" /> Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılmalı? | Pembe Bigudi
Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılmalı?Kış aylarına denk gelen hamilelik döneminde grip ve nezle gibi hastalıklar meydana gelebiliyor. Hamilelikte grip aşısı yaptırmak, anne ve bebek sağlığı için koruma sağlıyor. Ancak, grip aşısı yaptırma tarihine çok dikkat etmek gerekiyor! Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelikte grip aşısı hakkındaki merak edilenleri açıklıyor.

Hamilelikte grip olmamak için ne yapmalı?

Havaların soğumasıyla beraber özellikle çalışan anne adaylarının kendilerini soğuk idraknlığı ve gripten koruması icap ediyor. Aşı olmak alınabilecek önlemler arasında ilk sırada yer alırken, elleri sık sık yıkamak, bulunulan ortamı havalandırmak ve gripli kişilerden uzak durmak gerekiyor.

Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılır?

Eğer hamileliğin 14’üncü haftasından sonrası güz ve kış aylarına denk geliyorsa; grip aşısı yaptırmak üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için uygun bir yöntemdir. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelerde rahatça uygulanabilir ve yüksek oranlarda koruyuculuk sağlar. Grip aşısı üst solunum yolu enfeksiyonları açısından daha riskli olan anne adaylarına ilk üç ayda da yapılabilir. Ayrıca anneye yapılacak olan grip aşısı, bebeği de doğumundan sonraki ilk 6 ay içerisinde gripten koruyabilir.

Hamilelikte grip olanlar ne yapmalı?

Gribe yakalanan anne adayı bol sıvı almalı ve mümkünse ilaç almadan gribi atlatmaya çalışmalı. Solunum yollarının buhar yapılarak veya zararsız boğaz pastilleri ile yumuşatılması, icab ettiğinde parasetamol grubu ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla vitaminlerin kullanılması gribin atlatılmasına yardımcı olabilir.

Anne adayı ağır bir gribe yakalanırsa, yüksek ateş ve organ sistemlerini etkileyen grip, dolaylı olarak bebeğe zarar verir. Bu sebeple, mecburi durumlarda doktora danışılarak bebeğe zarar vermeyen antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Gripten korunmanın en iyi yollarından birinin, salgın dönemlerinde kalabalık yerlerde bulunmamak ve grip olan kişilerle yakın temasa girmemektir.

Hamilelikte bitki çayları içilebilir mi?

Ihlamur, rezene, karanfil, kuşburnu, ada çayı, elma, portakal, nane çayı gibi çayları aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Ancak içeriğini bilmediğiniz, büyük çoğunluğu rahim kasılmalarına sebep olan, hijyeninden güvenli olmadığınız bitki ve çaylardan uzak durun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status