" /> Olumsuz fikirlerden kurtulmanın yolları | Pembe Bigudi
Olumsuz fikirlerden kurtulmanın yolları

Olumsuz fikirlerden kurtulmanın yolları

Olumsuz fikirlerden kurtulmanın yolları ile ilgili Uzman klinik psikologlardan aldığımız  verileri sunuyoruz. İşe fayda yollarla kendi kendinize terapi yaparak daha iyi hissedebilir, yaşam niteliğinizi yükseltebilirsiniz.

En iyimser kişilerin dahi natural olarak olumsuz hislere kapıldığı vakit ve haller bulunmaktadır. Endişe, üzüntü, hiddet ve başka olumsuz hisler normal yaşamın birer parçalardır. Fakat süreğen olarak bardağın boş yönünı görmek hem fiziksel hatta zihinsel yönden zararlıdır ve yaşamın kaçınılmaz zorlukları karşısında kişinin kendini toparlamasına önler.

“Bunun yerine bir fert pozitifliği artıran birtakım yetenekleri uygulayarak daha olumlu olmayı öğrenebilir” diyor Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak. Pozitif hislerı teşvik eden yetenekleri öğrenerek ve derli toplu olarak uygulayarak, mutlu ve sıhhatli bir şahıs olunabileceğini bildiren Psikolog Mehmet Başkak, pozitif hislerı kendiliğinden üretme yeteneklerini öğrenmeye vakit ayırmamızı öneriyor.

OLUMSUZ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ TESBİT EDİN

Bir klinik psikolog ve hipnoz eksperı olarak, olumsuz, engel fikirler yaşam sürdüren insanların içlerinde hissettikleri bu sorunları muğlak, fark edilmeyen, soyutmuş gibi algıladıklarını gözlemledim. Öncelik ile yapılması gereken başmızın içerisinde dönüp duran olumsuzlukları somutlaştnehir. Bunları bir kağıda yazın…

İLHAM GELMESİNİ BEKLEME, YAP

Bazıları, samimi bir enerjinin gelmesini, pozitif hislerın gökten falan gelmesini bekler, bu son derece teslimiyetçi miskin bir kabulleniş halidur. Şair değilseniz oturup ilham gelmesini beklemeyin. Küçük amaçlar için ismim atmaya başlayın. Adım attıkça, yaptıkça enerjisi şuuraltından ilerikitir.

İYİLİK YAPMANIN GÜCÜNÜ ISKALAMA

Başkalarına yardım etmek kendisine yardım etmektir bunun yanı sıra. Genellikle sana benzer problemler olumsuzluklar yaşam sürdüren insanlara herhangi bir biçimde destek olmaya gayret et, elinden ne geliyorsa onu yapman yeterli. İyilik gerçekleştirmek ruhu besler. Bu, birinin ağır paketleri taşımasına yardım etmek ya da yabancı birine yol tanım etmek kadar kolay bişi de olabilir.

ÇEVRENİZDEKİ DÜNYADAN ZEVK ALIN

Zaten yeteri kadar aksilik yaşıyorsan, gerçekleştireceğin şey etrafnde sana iyi hissettiren şeylere odaklanman. Mutlu olmak için keyif alacağın tümşeylerin farkında ol Bir hobi, bir faaliyet, iyi bir kahvenin verilen keyif… Bu bir kuş, bir ağaç, güzel bir gündoğumu ya da gün batımı, hem de birisinin giydiği bir elbiseyi güzel bulmak bile olabilir. Keyif aldığınız, beğeni aldığınız şeylere odaklanın, tecrübeleyin.

İLİŞKİLERİNİZİ GELİŞTİRİN VE GÜÇLENDİRİN

Ailemiz, arkadaşlarımız, sohbetinden hoşlandığımız insanlarla bağlantıları sağlamlaştırmak oldukça önemli… Size iyi hissettiren insanlarla bağlarınızı sürdürün ve güçlendirin. Arkadaşlar ya da aile üyeleri ile kuvvetli sosyal bağlantılar kurmak, kendisine olan inancınızı artırır. Bu hususta oluşturular uzun vadeli çalışmalar, iyi temaslerin daha iyi sıhhat ve daha uzun bir hayat ile temaslı bulunduğunu göstermektedir.

YENİ BİR ŞEY ÖĞRENİN; YENİ BİR ETKİNLİK BULUN

Yeni bölgelar, hobiler, faaliyetler, kurslar… Kendi dünyanızdan çıkın ve zihninizi yeni alanlara açın. Satranç öğrenmek, bir folklor grubuna katılmak, görsel kursuna gitmek, bir koronun parçası olmak… Sosyalleşme olanağı artarken, yeni bişi öğrenmek şuuraltınızdaki enerjiyi uyandırıp besleyecektir.

SORUNUNUZA KARŞI ESNEKLİĞİ ARTIRIN

Yaşanan problemlere saplanıp kalabilmek, sanki ömrümüze prosedürüş gibi bir tutum içerisine girmek depresyona ve umutsuzluğa sürükler. Kaybın, gerilimin, başarısızlığın ya da travmanın sizi ezmesine izin vermek yerine şunları öğrenme tecrübeleri olarak kullanın. Neleri öğrenmenize yaradı, bedeli büyük olsa da neleri fark etmenizi sağladı, bundan sonra o hususta deneyimli veya kendinizden emin misiniz, bundan sonra neler yapılabilirsiniz? Bu bakış açılarına odaklanın ve daha iyi bir geleceğe ismim atın. Yaşam size bir limon verilennde, ekşi bir limondan diğer neyim var ki diye düşünmek yerine; limonata yapın.

OTOHİPNOZLA FARKINDALIK EGZERSİZİLERİ YAPIN

Zihninizin olanaklarını keşfedin, mevcut olduğunuz en kuvvetli silah beyninizdir ve onu lehinize nasıl kullanabileceğinizi, insan zihninin ebedi değişim ve dönüşüm kuvvetinü fark etmeye vakit ayırın. Senelerdir otohipnoz ve meditasyonun insanlara sağladığı inanılmaz öz olanakları gözlemliyorum. Geçmişteki problemler veya ilerideki zorluklar üstüne düşünmek zihinsel kaynakları güçsüzleştirir ve yaşadığınız andan beğeni almanızı engeller. Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakın ve şimdiye, bulunduğunuz ana odaklanın. Bunları kendi kendinize yapabilmeniz için otohipnoz eğitimleri, meditasyon dersleri alın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status