" /> Sağlıklı yaşam için 4 öneri | Pembe Bigudi
Sağlıklı yaşam için 4 öneri

Sağlıklı yaşam için 4 öneri

Sağlıklı yaşam, kesinlikle bugünden itibaren başlayıp ulaşabileceğiniz bir hedef. Elbette bu uzun süreli olsa da, hiçbir zaman için geç değildir ve doğru adımlar atıldığı takdirde, etkileri de kısa sürede görülür. Peki sağlıklı yaşam önerileri neler? Sağlıklı yaşam için ne yapılmalı?

Sağlıklı Yaşam İçin Durum değerlendirmesi yapın

Öncelikle durumu kontrol altına alın ve kendinizi gözden geçirin. İlk olarak doktorunuzdan bir randevu alabilir, aile hekiminize ya da dişçinize gidip son durumunuzu ölçebilirsiniz. Aynı zamanda vücut kitle endeksinizi, boyunuzu, kilonuzu ölçün ve eğer kilonuz sağlığınızı tehdit altına alıyorsa buna önlem alın.

Haftada ne kadar fiziksel aktivite yapıyorsunuz, bunlar ne kadar ağır oluyor? Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan öneriye göre, bir yetişkin haftada en azından 2.5 saat orta ağırlıkta aerobik yapmalı.

Tabii bu sırada sosyal durumunuzu da gözden geçirin. Ailenizle, arkadaşlarınızla bağlarınız ne kadar kuvvetli? Yaşamınızı zenginleştirecek bağlarınız var mı? Uzman psikoloji doktorları, sağlıklı ilişkilerin sağlıklı vücutlar doğurduğunu söylüyor.

Sağlıklı Yaşam İçin 4 Öneri

Önlem alın

Kronik sağlık problemleriniz var mı? Kalp hastalığı, diyabet, depresyon ve diğer durumlar buna örnek gösterilebilir. Aynı zamanda sigara içmek veya diğer zararlı bağımlılıklar da bir an önce bırakılmalıdır.

Daha çok hareket!

Düzenli hareket etmek size sağlıklı yaşam kapılarını açacaktır. Fakat egzersizi eğlenceli hâle getirmenin yollarını arayın. Örneğin arkadaşlarınızla, ailenizle beraber karate derslerine katılabilir veya uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Eğlenceli hâle getirilmeyen spor uzun süreli olmuyor ve vücut geliştirme salonlarında bisikletlere, koşu bantlarına takılı kalanlar bir süre sonra sıkılıp bırakıyor.

 Diyete başlayın ya da geliştirin

Bir diyet yapmıyorsanız başlayın. Unutmayın ki, diyet kilo vermek için değil sağlıklı yaşamdır ve çok çeşidi vardır. Doğru yiyeceklerin tüketildiği öğünler de diyete girer ve aç kalmak zorunda değilsiniz. Eğer hâli hazırda uyguladığınız bir diyet programı varsa, onu geliştirme yollarını da arayabilirsiniz.

Kendinize bir plan yapın, yiyecek listenizi seçin ve kontrollü, sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Sıkıcı olmayan, esnek diyetler başlamak için ideal olabilir. Sağlıklı yaşam için yazılanlara dikkat etmeniz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status