" /> Terör olayları çocukları etkiler mi? | Pembe Bigudi
Terör olayları çocukları etkiler mi?

Terör olayları çocukları etkiler mi?

Terör olayları çocukları etkiler mi? Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı saldırıyla kalbimizden vurulduk… Derin bir üzüntüyle haberleri takip ediyoruz, yorumlar yapıyoruz. Peki, çocuklar; onlar terör vakalarından iyi mi etkileniyor? Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Algun Tüfekçi, terörün psikolojik etkilerini anlatıyor…

Terör vakaları çocuğa iyi mi zarar veriyor?

Çocuğun ruhsal gelişimindeki en önemli faktörlerden birisi de ‘’itimat’’ duygusudur. Çocuğun geleceğe ve yaşama dair olumlu bir bakış açısı geliştirmesinde itimat duygusunun yeri tartışılamaz. Çocuk yaşadığı çevrede kendini güvende hissetmelidir. Son terör hücumları ile ilgili haberler çocuklarda bu itimat ve emniyette olma hissine zararlı olabilir.

Çocuklar yaşadıkları çevrede bu gibi vakaların olmasından ve sevdiklerine zarar gelmesinden, onları kaybetmekten korkarlar. Itimat hissinin kaybolmasıyla her an kötü bir şey olacakmış endişesi oluşmaya başlar. Bu nedenle yetişkinler tarafından bu konuda bazı önlemler alınması yararlıdır.

Çocuklar için hangi önlemler alınabilir?

– Terör ve şiddet içeren haberlerden çocuğunuzu mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın.

– Başınıza gelme ihtimali olan tehlikeler konusunda çocuğun korkularını ve endişelerini ifade etmesine izin verin.

– Çocuğun bu konudaki sorularına ayrıntılı değil genel hatları ile yanıt verin.

– Bu türlü olayların nadiren bulunduğunu ve yaşadığınız çevrenin güvenilir bulunduğunu belirtin.

– Onu korumak için elinizden gelen her şeyi yapacağınızı ve bu mevzuda aldığınız önlemleri anlatın.

– Çocuğunuzun korkusuna kulak verin, alaka ve güven ihtiyacı artıyorsa, onu rahatlatmak için her zamankinden daha fazla ilgi ve yakınlık gösterin.

– Aile içinde birbirinize yakın durmanız rahatlatıcı, itimat verici olur. Aile içindeki bildirişimin güçlenmesi ve şiddet içeren konuşmalardan uzak durulması, terör ve şiddetin olumsuz etkilerine karşı çocukların ve anne babanın ruh sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Terör kaygısı varsa ne yapmalı?

Tüm bu önlemlere rağmen eğer çocuğunuzun aklı sürekli bu mevzularla meşgul olursa bu konulardan bahsediyorsa, korku, endişe, ümitsizlik, karamsarlık duygularına kapılabilir. Bu gibi bir olayla karşılaşmaktan korktuğu için kendini gmeşhurk faaliyetlerden soyutlama, aşırı tedirginlik, abartılı korkular ve endişelar oluşmaya başlamışsa çocuk ve ergen psikiyatrisi alanındaki bir uzmandan destek almanız yararlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status