" /> Köşe koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken 7 şey | Pembe Bigudi
Köşe koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken 7 şey

Köşe koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken 7 şey

Köşe koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken 7 şey Genelde ufak salonlarda ve oturma odalarında tercih edilen köşe koltukları, rahat oldukları kadar fonksiyonel olma özelliğine de sahip. Çoğunlukla dar alanlar için en makul bir alternatif olan köşe koltuklarını seçerken ilgi etmeniz gereken birkaç nokta bulunmantadır. Eğer bir iç dekorasyon firması ile çalışmayacaksanız ve kendi tipinızı kendiniz belirleyecekseniz bu tavsiyelerimiz tam size göre.

kose-takimi

Koltuk modeli evinizin tipina makul olmalı

Evinizi klasik tarzda döşeyecekseniz, klasik çizgide köşe takımlarını tercih edebilirsiniz. Modern ve kvaka bir dekorasyon düşünüyorsanız, kanepe tipi köşe koltukları sizin için makul olacaktır. Daha spor ve şık bir havaya sahip kanepe tipi koltuklar oturma odaları için en makul bir seçim. Salonlarda ise konsepte göre çağdaş veya klasik hatlı köşe koltukları kullanılabilir.

Mekana makul renklerde olmalı

Köşe koltuk seçiminde koltuğun renk ve desenleri ehemmiyetli bir rol oynuyor. Renk seçerken mekanın ebatunu göz önünde bulundurmak gerek. Dar alanlarda daha düz desenli ve açık renkli koltuklar tercih ederek mekanı bulunduğundan geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Geniş alanlarda ise daha koyu renkleri rahat rahat kullanabilirsiniz.

Köşe koltuğunuzun diğer eşyalarla, halı ve perdelerinizle uyumlu renkte olmasına da özen gösterin.

kose-takimi-1

Kullanışlı olmalı

Bazı köşe koltukları rahatlığından ziyade kullanışlılığıyla ilgi çekiyor. Çoğunlukla ihtiyacıniz olanda yatağa dönüşebilen ve saklama kısmı yayınlayan bazalı modeller son derece tercih edilmekte. Bu çok gayelı köşe koltuklarını oturma odasında kullanabilirsiniz. Salonlarda ise daha çağdaş ve zarif çizgide modelleri tercih edebilirsiniz.

Geniş mekanlarda nasıl kullanılmalı

Köşe koltuğu geniş bir mekanda kullanılacaksa tek başına kalmamalı. Mutlaka bir berjer, orta sehpa gibi yardımcı elemanlardan destek alınmalı.

Seçtiğiniz köşe koltuğuna makul puf, tabure, yer sehpası ve tekli koltuk kullanabilirsiniz.

Kaplaması ve dikişleri düzgün olmalı

Seçtiğiniz köşe koltuğunun iskeleti ve köşe dönüşlerini inceleyip bu kısımlarda kumaşın iyi bir şekilde kaplandığından emin olun. Köşe koltuğunun köşe kısımları iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı.

Köşe koltuk takımınızın dikişlerinin ve biyelerinin de düzgün olmasına özen gösterin. Desenli bir döşemelik kumaşı varsa, desenlerin ortalanmış olmasına ilgi edin. Minderleri esnek ve koltuğunuzla tam uyumlu olmalı.

Genişliğine karar verin

Köşe koltuğunuzun büyüklüğü nasıl olsun? 4 minderli ufak bir L koltuk yeterli mi yoksa, 5-6 minderli ve bir bacağı uzun olan geniş L koltuk mu tercih edersiniz? Bu noktada ailenizin kalabalık olup olmaması veya sık hususk ağırlayıp ağırlama halunuza göre bir seçim yapabilirsiniz.

kose-takimi-2

Temizliği kvaka olmalı

Köşe koltuğunuzun kvaka temizlenebilir olması ehemmiyetli. Evlerde biriken tozlardan mobilyalar da nasibini alır. Sürekli kullanım ve evde oluşan tozlar koltuklarınızın da kirlenmesine yol açar. Koltuklarınızı rahat temtakip etmek için kılıfları yıkanabilen veya dokusu bakımından kvaka temizlenebilen modelleri tercih etmelisiniz.

Seçiminizi dayanıklı malzemeyle döşenmiş ve kvaka temizlenebilen modellerden yana yapın.

Koltukların zarar görme olasılıkinin en fazlacacacacacaca arttığı devreler taşınma devreleri. Evinizi taşırken koltuklarınızın temiz kalması ve zarar görmemesi için mobilyanızı ambalajlarken plastik muşamba veya poşet ile sarabilirsiniz.

Koltuğunuzun uç kısımlarını ince bir elyafla sararak kısa aralıklarla bantlayın. Elyaf bulamazsanız köşe kısımlarını plastik poşetlerle birkaç kat olacak şekilde sarabilirsiniz.  Bu şekilde köşe kısımlarını korumuş olursunuz. Döşeme seksiyonünü ise çarşafla sarabilirsiniz.

Koltuğunuzun taşınırken zarar görmemesi için böyle önlemleri almanızda fayda var. Taşınırken evden eve nakliyat şirketinizdan da bu hususya gereklu özeni göstermesini rica edin. Eğer eşyaları toplama ve paketleme işini anlaştığınız nakliye firması yapacaksa, koltuklarınızı korumak için bir kılıf veya poşetle sarmalarını talep edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Köşe koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken 7 şey ne zaman pazar gününde Altan Dogan bu siteden okudum.

  2. yönetici Köşe koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken 7 şey Mrb paylaşımınız inan ki mükemmel, saolun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status