" /> Kafein Yüksek Tansiyon İlişkisi | Pembe Bigudi
Kafein Yüksek Tansiyon İlişkisi

Kafein Yüksek Tansiyon İlişkisi

Stres düşürücü içeceklerden biri olan kahve ve çay, sırasıyla kafein ve tein barındırdığı için mutluluk hormonlarını çalıştırıyor. Ancak kafein bizlere ne kadar zarar veriyor, işte bunu ortaya koymak için kafeini ve teini araştırdık artılarını ve eksilerini ortaya çıkardık. Kafeinin iyi bir uyarıcı olarak uykuyu kaçırdığı bilinmektedir. Yani çok önemli bir işiniz varsa ve uyumamak gerekiyorsa kahve içebilirsiniz. Yalnız bizim burada değineceğimiz şey, kafein maddesinin sağlığa olan zararları olacak. Mesela kafein ile yüksek tansiyon ilişkili midir? Kafein alımı tansiyonu yükseltiyor mu? Yüksek tansiyon kafein kaynaklı olabilir mi?

Kan Basıncına Kafein Etkiliyor mu?

Kafein kan basıncını geçici olarak arttırır. Bunun uyarıcı olarak adlandırılmasının nedeni budur ve onu tüketirken uyumaya çalışmamalıyız çünkü arterleri genişletmek için işlev gören adenosin adı verilen hormonu bloke etmektedir ve bunun sonucunda kan basıncını arttırmaktadır. Araştırmalar, düzenli olarak kafein içeren içecekler içen kişilerin, yüksek tansiyon geliştirme riskinin daha büyük olduğunu gösteriyor.  Normal kan basıncına sahip olanlar doz  olarak kahve ve çay alımını kısıtlamaya ihtiyaç duymazlar. Aslında, kafeinin vücut için yararlı olan birkaç antioksidan özelliğe de sahiptir.

Genellikle yüksek tansiyonu kronik olan veya kalp rahatsızlığı riski olan kişiler kahve tüketimine dikkat etmelidirler. Başka araştırmalar, kafein içeren çeşitli ürünlerin uzun vadede vücut üzerinde farklı etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Kahve ve çay kan basıncını önemli ölçüde etkilemezken kafein içeren aşırı kola ve soda içenlerinin yüksek kan basıncı riski taşıdığı bilinmektedir. Her şeyin aşırısı zararlıdır ve aşırı kahve -çay tüketimi zarar verir.

Bir Mayo Clinic araştırmasına göre; günde 4 bardak kafein içeren kahve içenlerin daha erken öldüğü belirlendi. Bu kişiler kahve ile beraber sigara da içiyorlardı. Gençlerde kalp krizi riskini arttıran aşırı kahve tüketimi günde 4 bardağı geçtiğinde etkin olabiliyor. Aşırı kahve -kafein alımının gut hastalığını tetiklemesi de bir başka araştırmanın konusudur. Alabama üniversitesinde çok kahve tüketen kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınlar inkontinans geliştirme riski barındırmaktadır. Kafeinin uykuları kaçırması gibi etkileri zayıf ve önemsiz etkilerdir ancak kalp üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı etmemek gerekir.

Kafein Baş Ağrısı Yapar mı: Kafeini az almak, baş ağrısını hafifletir ancak aşırı almak baş ağrısını arttırır.

Kafein Kadınları Nasıl Etkiler: Doğurmak isteyen kadınların kafeini azaltması gerekir. Nevada üniversitesinde yapılan araştırmalara göre aşırı kafein doğurganlık yeteneğini azaltıyor. Aşırı kafein alımı adrenal yorgunluk, düzensiz kalp atışları, halüsinasyonlar, kemiklerde kayıplara neden oluyor…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status