" /> Yaşlılığı Engelleyen Formül: Egzersiz | Pembe Bigudi
Yaşlılığı Engelleyen Formül: Egzersiz

Yaşlılığı Engelleyen Formül: Egzersiz

Yaşın ilerlemesi ile eski güzel görünümümüzden giderek uzaklaşırız. Her gün ayna karşısında yaşlılığı geciktiren durumlar, yaşlılığı geciktirmek mümkün müdür, yaşlanmayı durdurma mümkün müdür diye düşünüp dururuz. Çünkü her geçen gün güzelliğimiz geride kalmaya başlıyor.

Uzmanlar belli bir yaştan sonra hücrelerin yaşlandığını söylüyor ancak hücrelerimizin yenilenmesi de mümkün. Yani hücrelerimizin yenilenmesini sağlarsak yaşlanmayı da yavaşlatabiliriz. Egzersiz yaparak yaşlı hücrelerimizin genç bir duruma gelmesini sağlayabiliriz.

Yaşlı Hücrelerin Yenilenmesi

Yaşlılık deyince aklımıza belki de en son gelen şey hücredir. Biz daha çok doku ya da organ olarak düşünsek de aslında yaşlanan hücrelerimizdir. Yaşlı hücrelerin onarımı güç olduğu için gün geçtikçe yaşlılık alametleri de ortaya çıkıyor. Mesela en basitinden hücrelerimiz yaşlanınca artık eski gücümüzde olamayız. Çünkü yaşlı hücreler çok az enerji üretir ve bu yüzden güçsüz duruma düşeriz.

Aslında yaşlı hücrelerimiz kendiliğinden yenilenir, ancak bu süre çok uzundur. Biz bu süreyi ne kadar aza indirirsek yaşlanmamızı da o kadar geciktiririz. Dışarda bunu gözlemleyebilirsiniz. 100 yaşındaki bir insan bazen 50 yaşındaki birinden daha genç görünebiliyor. Sorarsanız mutlaka sağlıklı beslenme ve egzersiz diyecektir. Çünkü yapılan araştırmalarda egzersiz yapan insanların hücreleri daha erken yenilenmiştir. Bu sayede yaşlanma süresi gecikmiştir. Eğer bedeninizi korumak, yaşlanmayı engellemek istiyorsanız mutlaka egzersiz yapın.

Yaşlanmayı Durdurabilirsin

Yapılan araştırmalarda egzersiz olarak özellikle bisiklette koşu gibi hareketlerin hücre yenilenmesini önemli ölçüde hızlandırdığı görülmüştür. Ayrıca kan şekerinizi de ayarlayarak daha sağlıklı yaşamanızı sağlayabilirsiniz. Bu tarz egzersiz yapan kişilerin hücreleri sürekli olarak takip edilmiştir. Bir süre sonra bu kişilerin hücrelerinde ki mitokondri sayısı artmıştır. Mitokondri vücudumuzda enerji üretimden sorumludur. Daha şimdiden gençleştiğinizi hissetiniz değil mi?

Genç hücrelerde mitokondri sayıları oldukça fazladır, çünkü sürekli olarak hareket halinde olduğumuz için mitokondri sayımız da artar. Ancak egzersiz yapmadığımız zaman enerji ihtiyacımız azalır ve buna bağlı olarak mitokondri sayımız da artar. Tüm bunlar beraberinde yaşlı hücrelerin oluşmasını sağlar. Eğer daha sağlıklı ve genç bir hayat yaşamak istiyorsak artık egzersiz hayatımızın bir parçası olmak zorundadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status