" /> Saç Dökülmesinin Nedenleri | Pembe Bigudi
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesinin Nedenleri Saç dökülmesi ya da kellik, günümüzde erkeklerin en çok karşılaştığı problemlerden biridir. Saç dökülmesinin birçok farklı sebebi olsa da, en çok karşılaşılan tipteki dökülme, genetik saç dökülmesidir.  Saçların hiç dökülmemesi gibi bir durum sağlıklı bireylerde de söz konusu olmadığından, ele gelen her saç teli saç dökülmesi belirtisi olarak algılanmamalıdır.  Sağlıklı insanlarda günde 50 ile 100 tel arasında saç dökülmesi görülmesi normaldir. Saç dökülmesi sağlıkla ilgili bir sorun haline geldiğinde bu sayı artar.  Saç dökülmesi genel olarak yastıklardan, taraklardan, banyoda ve gün içinde giyilen kıyafetlerden tespit edilebilir.

 

Sadece  erkeklerde görülmüyor

Saç dökülmesi genel olarak erkeklerde  daha sık görülse de, kadınlarda da rastlanan bir sorundur.  Genetik saç dökülmesi olarak tanımlanan vakaların %70’i erkeklerde görüldüğünden dolayı, bu sorun ‘’erkek tipi saç dökülmesi’’ olarak bilinse de,  genetik saç dökülmesi vakalarının %30’u kadınlarda görülmektedir. Fakat bu sorun kadında ve erkekte genelde farklı şekillerde görülür. Erkeklerde kafanın belirli bölgelerinde başlayan saç dökülmesi kellikle sonuçlanırken, kadınlarda ise tamamen bir kellik ortaya çıkmamakta, saç çizgisi geriye çekilmemektedir, fakat saç telleri güçsüzleşir ve kopar. Fakat en önemli ortak özellik, kadında da görülse, erkekte de görülse insanları, özellikle psikolojik bakımdan kötü etkilediğidir. Saçlar, insanların vücutlarında birlikte yaşamaya alışık olduğu ve dış görünümlerini oldukça fazla etkileyen dokulardır.  İnsanlar, saç dökülmesinin fiziksel görünümlerinde yarattığı farklılıklardan dolayı psikolojik sorunlar yaşar.

 

Nedenleri;

Her saç dökülmesinin farklı nedeni vardır. En çok rastlanan dökülme olan erkek tipi dökülme, genetik sebeplerden kaynaklıdır. Erkek tipi saç dökülmesi haricinde sık görülen saç dökülmesi nedenleri, stres, bazı ilaçların yan etkisi  mantardır. Ayrıca kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerinde temel sebepler ısıl işlemler ve kimyasal işlemler olmaktadır. Saç boyaları saçın dökülmesine zemin oluşturur. Ayrıca kanda ki bazı maddelerin eksikliği ve vitamin eksikliği de saç dökülmesine zemin oluşturur. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gereklidir.

 

Tedavi;

Saç dökülmesi görüldüğü durumlarda bir dermatoloğa görünmek en iyi çözümdür. Doktor, gerekli gördüğü durumda kan tahlili yapıp kan değerlerine bakacak, bunun yanında saç analizi yapacak, saç derisi durumunu da kontrol edecektir. Sorunun kaynağına göre, oksijen saç bakımı, PRP kürleri, saç mezoterapisi, oksijen saç bakımı gibi tedaviler uygulanacaktır.  Bu tedavilerin sonuç vermediği durumlarda, saç ekimi yoluna başvurulmaktadır. Sizde sağlıklı saçlar için geç kalmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status