" /> Kızlarda Depresyon Nedenleri | Pembe Bigudi
Kızlarda Depresyon Nedenleri

Kızlarda Depresyon Nedenleri

Genç kızlar hayatlarının baharında iken birçok beklentilerini karşılamakta zorlanabilirler. Hayat onların istediği gibi gitmeyebilir. Genç kızlar duygusal olarak erkeklerden daha hassas bir yapıya sahiptirler. Öğrenci olanlar ders-sınav stresi ve genç olmanın getirdiği büyük potansiyel enerjilerini odaklayabilecekleri, hoşlandıkları alanlar daralınca ve ailede iç çatışmalar, ekonomik sıkıntılar kızlarda depresyona neden olabilir.

Genç kızlarda ve erkeklerde yoğun ve yüksek potansiyelli bir yaşam enerjisi vardır ve bu enerji doğru kanalize edilmediğinde ya da engellendiğinde bir takım psikolojik sorunlara neden olur. Genç kızların daha fazla baskı altında olması ve erkekler kadar serbest olmaması da onların yapmak istedikleri birçok şeyi yapmalarına engel olabiliyor.

Hele ki ekonomik özgürlüğünü kazanmamış genç kızlarda hayalleri süsleyen bir çok şey ukde olarak kalabiliyor. Bu enerjinin yanlış kanallara yönlendirilmesi tehlikesi vardır. Böyle olunca azalan enerji, gerçekte kanalize edilmesi gereken yere yönlendirilmediği için; bu kez lazım olan kanallara yönlenecek güçlü bir enerji kalmadığında depresyon başlayabilir.

Depresyon, kalan enerjiyi de azaltır. Bir çok hayalini gerçekleştiremeyen ya da baskı altında hisseden genç kızlar, depresyona girdiklerinde kendilerini heyecanlandıracak aktivitelerin, artık eskisi gibi heyecan yaratmadığını düşünürler. Bu enerji düşüklüğü hayatın her alanına yansır. Dersler, sosyal çevre aile hatta çalışıyorsa iş hayatı siyah beyaz olmaya başlar. Renkler uçuklaşır. Genç kızlarda depresyon da en az 2 hafta hayattan soğumaya neden olur. Üzgün hali sürekli olarak 2 hafta sürdüren kişi depresyondadır. Depresyona giren genç kızlarda enerji azlığı, bir çok aktiviteyi engeller. Uyku sorunları başlar. İştah çok fazla açılabilir ya da kişi yemeği büyük oranda azaltabilir. Beklentilerin karşılanamaması genç kızlarda erkeklere oranla daha fazla etki yaratabilir.  Henüz fizyolojik yan etkiler başlamadıysa, depresyon ciddiye alınmayabilir oysa bu tutum yanlıştır. Araştırmalar, depresyon hastalarının vücutlarındaki stres hormon düzeylerinin arttığını ve beyindeki belirli bölgelerdeki işlev modelini de etkilediğini gösteriyor.

Kendi Kendine Depresyonu Yenmek:

Güçlü bir irade varsa, kişi depresyona girmez. Ancak kişi depresyona girdiyse güçlü bir iradesi yoktur. Kendi gücünü toparlayıp iradeyi eline alıp depresyonu yenebilmek ve bunu kendi başına yapabilmek mümkündür ama çok zordur, bir yanlış düşünceye göre; depresyonun fiziksel ya da zihinsel gücü yerinde olan kişiyi etkilemeyeceği düşünülür. Her insanın bir kırılma noktası vardır. Olumsuzluklar üst üste geldiğinde kişinin direnci kırılabilir.

Depresyon İlaçları ve Depresyon Tedavisi:

Bir psikiyatri uzmanına gittiğinizde sizi dinler ve en uygun ilaçları verir. Sizde manik depresyon teşhisi konduysa büyük ihtimalle sitalopran türü ilaç verebilir. Bu ilaç düşük dürtü kontrolü, yeme bozuklukları ve anksiyete atakları tedavisinde yardımcı olur. Bazen de serotonin düzeyini arttırmaya odaklı ilaçlar verilebilir. Bilindiği gibi depresyonda nörotransmitterler olarak asetilkolin, norepinefrin, dopamin ve serotonin dengeleri değişir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status