" /> Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi? | Pembe Bigudi
Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte cinsel ilişki ile alakalı en fazla merak edilen konuları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç açıklıyor. Hamilelikte cinsel ilişki ne sıklıkta olmalıdır, bebeğe zarar verir mi, kaçıncı ayda bırakılmalıdır ve benzeri soruların cevaplarını özel haberimizde bulabilirsiniz.

Kadınlar hamilelikte cinsel ilişki talep eder mi?

Gebelik sırasında kadınlık hormonları fazlasıyla artar. Normal seyrinde devam eden risksiz, tek gebeliklerde ise cinsel ilişkinin son zamanlara kadar yaşanılmasında bir sakınca yoktur. Bir çok kadın gebelik esnasında cinsel isteğinin arttığını ya da cinsel ilişkide değişik duygular hissettiklerini söylüyor. Gebelik sırasında estorojen ve progesteron denilen kadınlık hormonları fazlasıyla artıyor.

Hamilelikte cinsel ilişki bebeği etkiler mi?

Cinsel ilişki esnasında bebeğinize zarar vermezsiniz. Vajinanın sonunda bulunan serviks (rahim ağzı) ortalama 3-4 cm uzunluğunda kaslı bir yapıdır ve penisin bebeğe değmesi mümkün olmaz. Rahim ağzı doğuma yakın aylarda kısalır ancak genelde son aya kadar yeteri kadar uzundur. İkinci ya da üçüncü doğumu olan hastalarda rahim ağzının ilk doğumlara göre erken açılabildiğini unutmamak icap eder. Tekrar de rahim ağzı açılmış olsa bile amnion ve koryon denilen 2 kat zar bebeğinizi korur.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı?

Bazı hekimler gebeliğin son ayında ilişkiyi yasaklar. Bunun nedeni anne adayının farkında olmadan amnion suyunun azca da olsa gelme bebeğin enfeksiyon kapma riskidir. Bu durum düşünülerek gebeliğin son 3 haftası, özellikle şüpheli sıvı akıntısı olan hamilelerde vajinal ilişkinin bırakılması yerindedir.

Erkeklerde cinsel istek azalması olur mu?

Gebeliğin bazı bölümlerinde baba adaylarında istek azalması olacaktır. Bunun ön önemli sebebi, erkeğin babalık rolü için kendini hazır hissetmemesi ve strese girmesidir. Gebe kadının heyecanı, depresif hali, endişeli durumu, bulantısının olması ve soluk sorunu çekmesi gibi durumlar da baba adaylarında cinselliği ikinci plana itebilir. Bazı erkeklerdeki isteksizlik ise bebeğe zarar verme endişesinden kaynaklanır. Baba adayında bu yönde bir kaygı var ise hamileliği takip eden hekim ile görüşmesi korkularının ve endişelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Op. Dr. Cüneyt Genç’e hamilelikte cinsel ilişki hakkındaki verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status