" /> Siğaranın Zararları Nelerdir | Pembe Bigudi
Siğaranın Zararları Nelerdir

Siğaranın Zararları Nelerdir

Siğaranın Zararları Nelerdir ? konumuzda sizlere 5 alt konu başlıkları halinde anlatmaya çalıştık. Umarım siz Değerli okurlarımız İçin Faydalı olmuştur

Sadece 1 adet sigaranın hayatınızdan 12 dakika çaldığını biliyor musunuz?

Sigarayı bırakmanın sağlığımıza oldukça fazla katkısı var. Sigaranın içerisinde binlerce zararlı kimyasal madde bulunuyor ve herkesin bildiği üzere bunlar sağlığımıza oldukça zararlı. Ayrıca bu saymakla bitmeyecek kadar çok olan kimyasal maddelerin 81 tanesi direkt olarak kansere neden oluyor. Sağlıklı bir yaşam için sigaraya başlamamak en iyisi fakat artık çoktan başladıysanız en kısa sürede sigarayı bırakmanızın da sağlığınız açısından büyük katkı olacağını bilmenizi isteriz.  Sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren sağlığınızı yavaş yavaş tekrar kazanmaya başlıyorsunuz.

Ömrünüzü uzatmak istemez misiniz?

Her sigara içen insanın eminiz ki sigaranın oldukça zararlı bir madde olduğundan haberi var. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin maddesi ise sürekli sigara içmek için sizi teşvik ediyor. Nikotin oldukça bağımlılık yapan bir madde. Ayrıca nikotin maddesi eroin, kokain ve alkolden daha fazla bağımlılık yapıcı etkiye sahip.

Nikotin sizi nasıl bağımlı hale getiriyor?

Sigara içmenizin ardından beyninize ulaşan nikotin direkt olarak beyninize etki ediyor. Sizin üzerinizde rahatlama, zevk alma, gevşeme, konsantrasyon artışı gibi etkileri gösteriyor. Durum böyle olunca sizde nikotine bağımlı hale geliyorsunuz. Fakat zamanla vücudunuz daha fazla nikotine ihtiyaç duyar. Bu da zamanla daha fazla sigara içmenize neden olur. Her içtiğiniz sigara ise hayatınızdan 12 dakika çalar.

Yapılan araştırmalara göre sigara içen insanlarda 15-20 kat daha fazla kansere yakalanma olasılığı görüldüğü kanıtlanmış bir gerçektir. Sigara sadece kansere neden oluyor desek yanlış bir yargı olur. Sigara ayrıca kısırlık, erken doğum, düşük yapma, kalp krizi gibi tehlikeleri de beraberinde getirir.

Kolay sigara bırakma yöntemleri nelerdir?

Eminiz ki sigara içen herkes en az 1-2 defa sigarayı bırakmayı denemiştir. Fakat kişinin iradesini zorlayan nikotin maddesi ihtiyacına yenik düşüp tekrar sigara içmiştir. Sigarayı bırakmaya karar vermenin ardından özellikle ilk 3 hafta oldukça zorlayıcıdır. Özellikle sigarayı bırakmaya çalışan insanlarda sinir, huzursuzluk, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, kabızlık, sürekli yemek yeme isteği gibi etkiler gözlenmiştir. Bu zorlu sigara bırakma günlerini atlatmanın en iyi yöntemi ise yürüyüş yapmaktır. Ayrıca müzik dinlemek, fazla çay ve kahve içmemek, süt içmek sigarayı bırakma günlerinde sizi daha rahatlatmaktadır. Sakız çiğnemekte gerçekten sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bir yöntemdir.

Elektronik sigara ile sigara bırakılır mı?

Öncelikle sigarayı bırakmak karar vermeniz gereken ilk adımdır. Ardından bir uzman desteği almak size daha kolay bir sigara bırakma zamanı sağlar. Nikotik sakızları ve nikotin bantları gibi çözümler oldukça yarar sağlamaktadır. Fakat sigarayı bırakmak isteyen insanları elektronik sigaraya yönlendiren çevresi aslında onu nasıl bir tehlikeye soktuğunun farkında değil. Elektronik sigaralarda kullanılan duman çıkartan maddeler de kanserojen maddeye sahiptir ve çoğu kötü koşullarda üretilmektedir. Yapılan araştırmalarda ise sigarayı bırakmaya oranla hiçbir yararı olmadığı kanıtlanmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Siğaranın Zararları Nelerdir Sağlık Van merkezden ben Sunay. Slm paylaşımınız ciddiyim ilgi uyandırıcı, face de paylaştım 10-06-2017 07:00:01 harika ötesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status