" /> Stresi hayatınızdan atmanız için 5 faydalı bitki | Pembe Bigudi
Stresi hayatınızdan atmanız için 5 faydalı bitki

Stresi hayatınızdan atmanız için 5 faydalı bitki

Stresi hayatınızdan atmanız için 5 faydalı bitki.Yoğun bir tempoda çalışıyorsanız ve stresli bir işiniz varsa kesinlikle hemen kendinize bir iyilik yapıp bitki çayınızı aldıktan sonra temiz havada biraz dinlenin.

Stres çağımızın en büyük problemlerinden biri olduğu tartışmasız bir gerçek. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucundan stresi hayatımızdan atabilmek için birçok yöntem var. Bunlardan belki de en önemli olanı bu kadar yoğun ve stresli tempoda doğal hayatla iç içe olabilmek adına kendimize zaman ayırmak. Basit olarak doğada bir yürüyüş yapmak, toprağa ayak basmak, egzersizlerimizi spor salonunda değil de doğayla bir bütün halinde olarak bol oksijenle yapmak bile oldukça faydalı. Kaygı, stres, depresyon gibi sorunların tedavisinde genel olarak bu yöntem sürekli olarak doktorlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle yurt dışında psikologlar bahçıvanlık tedavisi isminde bir yöntemle hastalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Ayrıca doğanın bize sunduğu doğal bitlilerle de stresi kolaylıkla hayatınızdan atarak huzurlu bir geleceğe gözlerinizi açabilirsiniz.

  1. Çeri domates

Çeri domatesin görünüşü bile birçok stresi sizden uzaklaştırabilir fakat asıl etkili yanı içerisinde bulunan maddeler. Sadece çeri domatesin içinde bulunan likopen maddesi bile sizi stresten uzaklaştırabilecek muhteşem bir maddedir. Özellikle depresyon tedavisinde sıkça kullanılır.

  1. Kekik

Kekik oldukça sevilen bir baharattır. Bunun yanında oldukça sağlıklı ve vücuda yararı olan maddeler barındırır. İçerisinde bulundurduğu kafeik asit, rosmarinik ve quercitin maddeleri ise yorgunluğu üzerinizden alarak kaygı problemi ile savaşır.

  1. Ayçiçeği

İçerisinde amino asit miktarı oldukça fazla olan bir bitkidir ayçiçeği ve özellikle depresyonla mücadele sürecinde oldukça fazla etkisi vardır. Vücudu rahatlatarak kaygı ve stres problemlerinin önüne geçer.

  1. Papatya

Papatya çayını bilmeyen yoktur. Fakat papatya çayı kekik gibi içerisinde quercitin ve kafeik asit bulundurduğu için oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Uyumadan önce kendinize yapacağınız bir papatya çayı ile deliksiz bir uykuya merhaba diyebilirsiniz.

  1. Lavanta

Bitkilerin yalnızca çayının yapılıp içilmesi ya da yemeklere katılarak yenilmesi bize şifa vermez. Lavanta bitkisinin yaydığı muhteşem aromaya sahip koku sizi kolaylıkla rahatlatabilecek bir etkiye sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status