" /> Spor yaparken daha fazla verim alabilmek için izlenecek 5 yöntem | Pembe Bigudi
Spor yaparken daha fazla verim alabilmek için izlenecek 5 yöntem

Spor yaparken daha fazla verim alabilmek için izlenecek 5 yöntem

Spor yaparken daha fazla verim alabilmek için izlenecek 5 yöntem Spor her insanın hayatında var olması  hatta vazgeçmemesi gereken önemli bir unsur.  Peki, spor yaparken nasıl daha çok verim alabilirsiniz?

Ne kadar sağlıklı beslensek de, fiziksel bazı aktiviteleri düzenli yapmamız gerekiyor. Vücudun zinde kalması ve istikbal yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını minimuma indirmek için mutlaka spor hayat akışının ortamında yer almalı. Egzersiz yapmak sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da kendinizi daha zinde hissetmenizi, özgüvenli olmanızı sağlar. Öğrenme kabiliyetinizi yükseltir, uyku düzeninizi arttırır, strese karşı korur.

Spor yapıp verim alamayan kişiler hazırladığımız açıklanan vasıtası ile  kısa sürede daha çok verim alacaklar.

Spordan daha çok verim alabilmek için izlenecek 5 yöntem

Spor yapıyorum, kilo alıyorum

Bu cümleyi  birçok kişiden duyarsınız. Hem spor yapıp hem kilo alabilmek kulağa tezat gelse de, bunun nedeni tıka basa yedikten sonra spora gitmektir.  Bu, en büyük yanlışlardan bir tanesi. Çoğunlukla zayıflamak için spora gidiyorsanız, takviye olarak mutlaka diyet de yapmalısınız ama o süre yaptığınız spordan verim alırsınız. Tabi ki aç karnına spor yapılmaz ama tıka basa karnımızı doyurduktan sonra da spor yapılmaz, yapsanız da kilo kaybınız olmaz. Ancak yediklerinizi eritirsiniz. Ayrıca diyet olmadan uygulanan sporda vücudunuzdaki yağlar sıkılaşır oturur ve daha ilerki süre bu kilolardan kurtulmak daha zor hal alır.

Kahvaltı için protein

Güne zinde olarak başlayabilmek için günün ilk öğünü olan kahvaltıyı mutlaka yapmalısınız. Bu öğünde sağlıklı besinler alır ve kaliteli proteinlerle beslenirseniz yaptığınız spor daha verimli olacaktır. Çoğunlukla kahvaltıda bir bardak süt ve yumurta güne şaşırtıcı başlamak için yeterli. Böylece kan şekeriniz düzenlenecek, gün boyunca kan şekeriniz dengede kalacak ve metabolizmanız hızlı olacaktır.

Spor-4

Sporun İdeal süresi

İnsan vücudu, yorgunluğu depresyon ya da stres olarak algılar ve stres oluşmaya başladığı süre böbrek üstü bezlerinden özel hormonlar salgılanmaya başlar. Yağ yakışı durur. normal zamanın üzerinde spor yaptığınızda gerçekten yağ yakmıyorsunuz, sadece kendinizi yoruyorsunuz. Sağlıklı vücut için lüzumlu olan sporun vakti yaklaşık bir saat olarak belirtiliyor. Spora başladığınız andan itibaren bitişe kadar tam bir saat.  Sonrasında yaklaşık 15-20 dakika kadar sonrası da vücut vücut yağ yakmaya devam edecektir. Metabolizmanız siz durunca derhal durmaz. Bundan kaynaklı bir saatlik aktivite yeter. Yani önemli olan o bir saati sohbet ederek mi, yoksa yoğun şekilde çalışarak mı geçirdiğiniz.

Ne sık sık egzersiz yapılmalı?

Haftada iki gün uzun süreli egzersiz yapacağınıza derhal derhal her gün birer saat egzersiz yapmanız daha faydalı olacaktır. Yani gene aynı mantıkla bir anda bir litre su içmek yerine yavaş yavaş su içmek  gibi. Her şeyin aşırısı fayda yerine zarar getirir. Çoğunlukla spor yapma sırasında çok ve sık su tüketebilirsiniz. Bütün hafta spora gidemeyen biri sadece haftada bir gün tüm gün spor yapması bir şey ifade etmez, sadece kendisini yorar. Geri kalan 6 günü de telafi etmiş olmaz.

Aletle mi yoksa egzersiz mi?

Tabi ki makine ile çalışmak daha iyi ama ilk olarak makine ve egzersiz aletlerle çalışmak sizi yoracaktır. Yapmanız gereken ve spordan en iyi şekilde verim alabilmek için ilk olarak egzersizle başlamak daha doğru olur. Çünkü vücudunuzun ilk etapta çok yorulması daha sonra ki süre isteksizleşmesine ve kas ağrılarına neden olabilir. Aşamalı olarak geçilmesi daha makul olacaktır. İlerleyen süre sporunuzu iki aşamada yapabilirisiniz 30 dakika kardiyo çalışması 30 dakika egzersiz şeklinde.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Nevşehir merkezden ben Pelin Kirac. Merhaba herkese web siteniz yeminle dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 23-01-2017 04:38:28

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status