" /> Tümöre Bağlı Baş Ağrıları | Pembe Bigudi
Tümöre Bağlı Baş Ağrıları

Tümöre Bağlı Baş Ağrıları

Tümöre Bağlı Baş Ağrıları Tümörün türüne ve konumuna bağlı olarak şiddet açısından değişiklik arz eder ve semptomları büyük ölçüde değişir. Bu belirtiler iki nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir, birincisi, tümör kafatasında büyüyebilir ve geliştikçe beynin üzerinde baskı uygulamaya başlar burun kanaması yapar İkincisi, beynin farklı kısımları farklı fonksiyonları kontrol ettiğinden dolayı tümör yerine bağlı olarak çeşitli belirtiler gösterebilir. Kafatası beyni örtmek için yeterince büyük olduğundan dolayı bu bölümdeki herhangi bir büyüme gerçekleşirse intrakranyal basınç artışı olarak bilinen basıncı artırır. Bu durum da  baş ağrısı, hastalık ve nöbetlere neden olabilir. Ha keza baş ağrısı ve hastalığın çeşitli hafif hafif hastalıklarla ilişkili ortak göstergeler olduğuna dikkat etmek lazımdır bu nedenle baş ağrısı tümörün belirleyici bir belirtisi olarak kabul edilmemektedir

Beyin tümörü ile ilişkili Baş ağrısı

Beyin tümörleri ile ilişkili baş ağrıları, diğer sebeplerden kaynaklanan baş ağrılarından farklı semptomlara sahiptir. Bu endikasyonlara dikkat etmek erken teşhis ve tedavide önemlidir.

 • Tekrarlayan migren dışı baş ağrısı
 • Tekrarlayan bulantı ve kusmalar
 • Kafanın belirli bir bölümünde muhtemel zonklama türü ağrılar
 • Öksürük veya vücut hareketi ile yoğunlaşan ağrılar
 • Baş ağrısı tedavisine cevap vermeme

Bunların yanı sıra beyindeki bir tümör varlığı, vücudun diğer işlevlerini de etkileyebilir mesela;

 • Motor becerilerinde zayıflık görülebilir
 • Görme değişimi veya aralıklı körlük
 • Konuşma, bellek ya da düşüncede değişimler,
 • Kas gevşetmesi veya adale felci
 • Kadınlarda menstruasyon döngüsünün emzirme veya ani değişimi
 • Yutma güçlüğü, yüz zayıflığı veya uyuşukluk
 • Sabahın erken saatlerinde sıklıkla yaşanan bu baş ağrısı şiddetli olabilir hareket ve aktiviteyle birlikte kötüleşir.

Doktorlar, beyindeki lezyonun semptomlar üretmek için yeterli bir boyuta gelmesinin genellikle birkaç ay veya hatta yıllar alabileceğini düşünüyor. Bazı vakalarda keşif migrene yönelik rutin tarama sırasında veya küçük bir kafa travması sonrasında tamamen tesadüfen bulunmaktadır.

Baş Arkasında Ağrılar:

Tıbbi olarak kafatası baş ağrısı, başın herhangi bir yerinde bir ağrı olarak tanımlanmaktır. Kafadaki nosiseptörler, ağrıya cevap veren duyu nöronları olduğunda uyarılırlar. Beynin kendisinde nosiseptör bulunmamakla birlikte, baş ve boyun bölgesinde bulunan kranyal ve spinal sinirler, ekstrakranyal arterler, meninksler ve kaslar ağrı reseptörleri içerir. Bu ağrı reseptörleri, kas gerginliği, stres veya dilate kan damarları nedeniyle uyarılabilir. Baş ağrısı sırasında hissedilen ağrı genelleştirilebilir veya kafanın yanına, önüne veya arkasına lokalize edilebilir. Bu ağrılar berrak veya keskin olabilir ya da ağrılar aralıklı veya sabit olabilir.

Yüksek tansiyona Bağlı Baş Ağrısı

Yüksek tansiyon aslında bir nevi kalp hastalığıdır ve akut tıbbi bir durumdur ve zamanında kontrol edilmezse insanlar için ölümcül olabilir. Yüksek tansiyon hastalığında arter duvarlarındaki basınç artmaktadır, böylece kalp kan damarlarına kan pompalamak için zorlanmaktadır- Yüksek tansiyonun bir diğer adı  hipertansiyon- arteriyel hipertansiyondur.  Sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncı olmak üzere iki şekilde ölçülmektedir. Örneğin kalp kasıldığı zaman, kan damarlarına pompalanırken kan tarafından uygulanan basınç daha fazla olmaktadır bu daralma sistolik kan basıncıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
  Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
  2018-07-09 02:49:06
  Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
  2018-07-06 00:48:07
  DMCA.com Protection Status