" /> Kinoa’nın Faydaları | Pembe Bigudi
Kinoa’nın Faydaları

Kinoa’nın Faydaları

Kinoa’nın Faydaları Kinoa fazlası yemekte kullanılabilen ve son sürelarda kullanımı son derece tanınmışleşen, Güney Amerika’nın Peru, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Şili ülkelerinde yetişmekte olan bir bitki.

 

M.Ö. 1200 senelarda bulunan İnka uygarlıkine kadar tarihçesi uzanan bu faydalı bitki hem protein, lif, potasyum hatta demir kaynağı olmakla beraber,  yüksek oranda fosfor da içermekte. 100 gram kinoada 372 kalori bulunmantadır, 5.80 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, ve 6 gram lif içeriyor.

Kinoa bitkisinin etli ve besleyici yaprakları yer alır, salkım salkım çiçekler açar ve bu çiçekler varlıklı besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler. İşte kinoanın yenilen kısmı da bu kurutulmuş boncuk manzaralü minik tohumlardır. Süper besin olarak anılan kinoa Türkiye’de birkaç senedır tanınıyor.

Çorbalarda, dolmalarda, köftelerde kullanılan kinoa ile uygulanan tanımler yalınce yemekler ile ve salata yapımı ile sınırlı değil. Kinoayı bilgirun ve pirincin kullanıldığı tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Ekmek yapımında, omletlerde, pane yapımında hatta kek ve tatlılarda da kullanılan kinoa  ile harika tanımlere imza fırlatmak olası. Kahvaltılık gevrek yerine bile kullanabilirsiniz.

Son derece hafif ve lezzetli olan kinoanın kırmızı, kara ve beyaz olmak üzere 3 çeşidi bulunmantadır. Baskın bir tadı veya kokusu olmadığı gibi, kendine özgün bir aroması bulunmantadır.

Peki bu kadar çok tanımte kullanılabilen kinoanın avantajları neler?

 

 1. Besleyici değeri yüksek olup yağ oranı düşük olan, kvaka hazmedilen ve kilo aldırmayan bir besin olan kinoa,  protein bakımından varlıklı olması ve yüksek oranda besin lifi içermesi nedeniyle diyerekt listelerinin pek fazlasında yer alıyor. Lifli yapısı nedeni ile uzun süreli tokluk hissi yaratıyor. Tabi denetimlü tüketmekte fayda var.
 2. Bu besin glüten içermediği için çölyak hastaları ve glütensiz diyerekt yapanlar rahat rahat tüketebilir. Sağlıklı bir protein ve karbonhidrat kaynağı olması nedeniyle çölyak hastaları için oldukçu faydalı.
 3. Bu besin kabızlığa iyi gelir. Diğer tahıllarla kıyaslandığında iki kat daha çok besin lifi içermekte olan kinoa bu anlamda da tercih edilebilecek bir besin. Hemoroide karşı önlem alabilmek istiyorsanız bu besini tüketebilirsiniz.
 4. Bu harika besin için yaşlanma zıtı bir besin de diyerekbilmek söz husussu. Yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunmantadır. İçerdiği enzimler, A, E ve B6 gibi vitaminler vasıtası ile cildi yıpranmalara karşı da korumakta.
 5. Kinoa için adeta bir magnezyum deposu denilebilir. Adet sancısı ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere fazlası sağlık problemunin çözümüdür.
 6. Yüksek demir içerdiği için kansızlığa da iyi geliyor. Demir eksikliğine bağlı aneminin önlenmesinde ve beyin, kas gelişiminde etkili oluyor.
 7. İçeriğindeki lignin vasıtası ile fazlası kanser çeşidine karşı koruyucu etki işaret ediyor ve kalbi güçlendiriyor.
 8. Tam bir protein kaynağı olması nedeniyle özellikle sporcuların tüketmesinde fayda var.
 9. Kinoanın bir diğer faydası da halsizliğe iyi gelmesi. Vücudun enerji üretimini destekleyen kinoa halsizliğin de önüne geçebiliyor.
 10. Antioksidan etkileri ile tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyor.

İyi bir enerji kaynağı olan ve yüksek kalite protein içeren bu besinle henüz tanışmadıysanız bir an evvelce denemenizi tavsiyeriz.

Türkiye’de bilgiru tekrardan sofralara kazandırmayı ve Dünya’da bilgiru mutfaklara sokmayı amaçleyen tek firma olan Duru Bulgur Besin tüm Avrupa Birliği Ülkelerine, Amerika, Kanada, Japonya, Çin, Avustralya, Bosna Hersek, Libya, Mısır, Nijerya gibi 51 değişik ülkeye kendi markasıyla dışalım yapıyor.

Duru’nun Lival markalı iki değişik kinoa opsiyonu bulunmantadır. Duru Lival beyaz kinoa ve kırmızı kinoa’ya marketlerden veya  http://www.durupiyasa.com internet sitesinden gerçekleştireceğinız çevrimiçi alışveriş ile erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status