" /> Sağlıklı bir cilt için yapmamanız gereken 6 davranış | Pembe Bigudi
Sağlıklı bir cilt için yapmamanız gereken 6 davranış

Sağlıklı bir cilt için yapmamanız gereken 6 davranış

Sağlıklı bir cilt için yapmamanız gereken 6 davranış Biz kadınların güzellik uğruna yaptığı fazlası uygulama var. Ancak bunlardan bazıları bize faydadan çok zarar verebiliyor. Farkında olmadan yaptığımız fazlası davranış cildimizin en büyük düşmanı olabiliyor.

Sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilde sahip olmak istiyorsanız, bu alışkanlıklara elveda demeniz şart.

Cildinizin güzelliğini tehdit eden bu alışkanlıklar nelermiş, gelin bakalım:

Büyüteçli aynalara sık bakmayın

Büyüteçli aynalarla cildinizi ayrıntılı bir şekilde incelemeniz mümkün. Bu aynalar ile cildinizde oluşan sivilce, kara nokta gibi izlerin farkına varıp onlarla oynayabilir, hatta yara yapabilirsiniz. Bu halde bunu bağımlılık haline getirmekten kaçının. Ancak arada bir cildinizin durumunu denetim etme hedefli bakıp, sorununuza göre doğru bir önlem almanızda bir sakınca yok.

Peeling’in ölçüsünü kaçırmayın

Sağlıklı bir cilt için, cildi ölü hücrelerden arındırmaya yarayan peeling, cilt temizliği için iyi bir yöntem. Ancak herşey de bulunduğu gibi o kişinin da fazlası zararlı.  Çoğunlukla titiz ve sivilcelenmeye meyilli ciltlerde peeling kullanımı sakıncalı. Bu tip ciltlerde peeling kullanımının sonrasında cildin tahriş olması ve sivilcelerin yayılması söz konusu olabiliyor.

Aşırı peeling kullanımı, pigmentesyona eğilimli kişilerde deride bakteriyel bulaşmaların ve uçuğun oluşmasına bölge hazırlıyor. Eğer imkanınız varsa Peeling işlemini bu hususta uzman birine yaptırmalısınız. Evde yapacaksanız, uygulama yapacağınız bölgede sivilce veya yara olup olmamasına ilgi edin. Sivilce veya açık yaranın bulunduğu kısma peeling yapmayın. Bu bölgelere peeling yapmanız durumunda yaranız enfeksiyon kapabileceği gibi sivilceleriniz artabilir.

Cildiniz kuruysa peeling sonrası bedeninizin daha çok kurumaması için nemlendirici bir kremden destek alabilirsiniz.  Peeling’in her bölgeye uygulanmadığını da belirtelim. Çoğunlukla göz ve dudak bölgesine peeling yapmaktan kaçının.

Sık peeling yapıldığında cildin kendini korumasına fırsat tanınmadığından ciltte bazı problemler oluşabilir. Bu açıdan haftada iki kez peeling gerçekleştirmek makul olacaktır.

Elinizi yüzünüze götürmekten kaçının

Gün ortamında elimizle pek çok yere dokunduğumuz için elimizde fazlası bakterinin barındığını söylemek yanlış olmaz.

Çevreden aldığımız alerjen maddelerin ele bulaşması ve o elimizi yüzümüze götürmemiz yüzde bazı kızarıklıklar, sivilce ve aynısı lekeler oluşmasına neden olabiliyor. Çevreden elimize geride bıraktığımız mikroorganizmalar ise yüz derisinde çeşitli bulaşmaların oluşumunu hızlandırıyor.

Yüzünüz için doğru sabunu seçin

Sağlıklı bir cilt için yüzünüzü yıkayacağınız sabunun içeriği son derece önemli. Yüzünüzü sabunla yıkayacaksanız,  Ph değeri cildinize makul olan, nemlendiricili, yüksek oranda esans ve kimyasal madde içermeyen sabunları tercih etmelisiniz. Aksi halde cildiniz kuruyup tahriş olabilir.

Cildiniz titiz ise kokulu sabunları kullanmamaya özen gösterin. Bu tür sabunlar titiz ciltlerde alerjik reaksiyonlara ve kızarıklığa yol açabiliyor.

Yüzünüzü yıkamak için kullanacağınız sabunun PH değeri 5.0 ila 5.6 arasında olup nemlendiricili ve kokusuz olmalı. Yüzünüze makul bir sabun kullandığınız takdirde cildinizde yağlanma veya kuruma gibi problemlerle karşılaşıyorsanız, cilt tipinize makul bir yüz temizleyicisi tercih edebilirsiniz.

Sıkıntınızı tırnağınızdan çıkarmayın

Hemen hepimizin strese bağlı kötü bağımlılıkları olabiliyor. Tırnak yeme, saç koparma, aşırı el yıkama, sivilce sıkma bunların başında geliyor.  Bunların çoğunun altında stres, sıkıntı, heyecan gibi faktörler yatıyor. Bazı kişiler ise boş kalınca bu tür davranışları yapabiliyor. Kendinizi stres altında hissettiğiniz, strese soktuğunuz anlarda bunun acısını tırnağınızdan veya cildinizin herhangi bir yerinden çıkarmayın. Bu hal size faydadan çok zarar verecektir. Bu tür durumlarda kendinizi denetim etmeye çalışın.

Sivilce sıkma alışkanlığından kurtulun

Kısa süreliğine yok olması için bilinçsiz bir şekilde sıkılan sivilceler daha kötü ve kalıcı sonuçlara yol açabiliyor. Sivilce veya kara noktanızı sıkarak bunların yayılmasına ve yüzünüzde kalıcı izlere bölge hazırlamış oluyorsunuz.

Bu durumun önüne geçebilmek için bu alışkanlığı bir an evvelce bırakıp daha profesyonel çözümleri denemelisiniz. Cilt bakım maskeleri, tonikler veya cilt doktorunuzun verdiği kremlerden faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt istiyorsanız, evde doğal malzemelerle kolay bir şekilde hazırlanan sivilce karşıtı maskelerle istenmeyen sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status