" /> Gece cilt bakımınızı yapmayı unutmayın | Pembe Bigudi
Gece cilt bakımınızı yapmayı unutmayın

Gece cilt bakımınızı yapmayı unutmayın

Gece cilt bakımınızı yapmayı unutmayın Makyaj gerçeklştirmeyi her kadın sever zira güzel görünür, kendine olan güveni artar. Cildi sağlıklı tutmak için ise uygulanan makyajın mutlaka temizlenmesi gerekir.

Peki ya cildimizin makyajlı iken durumunu ve makyajdan sonra ne duruma yaklaştığını hiç düşündünüz mü? Cilt temizliğine gereken önemi vermeli ve gereken bakımları düzenli olarak yapmalıyız. Üstelik günde bir kez değil, hem sabah hem de akşam olarak iki kez cilt bakımı ve temizliği yapılmalı.

Gündüz cildinize gösterdiğiniz özeni gece de gösterin ve gece cilt bakımını ihmal etmeyin.

Gece cilt bakımı

Uykuda tüm organlarımız en az seviyede çalışır ve hücre yenilenmesi uyku sırasında olur. Bu yüzden cildimizi gözaltı temizleyicileri ile ve yüz temizleyicileri ile temizlemeliyiz. Çoğunlukla bu temizleme işlemi sırasında iki değişik ürün kullanmakta fayda var. Çoğunlukla makyaj malzemelerimiz gün boyu akmayan suya dayanıklı ürünlerden tercih ediyorsak yağ bazlı ürünlerle cilt temizliği yapılmalı.

Makyaj öncesinde cilt nemlendirilmesi yapıldığı gibi, makyaj sonrasında da makyaj nemlendirilmesi yapılması gerekir. Çoğunlukla bunun için üretilmiş gece kremleri kullanmalıyız. Gün boyu cildimizin maruz kaldığınız toz, kir fazlalığına bir de makyaj eklenince cildinizin yüzeyinde birikme oluşur.  Bu yüzden hiçbir süre makyajlı cilt ile uyumamalıyız. Makyaj malzemelerinin ortamında bulunan bazı faktör maddelerde gece hücre yenilenmesi olan cildimizde bu hücre yenilemesi engeller niteliktedir. Cildiniz kuru ise daha çok kurumasına yağlı ise daha çok yağlanmasına neden olacaktır.

Başka bir önemli hususta çoğumuzun kolay bulduğu ve kolayca yaptığı ıslak mendillerle makyaj temizliğidir. Hijyenik olmadığı gibi ıslak mendil içindeki faktör maddeler cildimize geçerek gelişen dönemlerde kırışıklıklara ve sarkmalara, aknelere neden olabilmektedir. Güne her süre taptaze bir cilt ile uyanmak istiyorsanız gece cilt bakımını ihmal etmeyin.

Gece cilt bakımı için ne yapmalı?

Suyun ferahlığını herkes sever, cildinize makul bir jel veya köpük yardımıyla ya da süt ile silerek yüzeydeki birikimlerden kurtulabilirsiniz. Ancak göz makyajı için ayrı bir ürün kullanılmalı. Yine temiz bir pamukla bu işlem yapılmalı ve gözümüzü temizlemek için kullandığımız pamuğu yüzümüz için kullanmamalıyız. Daha sonra ölü hücrelerden ve geniş gözeneklerden kara noktalardan kurtulmak için bir tonik yardımı ile çok olmadan birkaç kez dairesel hareketlerle çok bastırmadan tonik ile yatıştırmalısınız.

Cildinizi krem yardımıyla özellikle gece kremi ile nemlendirmelisiniz. Gözaltı için bir ürün tercihiniz yarsa bu temizlik işleminden sonra gözaltı kreminizi kullanmalısınız. Şu unutulmamalıdır ki jelleri ve köpükleri olası bulunduğu kadar yumuşak bir pamuk yardımı ile dairesel hareketlerle uygulanmalı bu sebeple kan dolaşımı hızlanır ve jelin ya da köpüğün etki kısmı artar.

Cilt için nemlendirme neden gerekli?

Cildiniz gün ortamında kurur hassaslaşır ve bir çok maddeyi kaybeder bu maddelerin geri kazanımı ve kuruyan cildin gerginliğin azaltılması nemlendirme çok gereklidir. Cildinizde olması gereken nem oranı % 15’in altına düştüğü süre cildiniz pürüzlü ve çizgili bir manzara alır pul pul dökülmeler ortaya gelir ve gergin bir deri tabakasına sahip olursunuz. Nemsiz bir cilt çok kolay yıpranır belki kısa sürede bunu fark edemezsiniz ama zaman içinde ve yaş geliştikçe yükselen ve derinleşen çizgiler buna kanıt olacaktır.

Cilt analizi yaptırarak cilt durumunuza makul olan nemlendiriciyi seçebilirsiniz. Herhangi bir krem cildinizin daha çok yağlanmasına veya sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Gece cilt bakımı yaparken nemlendiriciyi temizlenmiş cildinize az miktarda yüzün orta hattından başlayarak dışarıya doğru yayarak uygulayın. Bu halde kan akışı yönüyle uyum sağladığı için cilt nemlendiriciyi daha acele emer.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status