" /> Soğuk havanın az bilinen yararlırını sizin için derledik | Pembe Bigudi
Soğuk havanın az bilinen yararlırını sizin için derledik

Soğuk havanın az bilinen yararlırını sizin için derledik

Soğuk havanın az bilinen yararlırını sizin için derledik Yurt genelinde kar yağıyor, hava buz benzer halde! Kimilerimiz yakınma ediyor, kimilerimiz duygusal buluyor. Peki, siz soğuk havanın faydalarını biliyor musunuz? Özel haberimizi okuyun, derhal öğrenin!

Kilo vermeye yardımcıdır

Soğuk havalarda vücut ısımız düşer; yükseltmek içinse vücut daha oldukça kalori özetlemek gerekirse enerji yakar. Bu sayede soğuk havalar zayıflamaya destek sağlar.

Metabolizmayı güçlendirir

Soğuk odada uyumak, metabolizmayı sağlamlaştırır ve sabahları daha dinç uyanmanıza yardım eder.

Odayı yavaş yavaş soğutun

Eğer daha yüksek ısılı odalarda uyumaya alıştıysanız, ilk olarak soğuk odada uyumak zor gelebilir. Sıcaklığa alışmak için, yavaş yavaş ısıyı düşürün.

Verimliliği artırır

Bilimsel araştırmalara nazaran beynimiz, soğuk havalarda daha etken çalışır.

Anında yeniler

Sıcak odada gevşemiş ve parmağınızı kıpırtadacak gücü bulamazken anında yenilenmek için derhal soğuk havaya çıkın; farkı görmüş olacaksınız.

Damarları güçlendirir

Soğuk hava, damarları ve kan akışını sağlamlaştırır. Eğer daha etken dolaşım sistemine haiz olmak istiyorsanız, soğuk havada yürüyün.

Daha fazlaca çalıştırır

Hava güzel olduğunda dimağımızda hep dışarı çıkmak, sahilde olmak ve eğlenmek vardır sadece soğuk havalarda dışarı çıkmak bizlere ürkütücü gelir ve daha fazlaca çalışmaya odaklanırız.

Bakış açısını değiştirir

“Kötü hava yoktur, hava fena giyim vardır” sözünü dimağımızda tutarak soğuktan korkmamayı öğreniriz. Bu tıpkı hayatımızdaki zorluklara benzer; oysaki güçlük derecesi yüksek savaşım etmek değil donanımsız olmaktır.

Evde spor yapabiliriz

Dışarı çıkmak istemiyorsanız, spor aletini pencere kenarına getirip kar ya da yağmur yağışını seyredip mutlu mutlu spor yapabilirsiniz.

Kitap okuyabiliriz

Ne demiştik: kış mevsimi insanoğlunun kendine daha fazlaca zaman ayırmasıdır. İşte, soğuk havaların bir başka faydası da battaniyeyi üzerimize alıp kitap okumak ve yeni dünyaları keşfetmektir.

Depresyondan korunabiliriz

Kış mevsiminin devamlı ertelenen toplumsal aktiviteleri gerçekleştirmek için uygun olmadığını düşünmemek, mevsim şartları ne olursa olsun planlanan etkinlikleri gerçekleştirmek zihni depresyondan koruyor.

Kar topu oynayabiliriz

Çocukluğumuza dönerek sağa sola koşturup kar topu oynayabiliriz; hem bu sayede hareket edip daha fazlaca kalori yakarız.

Kayağa gidebiliriz

Havalı bir kış tatiline kim hayır diyebilir ki? Kartalkaya, Kartepe, Palandöken, Erciyes ya da yurtdışında kayak yapmak sadece soğuk havalarda mümkündür; toplumsal meydada yaratacağınız sükseyi düşünün!

Küçük dostlarımızı unutmayalım

Soğuk hava biz insanoğlu için yararlı olsa da kuşlar, kedi ve köpekler için değil… Lütfen, küçük dostlarımızı unutmayalım. Onlar için karton kutudan evler yapalım, mama yada yiyecek bırakalım; yerimiz var ise evimize alalım. Hiçbirini yapamıyorsak, barınaklara bağışta bulunalım.

Evde keyifli zaman geçirebiliriz

Soğuk havalarda ev kalıp kendimizle yada arkadaşlarımızla keyifli zaman geçirebiliriz. Örneğin, tarot falı baktırabilir, baharatlı patlamış mısır yapmış olup en güzel aşk filmleri izleyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status