" /> Su İçmenin Bilinmeyen10 Faydası Nelerdir | Pembe Bigudi
Su İçmenin Bilinmeyen10 Faydası Nelerdir

Su İçmenin Bilinmeyen10 Faydası Nelerdir

su içmenin Bilinmeyen 10  faydası nelerdir?Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz suyun aynı zamanda birçok yararı buluyor. Hem ruhsal olarak hem de beden sağlığı açısından muhteşem faydaları var. Vücudumuza iyi bir şekilde bakmamız için yeterli miktarda suyu tüketmemiz gerekiyor. Bu durum o kadar önemli ki vücut ağırlığının yüzde 10’unu kaybeden bir insan halsizliğe yenik düşüyor, aynı şekilde yüzde 20’lik bir su kaybı ise ölüm tehlikesini beraberinde getiriyor.

Özellikle baş ağrısı ya da kilo sorunu yaşayan insanlar için su içmek oldukça faydalı olduğu biliyor. Genel araştırmalara göre erkeklerin günde ortalama olarak 2,5 litre su içmesi gerekirken, kadınların 2 litre su içmesi yeterli. Aynı zamanda günlük su ihtiyacı vücuda alınan kaloriye göre değişiklik gösteriyor. Örnek vermemiz gerekirse günde 1500 kalori alan bir insanın ortalama olarak 1,5 – 2 litre su içmesi gerekiyor. Yeterli miktarda su içmediğinizi ise idrara çıkma ve idrarınızın renginden anlayabilirsiniz. İşte bilinmeyen 10 su içmenin faydası;

 1. Ağız kokusunu giderir

Gün içerisinde sürekli olarak besin tüketiyoruz. Yeteri kadar miktarda su içmeyen insanlarda ise tükürük miktarı azalıyor. Tükürük azalmasının sebebi ise gün içerisinde yeteri miktarda suyun vücuda girmemesi ve tükürük bezlerinin zayıf düşmesi. Tükürük miktarının azalmasıyla birlikte ağzımız düzgün şekilde temizlenmiyor ve ağız kokusu meydana geliyor. Ağız kuruluğuna sahip bir insan yutkunma ve çiğneme gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Ağız kokusunu giderir
Ağız kokusunu giderir

 

 1. Saçları canlandırır

Sağlıklı bir şekilde gün içerisinde yeteri miktarda su tüketen bir insanın saçlarının da sağlıklı bir şekilde canlandığına tanıklık edebilirsiniz. Saç kuruluğuna bağlı kırılmalara, kepek sorununa ve saç dökülmelerinin önüne en iyi su içerek geçebilirsiniz. Saçlarınızı nemlendirmesinin yanı sıra vücudunuzu temizleyerek muhteşem canlılıkta saçlara sahip olmanızı sağlar.

 

saçları canlandırır
saçları canlandırır
 1. Spor yapmayı sevenler için vazgeçilmez

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam geçirebilmemiz için düzenli beslenmemiz ve düzenli olarak spor yapmamız önerilir. Bu önerileri dikkate alırken tabi ki de su içmeyi ihmal etmememiz gerekli. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen insanların antrenmanlar yapanların yanlarında sürekli olarak su bulundurduklarına şahit olmuşsunuzdur. Spor yapan insanların yanlarında su taşımalarının ve sürekli olarak tüketmelerinin sebebi kasılmalara ve kramplara iyi gelmesidir. Su içen bir insan daha rahat bir şekilde egzersizlerini yerine getirebilir.

 

Spor yapmayı sevenler için vazgeçilmez
Spor yapmayı sevenler için vazgeçilmez
 1. Daha iyi çalışan bir beyin

Unutkanlık genel olarak herkesin yaşadığı bir problemdir. Fakat daha iyi bir şekilde beslenen bir beyinde unutkanlık oldukça az görülür. Bunun için yeteri kadar su tüketen bir insanda susuzluk gibi bir problem yaşanmayacağı için unutkanlıkta oldukça az görülür.

 

Daha iyi çalışan bir beyin
Daha iyi çalışan bir beyin
 1. Sağlıklı bir bebek için su şart

Gebelik döneminde olan kadınların su tüketimine özellikle daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bunun sebebi artık vücutlarında su tüketiminin oldukça fazla artmış olmasıdır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve anne karnındaki sıvının daha iyi bir şekilde üretilmesi için oldukça önemlidir.

 

Sağlıklı bir bebek için su şart
Sağlıklı bir bebek için su şart
 1. Kabızlık sorununun önüne geçer

Yediğimiz besinlerde lif oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Bununla birlikte sindirimde lifler çok önemli bir rol oynar. Fakat yeteri miktarda tüketilmeyen su yüzünden kabızlık sorunu görünebilir. Su içmek sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak kabızlığın önüne geçmede oldukça önemli bir rol oynar.

 

Kabızlık sorununun önüne geçer
Kabızlık sorununun önüne geçer
 1. Strese iyi gelir

Beynin neredeyse %85’i sudan oluşmaktadır. Eğer gün içerisinde yeteri miktarda su tüketilmezse beyinde su miktarı azalırsa hem ruhen hem de bedenen kendinizi yorgun ve stres altında hissedebilirsiniz. Bu yüzden su içerek beyne ve vücudunuza yeteri miktarda su kazandırmak oldukça önemlidir. Daha fazla miktarda su tüketen insanlarda stres daha az görülen bir problemdir.

 

Strese iyi gelir
Strese iyi gelir
 1. Böbrek taşı oluşmasını engeller

Bizi yabancı ve zararlı maddelerden koruyan organımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için böbrek önemli bir organdır. Fakat yeteri miktarda su tüketilmezse böbreklerimiz işini doğru ve sağlıklı bir şekilde yapamaz hale gelir. Bunun için gün içerisinde yeteri miktarda su tüketmemiz böbrek taşı oluşmasının önüne geçmek için oldukça önemlidir.

 

Böbrek taşı oluşmasını engeller
Böbrek taşı oluşmasını engeller
 1. Kalp sağlığını korur

Kan hacmi oldukça miktarda sudan meydana gelmektedir. Su miktarı azalmaya başlarsa kan hacmi azalır ve bu da kan dolaşımını oldukça yavaşlatan bir etkendir. Yeteri miktarda su tüketildiği taktirde taşınacak olan besinler kanda daha rahat taşınarak kolaylıkla dolaşım devam eder.

 

Kalp sağlığını korur
Kalp sağlığını korur
 1. Reflü sorununun tedavisini tek başına yapar

Özellikle reflü sorunu yaşayanlar için yaşam kalitesi oldukça azalmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde reflü kendini yemek borusu kanserine çevirebilir. Yeteri miktarda su tüketen bir reflü hastasında iyileşme görülür hatta tamamen geçen hastalarda vardır.

 

Reflü sorununun tedavisini tek başına yapar
Reflü sorununun tedavisini tek başına yapar

Özetlemek gerekirse su hayatımızın her yerinde bize yardımcı olan ve hayatımızı devam ettirebilmemiz adına gerekli olan muhteşem bir besindir. Susuz yaşam düşünülemeyeceği gibi susuz hayatta devam edemez. Bu yüzden insanlar su tüketimine dikkat ederek daha sağlıklı bir ve kaliteli bir yaşam sürebilir. Zaman geçtikçe suyun daha bir çok faydasının araştırmalarla birlikte ortaya çıkacağından eminiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Solmaz HalmanGunduz Akar Su İçmenin Bilinmeyen10 Faydası Nelerdir yönetici çok güzel.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status