" /> Potasyum Eksikliğinde Ne Olur? | Pembe Bigudi
Potasyum Eksikliğinde Ne Olur?

Potasyum Eksikliğinde Ne Olur?

Potasyum eksikliği büyük sağlık sorunlarına neden olabilir bunun nedeni ise potasyum eksikliğinin düz kas ve hücresel fonksiyonlar, kardiyovasküler işlevler, kas kontraksiyonu, sinir iletiminde, glikozun glikojen ve kas oluşumuna dönüştürülmesi için vücudumuzda yapıtaşı olarak kullanılmasıdır. tüm bu fonksiyonlar vücut için hayati önem taşımaktadır. Potasyum fazla suyun atılmasında rol oynadığından ayrıca özel bir diüretiktir. Vücudumuzun PH dengesini korumaktadır. elektrolit seviyelerini dengelemede ve kan basıncını kontrol etmede de potasyum etkisi vardır. Bunların dışında potasyum hücre içinde besin kaynaklarının -yapıtaşlarının transferinde de etkilidir. sivilcelere de iyi gelen potasyum böbrek taşlarının oluşmasına engel olur.

Potasyumun Vücuttaki İşlevleri

Potasyum, insan vücudundaki birçok enzim türü için bir katalizör gibi çalışır başka bir deyişle, birçok önemli kimyasal reaksiyonda yumurtlamaya yardımcı olur. Ayrıca potasyumun ATP hidrolizinin iyileştirilmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Potasyumun pek çok önemli vücut fonksiyonuyla yakından ilişkisi vardır. Bu madde vücutta eksik oranlarda olursa denge bozulabilir. Potasyumun vücuttaki mineral seviyelerinin değiştirilmesinden etkilenmesi gereken çeşitli vücut işlevlerinde önemli rol oynamaktadır. Vücutta  2.5 mmol / L’nin altındaki potasyum seviyesi kritik olarak düşük kabul edilir. Hipokaleminin vücut üzerindeki etkileri çok hafif olabileceği gibi aynı zamanda ağır da olabilir. Primer evre hipokalemi şikayeti bulunan bir kişi başlangıçta çeşitli organların işleyişi ile olağandışı bir şey yaşamayabilir.

Potasyum Eksikliğinin Sonuçları

Vücutta potasyum eksik olduğunda :

  • Myalji kas ağrısı, kas güçsüzlüğü ve kramplar oluşabilir
  • Kardiyak aritmi, yani kalpteki kas kontraksiyonlarının anormalleşmesi
  • Açıklanamayan yorgunluk ve güçsüzlük
  • Hiponatremi
  • Sinir iletiminde bozulma

Görülebilmektedir. Potasyum eksikliği kol ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşmaya neden olur ayrıca  deride kabarcıklanma, deri döküntüleri, deride kuruluk, akne gibi sorunlar çıkabilir. Potasyum eksikliği hafıza kaybı ile de ilişkidir. Kişiyi sinirli yapar, uykusuzluğa neden olur. Hiper tansiyon riskini arttırır. Kulak çınlamasının en belirgin nedenleri arasında yine potasyum eksikliği vardır.

Yüksek Oranda Potasyum İçeren Besinler:

Pancar brokoli kereviz patates et marul ıspanak domates muz bol miktarda potasyum içerirler. Ayrıca havuç, bezelye brüksel lahanası mercimek, sakatat ürünleri kabak da potasyum içermektedir.

Potasyumun Düşüş Belirtileri:

Kişide kas yorgunluğu- depresyon- yavaşlayan refleksler- ruh halinde değişimler- kramplar ve kas ağrıları oluyorsa potasyum eksikliğinden söz edilebilir.  Kabızlık karında oluşan kramplar ishal mide şişkinliği gaz gibi şikayetler de potasyum düşme belirtileridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Edirne merkezden ben Kadin Yavuz. selam arkadaşlar paylaşımınız yeminle hayran bıraktı, saolun 27-10-2017 13:48:12

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status