" /> Gerçek Olmayan 7 Sağlık Efsanesi | Pembe Bigudi
Gerçek Olmayan 7 Sağlık Efsanesi

Gerçek Olmayan 7 Sağlık Efsanesi

Maalesef sağlık konusunda pek çok şehir efsanesi var ve bunlar ağızdan ağıza dolaşıyor, insanlar da inanmaya başlıyorlar. Peki aslında hiçbir gerçeklik payı olmayan ama yıllardır sürdürdüğümüz veya sürdürülmesi gerektiğine inandığımız olayların aslı ne?

Günde 8 bardak su içmek

Su içerken bardak hesaplamaya gerek yok. Her insanda bu farklı akşamlarda olabilirken, önemli olan susuz kalmamaktadır. Bunun yanında su yönünden zengin olan yiyecek ve içecekler de su ihtiyacınızı karşılar. Örneğin, çorba, meyve ve sebzeler, meyve suyu, çay ve kahve su ihtiyacınızı giderir.

Yumurta sağlığa zararlıdır

Omlet ve menemen severler, moralinizi bozmayın çünkü her gün yumurta tüketmek, kalp krizi riskini artırmıyor. Evet, biraz kolesterol olabilir fakat bunun yanında bolca besin maddesi, Omega-3s gibi yararlı yağlar da geliyor.

Ter önleyici ve deodorantlar meme kanseri yapar

Bazı bilim adamları, ter önleyici losyonlar ve deodorantlarda vücudun emdiği zararlı kimyasallar olduğunu düşünüyor. Bunun tümör yarattığı söylense de, Dünya Kanser Enstitüsü şimdiye kadar herhangi bir kanıt olduğunu söylemedi. Kısacası, siz tere karşı deodorant kullanmaya devam edin.

Soğukta durmak nezle-grip yapmaz

Ebeveynlerinizden yıllar yılı bunu duydunuz fakat soğukta dışarıda beklemek sizi doğrudan hasta yapmaz. Hatta bazı araştırmalara göre soğuk yerlerde vakit geçirmek vücudun bağışıklığını artırıyor, virüslere karşı savaşı kolay hâle getiriyor. Aslına bakarsanız, kapalı alanlarda kalmak size daha çok bakteri getirecektir.

Günlük vitamin alın

Durduk yere vitamin kullanmanıza gerek yok. Araştırmacılar da buna katılıyor fakat tabii ki eğer ortada doktor tavsiyesi varsa, vitamin alabilirsiniz. Fakat bunu rutin hâle getirmek doğru ve gerekli değil.

Kilo vermek için kahvaltı yapın

Bu da bir şehir efsanesi ve kahvaltı yararlı bir öğün olsa da, kilo konusunda doğrudan etkisi yok. Eğer gün içinde kötü beslenmiyorsanız, kahvaltı yapmadan da zayıflayabilirsiniz.

Şeker yemek çocukları hiperaktif yapar

Fazla şeker ne çocuklar, ne yetişkinler için iyi değil fakat bunun çocukları hiperaktif yaptığı tamamen bir şehir efsanesi. Şeker ve şekerli yiyecekler dozunda alındığı sürece bir problem yok.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status