" /> Hamilelikte Kola Tüketimi ve Zararları | Pembe Bigudi
Hamilelikte Kola Tüketimi ve Zararları

Hamilelikte Kola Tüketimi ve Zararları

Hamilelikte Kola Tüketimi ve Zararları Kola, birçok insan tarafından tüketilen bir içecektir. Her ne kadar zararları birçok kez açıklanmış olsa da özellikle yaz döneminde bol miktarda kola tüketilmektedir. Özellikle her türlü beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi gereken hamilelik döneminde bu içeceğin tüketilmesi ile ilgili sorular sorulmaktadır. Hamilelikte kola tüketimi son derece risklidir.

Hamilelikte Neden Kola Tüketilmemelidir?

 

Öncelikle sadece hamilelerin değil sağlıklı insanların da mümkün olduğu kadar asitli içeceklerden uzak durması gerektiğini belirtelim. Hamilelikte kola tüketimi alışkanlığından uzak durulması ise daha önemlidir. İçeriğinde bol miktarda kafein ile sitrik asit bulunduran kolanın tüketilmesi vücuda çok önemli zararlar verebilmektedir. Bu zararlar özellikle orta vadede ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Anne karnında bulunan çocuk, annenin beslenme alışkanlıklarından doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle anne adayı olan kişi yediklerine ve içtiklerine maksimum düzeyde özen göstermelidir. Annenin aldığı faydalı gıdalar bebeğe faydalı olabildiği gibi zararlı gıdaların da zararları olmaktadır. Bu zararlar kimi zaman doğumdan hemen sonra kimi zaman da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Kolanın Anne Karnındaki Bebeğe Verdiği Zararlar

 

Anne adaylarının kola içmesi konusunda uzmanlar önemli uyarılar yapmaktadır. Anne adayının içtiği kola bebek üzerinde şu olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir:

  • Kolanın içeriğinde bol miktarda bulunan kafein, fetüs kısmına direk geçebilen bir madde olduğu için bu maddenin zararı doğrudan anne karnındaki bebeğe yansımaktadır.
  • Kolanın içerdiği maddelerden dolayı bebeğin aşırı kilolu olmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra gelişimi düşük olan bir bebek olarak da dünyaya gelebilir.
  • Annenin düşük yapma riskini belirli bir oranda arttırmaktadır. Bu da çok büyük bir risk anlamına gelmektedir.
  • Hamile olan anne adayının vücudu kafeini atmakta normale göre daha fazla zorlanacağı için vücutta kafein birikimine neden olabilmektedir.

Hamileyken kola içmek ve hem kendi sağlığınızı hem de henüz doğmamış çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmak demektir. Kolanın yerine daha sağlıklı ve doğal içecekler tüketmelisiniz. Bu noktada da her doğal içeceğin hamilelikte fayda vermeyeceği unutulmamalıdır. Bu sadece hamilelikte kola tüketimi değil tüm yiyecek ve içecekler doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status