" /> Saç Dökülmesi Neden Olur? | Pembe Bigudi
Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi yaşanan genel bir sorundur, saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde son zamanlarda sık görülmeye başlandı, bunun temel nedenleri arasında saç bakımı yapılmaması, hijyen eksikliği ve kötü şampuanların kullanılması sayılabilir. Genetik faktörler ve stres de saç dökülme nedenleri arasında yer almaktadır. Oysaki güzel ve sağlıklı saçlar kişiliğinizi geliştirir. Bu sizin öz güveninizi ve benlik saygınızı arttırır. Kadınlar ve erkekler güzel sağlıklı ve gür saçlara sahip olduklarında öz güvenleri ve yaşam sevinçleri artar.  Saçlarınızın döküldüğünü gördüğünüz zaman üzgün hissedersiniz. Bununla birlikte, hafif saç dökülmesi doğaldır ve hiç de endişe vericidir mesela günde 100 kıl saç dökülmesi normal kabul edilebilir onların yerine yeni saçlar çıkar. Kepek ve yağlı saç derisi saç dökülmesini hızlandıran bir faktördür.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Örgü, kuyruk saç tipi gibi sıkı saç biçimleri saç derisinden çekildiğinde saç çizgisine yakın saç köklerine aşırı yük biner. Bu, bölgedeki kıl foliküllerine hasar verir ve normal tüy oluşumunu engellediği için saç dökülmesi yaşanabilir. Bu durum çekiş alopesi olarak bilinir. Saçları tararken ya da fırçalarken ıslak saçların aşırı çekilmesi saç köklerini zayıflatabilir ve kırılmaya neden olabilir. Kıvırcık saçlı tüyler, doğal saç kıvırcıklarını rahatlatmak için aşırı derecede saç dinlendirici kullandıktan sonra saç dökülmesinden şikayet edebilirsiniz. Burada hasar saç kremlerinden ve kozmetik ürünleri içinde bulunan sert kimyasallardan kaynaklanmaktadır. Saç kurutucularından veya saç kıvırcıklarından gelen ısı kıl çizgisi boyunca saç köklerini zayıflatabilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Bazı insanlarda saç dökülmesi hızlı olabilir. Bu durum her büyüme döngüsünden sonra saç köklerinin zayıfladığı kalıtsal bir durum da olabilir. Böylece, kısa bir süre sonra saç derisinin ön kısmında kel bir lokal bölge oluşturan, gerilen bir saç çizgisi oluşmaya başlar. Aile üyelerinizden herhangi birinde kellik varsa sizde de olması muhtemeldir.

Stres de saç döktürür

Fiziksel ve duygusal stres, normal saç büyüme döngüsü üzerinde olumsuz etkilere sahiptir, her hastalığı tetiklediği gibi ve hiç bir sorunu da çözmeyen stresten kaçınmak gerekir. Normal durumda, saçın ancak yüzde 10-20’si istirahat aşamasındadır ancak bu yüzde, stres veya sağlık bozukluklarından dolayı daha yüksek olabilir. Bu, saç telini çeken geçici bir durumdur ve telogen effluvium olarak bilinir. Trichotillomania psikolojik bir sorundur, çünkü insanlar strese girdiklerinde saçlarını çekiştirmeyi istemsiz olarak yapabilirler. Bu da saç döker.

Kadınlarda  saç dökülmesi hamilelik, doğum kontrol hapları, menopoz, tiroid sorunları vb. Tarafından tetiklenen hormonal dengesizlikten kaynaklanabilir. Bu koşullarda, eğer hormonal dengesizlik erkek hormonları androjenin üretimi ile ilişkiliyse, saç alanı özellikle kırılmaya meyilli olur. Diğer nedenler arasında, bağışıklık sisteminin sağlıklı saç köklerine saldırması, kafa derisi enfeksiyonu, ilaçların yan etkileri, zayıf beslenme, otoimmün hastalıklar saç dökülmesini tetikleyen faktörlerdir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesindeki sorunları tedavi etmek için piyasada hem kimyasal hem de bitkisel ilaçlar var. Bazıları topikal ilaçlardır, diğerleri oral yoldan verilmelidir. Bununla birlikte, bu ilaçlar herkes için etkili sonuçlar vermeyebilirler çünkü herkesin saç folikül yapısı, deri yağ oranı kilo cinsiyet yaş ve genetik faktörleri farklı olabilir.

Saçınıza aşırı ısı uygulamaktan kaçının yani saç kurutma makinesi zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Duştan sonra saçları kurutmak için saç kurutma makinesini kullanmayın. Hava ile kurutma daha iyi bir seçenektir. Daha hızlı kurumayı sağlamak için, havlu ile saç derinize ve saçlarınıza maksimum su emdirin. Saçınızı kıvırmak istiyorsanız, saç kremi kullanın ve kıvırma ütüleri kullanmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status