" /> Hamilelik cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar nasıl geçer? | Pembe Bigudi
Hamilelik cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar nasıl geçer?

Hamilelik cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar nasıl geçer?

Hamilelik cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar nasıl geçer? konumuzu dikkatli okuyarak aklınıza gelecek veya gelmeyecek tüm sorularınıza cevap olması için kısa ve öz şeklinde siz değerli okurumuza cevap olmaya çalıstık.

Gebelik çatlakları nasıl geçer?

Gebelik ve kilo almaya bağlı olarak cilt yüzeyinde çatlaklar oluşabilir. Peki, hamilelik çatlakları iyi mi geçer? Evde çatlak tedavisi nasıl yapılır? Hamilelikte çatlakları önlemenin yolları nelerdir? En yakın dostunuz ‘Pembe Bigudi olarak, dört gözle beklenen suallere uzman cevaplar veriyoruz!

Hamilelikte çatlak neden olur?

Çatlaklar alt derinin gerilmesi ile oluşur. Hamilelik esnasında vücudun her geçen gün genişlemesiyle beraber başlar, ciltte kuruma, elastikiyetin kaybolması süreci kolaylaştırır. Özellikle göğüsler, karın ve baldırlar en fazla etkilenenlerdir. Hamilelikte ani ya da olması gerekenden daha çok kilo alanlarda çatlaklar daha yoğun olarak görülmektedir.

Herkeste çatlak olur mu?

 

Bazı kişilerde hiç çatlak olmazken bazılarında ise erkenden adım atar. Genetik yatkınlık önemli olmakla beraber bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. İşin ilginç yönlerinden biri de şayet sık gebelik söz konusu değilse, çatlakların 25 yaşından genç olanlarda daha sık rastlanmasıdır. Ani ve çok kilo almalar, durumu daha da kötüleştirebilir. Önce kırmızı, daha sonra sedefimsi görünen çatlakların özellikle oluştuğu yerler göğüsler, karın bölgesi ve kalçalardır. Her ne kadar daha ziyade hamileliğin son üç ayında oluştuğu gözlense de, bu ancak karın bölgesi için geçerli olup, ilk haftalardan itibaren büyümeye başlayan göğüslerde daha erken görülebilir.

Genetik yapı çatlak oluşumunu belirleyen çok önemli bir faktördür. Çatlaklara esmer ve kumrallarda daha azca rastlanır. Gebelikte hiçbir ürün kullanmamasına rağmen çatlak oluşmayan kişiler olabildiği gibi çok özen gösterdiği halde yoğun çatlakları oluşan kişileri de görebiliriz.

Hamilelikte çatlak nasıl önlenir?

Fakat yeniden de bir çok faktörün mevcud durumu artırıp azaltabileceğini unutmamalıdır. Sadece hamilelik esnasında değil öncesinde de yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız önem arz eder. Ilık duş, hafifçe yağlı bir sabun ve doktorunuzun önereceği uygun bir krem kullanmak ve cildi yumuşatmak gerekir. Arada bir yapılacak hafifçe kese de, kan dolaşımını arttırır. Daha sonra kol ve bacaklara vücut sütü de tatbik ettiğinizde günlük vücut bakımınız bitmiş anlama gelir.

Çatlak olmaması için nelere dikkat etmeli?

Bu çatlakları tamamen engellemek mümkün değil. Ancak derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle lokal kullanılan birtakım ürünlerle olabildiğince az oluşması sağlanabilir. Bunun dışında gebelik sırasında bol su içmek, sebze ve meyva tüketimine dikkat etmek faydalı olabilir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlaklar daha azca görülür.

Hamilelikte çatlak kremi iyi mi kullanılır?

Çatlaklara karşı önlemler de vardır. Mücadeleye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınır. Hamileliğin ilk aylarından itibaren mevzubahis vücut bölgelerine çatlak kremlerini tatbik etmeye başlayın. İyice nüfuz ettirecek kadar vakit ayırın ve bunu doğuma kadar sürdürün. Yalnız gün bile atlamayın. Kremden tasarruf etmeyin. Alt deri lifleri ne kadar yumuşak olursa, o kadar kırılgan olurlar. Bundan dolayı fazla ve çabuk kilo almamaya çalışın. Şansınızı daha da arttırmak için üçüncü aydan itibaren, her altı haftada bir vücut masajı yaptırın. Bu hücrelerin daha iyi beslenmesini sağlayıp artıkların atılmasını kolaylaştıracaktır. Bir tek dikkat! Masaj mutlaka elle yapılmalıdır.

Gebelik döneminde cilt çok hassastır. Dolayısıyla tahrişlerden kaçının. Doğumdan sonra şişkinliği inmiş olan karın bölgesi, inceltici ve kuvvetlendirici etkilere sahip kremlerle beslenmelidir. Bu, söz konusu bölgeyi daha kısa zamanda kendine getirecektir.

Koenzim Q10 ve besleyici avokado, pamuk ve fındık yağları içeren naturel formül görkemli vücut için aşağıdaki faydaları sunuyor:

Cildin çatlak görünümünü düzeltiyor.Cildi sıkılaştırıp incelmesini sağlıyor.Cilt tonunu eşitleyip leke ve izleri yok ediyor.

Çatlak tedavisi için özel formüllü vücut yağı, sabah ve akşam, çatlak olan yerlere masaj yaparak sürdüğünüzde yaklaşık 2 hafta gibi kısa bir müddette gözle görülür fark yaratıyor. Peki, bunu hangi markadan alabiliriz? Tabii ki, annelerimizin bile güvenle kullandığı Nivea’dan!

Kullanımı oldukça kolay bu yağ, cilt tarafından kolayca emiliyor, katiyen yapış yapış bir his bırakmıyor. İsterseniz kuru cilde dilerseniz duştan hemen sonra çatlak giderici vücut yağını kullanabilirsiniz. Sabah evden çıkmadan, gece yatmadan önce günde iki kez sürmek daha etkili sonuç veriyor. Bir tek 2 haftada daha güzel ve sıkı bir cilt için yardımcı oluyor.

Çatlak giderici yağı aşağıdaki bölgelerde kullanabilirsiniz:

Kollar,Bacaklar,Göbek,Göğüsler,Sırt

Evde çatlak tedavisi için hamilelik süreci boyunca çatlak giderici yağı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. yönetici Hamilelik cilt yüzeyinde oluşan çatlaklar nasıl geçer? Selam sayfan cidden hayran bıraktı, linkedinde paylaştım

  2. Giresun merkezden ben Selin Akkas
    Tankut Tas. selamun aleyküm sayfanız vallaha ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 28-04-2017 07:08:56

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status