" /> Gebelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? | Pembe Bigudi
Gebelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebeliğin başladığı andan itibaren vücutta çok önemli hormon değişimleri söz konusu olmaya başlar. Bu hormon değişimleri sonucu hem gebelik süresi boyunca hem de gebelik sonunda yaşayacağınız değişimlere hazırlıklı olunmalı bunlar için önlemler alınmalıdır.

Ne tür Önlemler almalıyım?

Öncelikle cildinizde lekelenmeler meydana çıkmaması için özellikle yüz, boyun ve el bölgesi için krem temin edilmeli. Temin edilecek kremin araştırması yapılmalı, bebeğinizi etkileyecek kimyasallar bulundurulmamalıdır. Özellikle dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş kremi ihmal edilmemeli. Kış aylarında dahi aksatılmadan sürülmelidir. Aksi takdirde güneş ışınları ile lekelenmeye müsait olan bölgelerde kahverengi benekler, kızarıklıklar görülebilir.

Hem anne bebek sağlığı için vücudun normalde aldığından daha fazla suya ihtiyacı vardır. Susuz kalındığında eller, ayaklar, bacaklar, karın ve yüz bölgesi gerilir. Bu gerginleşme hormon değişimleri ile beraber özellikle kendinizi kötü hissetmenize sebep olur. Karın bölgesi bu gerginleşme ile birlikte büyüyeceği için çatlamalara sebep olur. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Unutmayın bebeğiniz karnınızın içinde derin bir suda yaşıyor. Çatlamalara karşı henüz karşılamadan piyasada satılan içinde kimyasal barındırmayan kremler mevcut. Doktorunuza da danışarak her eczaneden temin edebilirsiniz.

hamilelikte-cilt-bakimi

 Saçlar cansızlaşır, dökülmeler yaşanabilir. Bu durumlara özel serum takviyeleri alabilir evde kendi uygulayabileceğiniz maskelerle canlandırabilirsiniz. Bu dönemde hindistan cevizi yağı saçlarınıza canlılık ve parlaklık katacaktır. Hamileler özellikle saç boyamaktan kaçınırlar. Hem geleneksel inançları (çocuğun saçının boyadığı renkle doğacağını zannetmek) , hem de ağır kimyasallar içerdiğinden bebeğe zarar verebilme durumu. Doktorlar gebeliğin ilk üç ayında bebeğin gelişimi ve tutunma durumu bu evrede riskli olduğu için saç boyamayı önermezler. Kimyasal içermeyen bitkisel boyalarla bu duruma çözüm getirebilirsiniz.

Tüm bu değişimler sizin yediğiniz, içtiğiniz meyveler, kendiniz hazırladığınız meyve suları ile hem bebeğinize gerekli vitaminleri almanızı hemde cildinizin sağlıklı gözükmesini sağlar. Sağlıklı gözüken ciltteki anne adaylarının gebelik evreleri moral olarak daha yüksek geçmektedir.

 Gebelik sonrasında ciltte ne tür değişiklikler olur?

Gebelik sonrasında hormonların tekrar eski düzeye gelmesi ile güneş kremi, lekelenme önleyici kremler ile önlemler alınmadıysa lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu durumda, lekelenme giderici kremler söz konusu. Doğum sonrası bebeğimin sağlığı etkilenmez diye düşünmemeli, artık emzirme döneminde olunacağı için yine kimyasallardan uzak durulmalıdır.

Emziren annelerin göğüs uçlarında meydana gelen çatlaklar meydana gelebilir. Göğüs uçlarını temiz tutmalı emzirmeden önce ılık su ile temizlemeli, hem bu nemlendirmeyi hem de bebeğinizin sağlığını korumayı sağlar. Emzirdikten sonra göğüs uçlarına her eczanede buluna göğüs pedi yerleştirmeli göğüslerin kuru olması sağlanmalıdır. Islak kalması halinde bakteri oluşur bu durum bebeğinizin ve sizin hasta olmanıza sebep olur. Piyasada doğumdan 15 gün önce ve emzirme dönemi boyunca çatlama oluşmasını önleyici kremler bulunmaktadır.

Alınacak tüm bu önlemler ile anneler gebelik evresini ve sonrasını rahat, mutlu morali yüksek olarak geçirirler. Eğer bebek emzirme ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız Uzmanından emzirme teknikleri adlı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Edirne merkezden ben Sila Kayyali. Selamlar web siten süper ötesi iyi, facebookta paylaştım 08-10-2017 08:26:39

  2. Bingöl merkezden ben Yuce Koray. Slm web siteniz gerçekten dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 05-11-2017 00:23:20

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status