenlik çağındaki normal akne için genelde buna ihtiyaç duyulmaz. Acne excoriée veya belli yetişkinlik aknelerinde ise, örneğin nörotik rahatsızlıların olduğu durumlarda, gereklidir. Objektif olarak çok az miktarda akne belirtileri var, ancak hasta kendinden çok şikayetçi ise, o zaman dikkat edilmeli, çünkü bu durumda psikoterapiye ihtiyaç duyuyor olabilir.

Psikoterapik konuşmaların yanında dinlenme ve biyofeedback metodları akne sorunu olan müşterinin ruh ve cildinin durumuna çok iyi gelebilir. Stresleri yenebilmek için stratejiler geliştirmek de makul olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status