" /> Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı? | Pembe Bigudi
Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı? Gebelik, bir kadının yaşayabileceği en güzel dönemlerden biridir. Annelik heyecanıyla beraber bazı zorluklar yaşanabilir. Hamilelikte uyku isteği ortaya çıkabilir, yatış pozisyonu bebeğin gelişimini etkileyebilir. Kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelikte yatış pozisyonu bebeğe etkisi ve hamilelikte uyku isteği hakkında önemli bilgiler veriyor.

Hamilelikte en uygun uyku pozisyonu nedir?

Gebeliğin ilerleyen haftalarında sırt üstü ve yüz üstü yatmakta zorlanabilirsiniz. Sol tarafa yatarak dizleri kıvırmak ve bacakların arasına yastık koymak size bebeğinize en iyi yatış pozisyonunu verecektir. Bu yatış şekline ‘SOS’ pozisyonu denmektedir. Bu yatış şekli bebeğe, plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanı sağlamaktadır ve böbreğin rahat çalışmasını sağlar ve vücutta özellikle eller ve dizlerde oluşabilecek ödemi azaltır.

Hamilelikte uyku pozisyonu neleri etkiler?

Sırtüstü yatmak hamilelikte uygun bir pozisyon değildir. Rahimin sırtınıza yapacağı ağırlık ağrılara sebep olabilir, bağırsakların damarlara uygulayacağı baskı kan akımında sıkıntılara ve hemoroide sebep olabilmektedir. Aynı zamanda yüzüstü yatmak da rahime ve bebeğe baskı uygulayacağı için uygun değildir.

Hamilelikte uyku yastığı kullanmalı mı?

Rahat bir uyku için hamilelik yastığı kullanmak faydalı olabilir. Bu yatış şekline zamanla alışabilirsiniz ve uyku esnasında pozisyonunuzu değiştirseniz bile endişelenmeden sol tarafınıza dönerek uygun şekilde uyumaya devam edebilirsiniz.

Hamilelikte uykusuzluğa ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde sağlıklı ve uzun bir uyku için rejiminizden kola, kahve ve çay gibi içecekleri çıkarmalısınız. Gündüz saatlerinde bol sıvı alarak uyumadan 2-3 saat önce sıvı tüketmeyin ve ağır yiyeceklerden kaçının. Bulantılar için yatmadan ve kalkmadan önce bisküvi veya kraker yemek faydalı olacaktır. Yatağa gitmeden önce ılık duş ve süt içmek iyi bir uyku için destek verir.

Hamilelikte rahat uyumak için ne yapmalı?

Gece uyanırsanız uykunuzu dağıtmayacak şeyler yapabilirsiniz; tv izlemek veya müzik dinlemek gibi kitap okumak da etkili olacaktır. Fırsat buldukça gün içinde yarım saatlik kısa şekerlemeler de faydalı olacaktır.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir’e teşekkür ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Kocaeli merkezden ben Yelda Vural. Selamın aleyküm sayfanız vallaha billaha dikkatimi çekti, şukuladım 21-02-2017 01:50:14

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status