" /> Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler | Pembe Bigudi
Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Yağlı gıdalar, düzensiz beslenme, aşırı sıcaklar ve güneş ışınları yaz tatiline çıkan anne adayları yani hamile kadınların sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Hamilelikte kilo artışı ve kan hacmi artışı akciğer kapasitesini azaltmaktadır. Bu yüzden anne adayları nefes alıp vermekte biraz zorluk çekerler. Sıcak yaz günlerinde bu konuya daha fazla dikkat edilmelidir. Anne adaylarının seyahatlerde sıcaktan ve zararlı güneş ışınlarından korunmaları gerekmektedir. Ayrıca beslenmelerinin de dikkatli ve düzenli bir şekilde olması gerekmektedir.

Deniz ve Güneşin Olumlu Etkileri de Var

– Güneş ışınlarının faydalı olduğu vakitler vardır. Ancak saat 10 ve 16 arası gölgede durulmalı ve dinlenilmelidir.

– Havuza girecek anne adayları dikkatli olmalıdır. Özellikle havuz kenarları çok kaygandır. Buralardan dikkatli bir şekilde geçilmelidir.

– Güneşin zararlı ışınlarından koruyucu güneş kremleri kullanılmalıdır.

– Islak mayo ile uzun vakitler durulmamalıdır. Dinlenme kuru mayo ya da kıyafetlerle yapılmalıdır.

– Kişinin belli bir fiziksel kapasitesi vardır. Bu kapasiteler ölçüsünde güneş ile denizin olumlu etkilerinden sonuna kadar faydalanılmalıdır.

– Yaz günleri sıcaktır ve gebeliğin daha rahat olması için ölçülü bir şekilde aktivite yapılmalıdır. Eğer gebelik ileri seviyedeyse bacak şişmesi vs. için yüksekte tutmak ya da aktivite yapmak önemlidir.

Tuzlu Ayran

– Yazın gebeliğin de etkisiyle metabolizma hızı artar ve aşırı terleme görülür. Ayrıca solunum dolaşım faaliyetleri artar. Bu yüzden sıvı ve elektrolit kaybı dolayısıyla yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.

– Sporcu içeceği ya da maden suyu kullanılarak elektrolit kayıpları giderilebilir. Tuzlu ayran bu konuda kullanılabilecek en basit önlemlerden biridir.

– Fast food ve kızartma gibi zor sindirilen besinler ya da büyük porsiyonlardan kaçınılmalıdır. Tokluk hissini uzun süreye yayan ve daha küçük olan porsiyonlar tercih edilmelidir.

– Protein ihtiyacı 1 tane yumurta ile karşılanabilir.

– Günde en az 1 öğün balık, tavuk ve et gibi hayvansal proteinler tercih edilmelidir. Salata ve tam buğday ekmekleri ile tüketilirken meyve takviyesi de yapılmalıdır.

– Kilo problemi yaşamamak için kontrol altında tutulmalıdır.

– Pamuklu ve rahat giysiler ve iç çamaşırları kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status