" /> Yaraların iyileşmesi ile ilgili bilinen yanlış tedaviler neler | Pembe Bigudi
Yaraların iyileşmesi ile ilgili bilinen yanlış tedaviler neler

Yaraların iyileşmesi ile ilgili bilinen yanlış tedaviler neler

Yaraların iyileşmesi ile ilgili bilinen yanlış tedaviler neler?Hayatımızı devam ettirirken tabi ki herkes ufak tefek kazalar atlatabiliyor. Bu atlatılan kazalar da küçük yaralanmalara sebebiyet verebiliyor. Yaraların iyileşmesi ile ilgili bilinen yanlış tedaviler ise yaranın geç iyileşmesine sebep olurken bazen de yarayı daha kötü bir hale getirebiliyor. Ayrıca bir yaraya iyi gelen tedavi şekli başka bir yarayı daha kötü bir hale getirebilecek sonuçlar doğurabiliyor.

Yanlış tedaviler doğru bilinenlerden oldukça fazla

Yaralanma sonrası, yaranın tedavisi için yapılan yanlış tedavilerin neredeyse çoğu doğru bilinen tedavilerden oldukça fazla miktarda olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış durumda. Bunun sebeplerinden birisi de neredeyse tüm yaralanmaların aynı çerçeve içerisinde bilgilendirilmesi. Her insanın farklı iyileşme süreçleri ve farklı tedavilere ihtiyacı vardır. Yaraların doğru bir şekilde bakımının yapılması ve tedavi edilmesi gerekir. Uzman doktorlardan destek almakta her aman yarar vardır. İşte en çok bilinen yaraların iyileşmesi ile ilgili bilinen yanlış tedaviler;

Oksijenli su ve tentürdiyotla yaralarınızı temizleyin

Özellikle yaraların mikroplardan arınması ve tedavi olması için ülkemiz de yapılan bu ciddi yara tedavisi hatasıyla birlikte yaranın tedavisi için görev yapan hücreler de zarar görmektedir. İçerisinde bulunan alkol içerikli maddeler, yara bölgesine zarar vererek alerjik sorunlara da sebebiyet vermektedir. Özellikle düşme ve kesme gibi yaralanmalarda temiz su ve sabun yardımıyla yarayı yıkamak ilk aşama için yeterli bir yara tedavi yöntemidir. Yara tedavisinde önemli olan nokta yaraya bulaşabilecek mikropları oldukça uzakta tutmaktır.

Yarada kaşıntı varsa enfeksiyon sorunu olabilir

Yaralar kaşınmaya başladığında iyileştiği yönünde bir inanış vardır. Bu bir bakıma yara kaşınmasıyla birlikte iyileştiği yönünde inanış doğru sayılabilir. Fakat yara olan yerde var olan bir kaşıntı ve rahatsızlık ilaçların yan etkisi olan alerjiyi, tahrişi ve enfeksiyon başlangıcını da belirtiyor olabilir. Bu bakımdan yara olan bölge yakından takip edilmelidir. Özellikle yara kenarlarında olan kızarıklık, su toplamaları ve iltihaplar dikkate alınmalı en kısa sürede doktora tedavisi için başvurulmalıdır.

Açık yaralar daha çabuk iyileşir

Halk arasında genel olarak yaygın olarak yaraların açık bırakıldığı taktirde daha çabuk iyileştiği ile ilgili bir inanış vardır. Fakat bu inanış genel olarak doğru değildir. Yaraların iyileşmesi için oksijenin gerekli olduğunu kimse inkar edeme fakat yaranın hızlı biri şekilde tedavisi için nemli bir ortamda oldukça önemlidir. Kurumuş bir yaranın hızlı iyileşmesini beklemek oldukça yanlış bir düşüncedir. Yaranın üzerinde oluşan kuru kabuk yaranın iyileşmesini oldukça yavaşlatır ve hatta durma noktasına bile getirebilir. Kabuk bu yönden kötü bir yana sahipken yaranın mikrop kapmasının önüne geçtiği için eğer bir yara kabuk tutmuşsa kesinlikle koparılmamalıdır.

Günümüzde gelişen tıp ile birlikte yarayı hem mikroplardan koruyan hem de yaranın nemli kalmasını sağlayan pansuman malzemeleri üretilmiştir. En kısa sürede bu malzemeyi kullanmak yaranın sağlıklı ve hızlı bir şekilde iyileşmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat bu kullanılan pansuman malzemesi sürekli olarak değiştirilmelidir.

Küçük yaralar büyük sorunlara yol açabilir

Küçük yaralara dikkat edilmemesi ve önemsenmemesi oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Yara olan bölge vücudun kendini korumak için kullandığı zırhın yani derinin zarar görmesi demektir. Mikroplardan sizi koruyan bir duvarın yırtılmış ya da yaralanmış olması mikroplara girmesi için bir kapı bırakmaktır. Bu kapıdan giren mikroplar önemsemediğiniz yaranızdan daha büyük sorunlara yol açabilir. Yaralar her zaman temiz su ve sabunla iyice temizlenmelidir. Yara bandı ise küçük yaraların daha hızlı iyileşmesi ve mikroplardan korunması için biçilmiş kaftandır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status