" /> Siyah noktalardan kurtulmanın 7 yolu | Pembe Bigudi
Siyah noktalardan kurtulmanın 7 yolu

Siyah noktalardan kurtulmanın 7 yolu

Siyah noktalardan kurtulmanın 7 yolu Sivilceler kadar cildimizin en büyük problemlerinden biri de kara noktalardır. Deriye işleyen, yerleşen kara noktalar sivilcelere göre daha inatçı olan, kurtulması zor bir cilt sorunudur. Genelde yüzde burun kenarları, burun üstü ve çene altlarında bulunan kara noktalar kimi kaynaklara göre cildin düzenli temizlenmemesinden kaynaklanır. Ancak her süre buna bağlı olmayabilir. Geçmek bilmeyen, geçse de gene tekrarlanan, kadınların kabusu kara noktalardan kurtulmak ve onlarla baş etmek çok da zor değil.  Birkaç kolay yöntemle siyah noktalara elveda diyebilirsiniz.

Temizlik

Siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yolu düzenli bir temizliktir. Çoğunlukla cildiniz makyajlıysa gün sonunda yüzünüzü temizlemeden uymamalısınız.Bir gün dahi temizlemeden yatmanız kara noktaların tekrardan canlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle makyaj yapmasanız bile cildinizi temiz tutmak için sabah ve gece yatmadan evvelce cilt tipinize makul bir temizleyici jel veya sabun ile muhakkak yıkamalısınız.

Peeling

Siyah noktaya iyi gelen bir diğer uygulama ise peeling. Cildinize makul bir ürün ile haftada 2 kere peeling yapmanız kara noktalarınızın azalmasında etkili olacaktır. Peeling aynı zamanda cildin zarar görmüş bölgelerini onarmada da etkilidir. Peeling yaparken yavaşça dairesel hareketlerle programa özen gösterin. Hızlıca uygularsanız ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olursunuz. Eğer yağlı ve yanak bölgesi yoğun sivilceli bir cilde sahipseniz, peeling sizin için makul bir seçim olmayacaktır. Bu tip ciltlerde peeling kullanımında yanaktaki sivilceler daha da yayılabilir.

Soyulabilen Maskeler

Siyah noktalarla savaşmanın bir diğer yolu ise yapışkan ve soyulabilen maskelerdir. Bu maskeleri cildinizde bir süre beklettikten sonra sonrasında kaldırmanız gerekir. Bu işlem sonunda kara noktalar ve cildinizin üst tabakasındaki kirler arınacaktır.

Siyah nokta bantları

Siyah nokta bantları ise hem kolay hem de etkili çözümlerden biridir. Çoğunlukla yüzey üzerinde fazlasıyla belirgin olan kara noktalardan bu bantlar yardımıyla kurtulabilirsiniz.

Haftalık maske

Ağırlıklı olarak yağlı ciltlerde görünen kara noktaların yok olması için haftalık maskeleri de deneyebilirsiniz. Cilt tipinize makul maske seçerek haftada bir uygulamanız son derece etkili olacaktır. Çoğunlukla yağlı ciltlerin yağ oranını dengeleyen maskeler tercih etmesi önerilir. Ancak peeling ve maske gibi programları haftada iki defadan çok yapmamaya özen gösterin. Böyle bir halde cildiniz tahriş olabilir. En iyisi haftada bir maske, haftada iki kere de peeling uygulamanız olacaktır.

Tonik

Siyah noktalı bir cilde sahipseniz güzel bir temizliğin sonrasında tonik kaçınılmazdır. Siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka tonik kullanmanız gerekir. Tonikler gözenekleri küçültüp yüzeyi derinden temizleyeceği için ciltteki kara noktaların azalmasını sağlar.

Bitkisel çözüm

Evdeki ürünleri kullanarak kendinize son derece etkili bir bakım kürü hazırlayabilirsiniz. Karbonat ve elma sirkesini karıştırıp macun kıvamına getirerek kara noktalarınızın üzerine sürebilirsiniz. Bu karışımı 5 dakika yüzünüzde beklettikten sonra sonrasında soğuk su ile yıkadığınızda gözeneklerinizin ferahladığını hissedecek ve ölü hücrelerden arınacaksınız.

Diğer bir kür için limon suyu ve şekere gereksiniminiz var. Limon suyu ve şekerle bir karışım hazırlayarak kara noktalı bölgelere uygulayabilirsiniz. Bu kürü 15 dakika cildinizde beklettikten sonra soğuk su ile yıkayarak kara noktaların yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status