" /> Kan Şekerini Yükselten Yiyecekler | Pembe Bigudi
Kan Şekerini Yükselten Yiyecekler

Kan Şekerini Yükselten Yiyecekler

Beyaz ekmek – Beyaz ekmek rafine undan yapıldığından dolayı hızlı bir şekilde sindirilirken kan şekerini yükseltir. Bu konuda uzmanlar tarafından tavsiye edilen ekmek çeşitleri tam çavdar veya tam buğday ekmeğidir.

Beyaz pirinç – Beyaz pirinç yerine kepekli pirinç veya bulgur tüketimi önerilir.

Şekerli gazlı içecekler – Sıvı karbonhidrat içeren içecekler kan şekerini yükseltirler. Uzmanlar bu içeceklerin yerine yeşil çay, ayran, maden duyu ve kefir gibi içeceklerin tüketimini öneririler.

Kırmızı et – Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi yanlıştır. Ayrıca sucuk, jambon, salam ve sosis gibi işlenmiş gıdaların tüketiminde diyabet riski artıyor. Dengeli bir şekilde kırmızı et ve başka protein kaynaklarının tüketimi önerilir; balık, hindi, tavuk, az yağlı süt ürünleri ile fındık gibi yağlı tohumlar.

Tam yağlı süt – Tam yağlı süt ürünleri doymuş yağ içerirler. yarım yağlı veya az yağlı ürünlerin tüketimi önerilir.

Paketlenmiş yiyecekler – Bu tür gıdalar yüksek oranda trans yağ asitleri içermelerinin yanı sıra  bir porsiyonunda yüksek miktarda kalori ihtiva edebilirler.

Fast food türü yiyecekler – Yüksek yağ, tuz ve kalori içerdiklerinden dolayı bu tür gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status