" /> Kahve Gerçeği; Sağlığa Zararlı Mı, Yararlı Mı? | Pembe Bigudi
Kahve Gerçeği; Sağlığa Zararlı Mı, Yararlı Mı?

Kahve Gerçeği; Sağlığa Zararlı Mı, Yararlı Mı?

Kahve Gerçeği; Sağlığa Zararlı Mı, Yararlı Mı? bu konuda yapılan birçok araştırma mevcuttur. İnsanların genelde günlük yaptıkları rutin alışkanlıkları var ve uyanır uyanmaz içilen ilk kahve de bunların arasında yer alıyor. Bu kahvenin amacı genelde uyku sersemliğini üstten atmak, soğuk aylarda içimizi ısıtmak ve sigara içen kişiler için boğazı yumuşatmak olur. Peki kahve sağlığa zararlı mı, yararlı mı? Kahve tüketmenin yararları neler?

Kimisi koyu kahve ya da Türk kahvesi tercih ederken, şekerli ve kremalı kahveler de sıkça tüketiliyor. Aslına bakarsanız kahvenin kanıtlanmış önemli faydaları var.

Kahve ve Kan Şekeri Kontrolü

Metabolizma için yararlı olan kahve tüketimi, insülin direncine iyi gelirken, Tıp 2 diyabet riskini de azaltmakta. Düzenli kahve tüketimi, diyabet gelişimini engellerken, buna dair yapılan araştırmalar da mevcut. Deneylere göre her gün bir fincan kahve içenlerde, dört yıl sonra Tıp 2 diyabet yani şeker hastalığı yüzde 11 oranında azalıyor. Hatta daha da ilginci, araştırmaya göre kahve tüketimi azaltıldığı zaman diyabet riski de artmakta.

Kahve ve Beyin Fonksiyonları

Kahve tüketimi çoklu skleroz, parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların  da riskini azaltmakta. Tabii eğer seçme şansınız varsa, organik üretilen kahveleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Kahve ve Karaciğer

Karaciğerin vücutta önmeli bir görevi varken, kötü yiyecekleri, fruktoz ve alkolü filtreliyor. Düzenli kahve içmek ise karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.

Kahve ve Kanser

Kahve içmek bazı kanser türlerinin de riskini azaltıyor. Diyet ve sağlıklı yaşam kanseri doğrudan etkilese de, kahve tüketimi de yanında ek olarak fayda sağlıyor. Kahve içen kişilerde kalp krizi riski de azalıyor ve böbrek taşlarına karşı koruma sağlıyor.

Hangi kahve tercih edilmeli?

Dediğimiz gibi herkesin damak tadı farklı ve bu sebeple değişik kahve türleri tercih ediyorlar. Türk kahvesinin her zaman en sağlıklı, faydalı kahve olduğunu hatırlatalım. Ayrıca kahve çekirdeği fazla olan koyu kahveler de sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Kahve, ne kadar az şeker ve kremayla tüketilirse, o kadar iyi.

Sonuç olarak, hayatınızda kahveyi daima tutmanızı ve her şeyde olduğu gibi, aşırıya kaçmamak şartıyla her gün en azından bir fincan tüketmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Çanakkale merkezden ben Ceyhan Meric. Selamın aleyküm web siten cidden dikkat çekici, şukuladım 19-06-2018 11:08:22

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status