" /> Farkında olmadan yaptığımız saç bakımı yanlışları | Pembe Bigudi
Farkında olmadan yaptığımız saç bakımı yanlışları

Farkında olmadan yaptığımız saç bakımı yanlışları

Farkında olmadan yaptığımız saç bakımı yanlışları Birçok kadının ortak arzusu sağlıklı, ışıl ışıl ve güzel saçlara sahip olabilmek. Bunun için denemedik yol kalmıyor. Saçımıza bakım yapalım derken gerçekten yanlış programlar yaptığımızın farkında bile olmuyoruz. Hatta bazı alışkanlıklarımız saçımıza faydadan çok zarar verebiliyor.

Eskisi gibi gür ve canlı saçlarınızı mumla arıyorsanız, bilmeden yaptığınız yanlış uygulamalara son verme zamanı! Bunlar nelermiş bir bakalım.

 • 1-Saçınızı çok fırçalamaktan kaçının. Gün boyunca sadece sabahları ve akşam yatmadan evvelce taramanız yeterli.
 • 2.Saçınızı nasıl taradığınız da önemli. Saç telleri titiz olduğundan saçınızı yavaş ve nazikçe taramaya özengösterin. Hızlı, sert bir şekilde taranan saç koparak dökülebilir.
 • 3-Dişi yamuk veya kırık olan fırçalar kullanmamaya özen gösterin. Bu tip fırçalar saçınıza zarar verebilir.
 • 4-Eğer çok beyazınız yoksa, saçınızı boyatmamanızı öneririz. Eğer illa ki rengini değiştirecekseniz, kaliteli bir boya kullanın ve çok sık boya yaptırmayın.
 • 5-Aşırı sıcaktan kaçınmalısınız. Düzleştirici, maşa gibi saç şekillendirici ürünleri yüksek ısıda kullandığınız takdirde saçınızın zarar görmesi olasıdır. Ayrıca çok sıcak suyla yıkamamanızda  fayda var.
 • 6.Saçınızı ıslakken taramak gibi bir hataya düşmeyin. Islakken taranan saç lastik gibi esneyerek kırılabilir, hatta koparak dökülmelere sebep olabilir.
 • Saçınızı iyice kuruttuktan sonra ucundan itibaren fırçalayın. Çoğunlukla uzun saçlarda ortaya gelen birbirine dolanmış düğümleri kolayca açabilmek için saç kreminden destek alın. Saç uçlarına süreceğiniz saç kremi saçlarınızın daha kolay taranmasını sağlayacaktır.
 • 7.Kurutma tekniği de önemli. Havluyla saçınızın nemini alırken sert hareketlerle saçınıza zarar vermekten kaçının. Saçınızı havluyla kurulamak istiyorsanız, koton veya mikrofiber bir saç havlusu kullanın. Saçlarınızı iki katman arasına alarak yumuşak hareketlerle yavaşça ovmanız yeterli. Dilerseniz saçınızı havluya sarıp o şekilde kurumaya bırakabilirsiniz.
 • 8. Saç kurutma makinesini doğru kullandığınızdan emin olun. Saçlarınız tamamen ıslakken yüksek ısıda hava üfleyen bir fön makinesi ile kurutmak saçınızdaki nemi buharlaştıracak. Havluyla nemi alınmış saçları yüksek sıcaklıkta kurutmanız ise saçınıza zarar verecektir. Bu nedenle saçınızı düşük sıcaklıkta çalışan bir saç kurutma makinesiyle kurutmaya özen gösterin.
 • 9.Kendinize bakmalısınız. Saçınızın sağlığı vücudunuzun sağlıklı olmasına da bağlı. Sağlıksız beslenmek, yeterli su içmemek, uyku düzeni bozukluğu ve aşırı stres gibi etkenler saçınızın güçsüzleşip kuruması, dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir. Bunun için sağlıklı beslenme ve düzenli uykuyu hayatınızın başrolüne koyun. Fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler yemek saçınızı daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşturacaktır.
 • 10.Yağlı saçlara mahal vermeyin. Saçlarınızı her gün yıkamak nasıl doğru değilse, uzun bir süre yıkamamak da o derece yanlış. Biz kadınlar saçımızı yaptırdığımızda, bozulana kadar yıkamaz, kirlenmesini bekleriz. Hatta bazıları saçların kendi yağının faydalı olduğunu öne sürer. Ancak bunun yolu saçları uzun süre yıkamamak değil. Saç derisinin yağlı olması saçınıza nem kazandırmaz, sadece kaygan duruma getirir. Hem saçımızın nemli olması gereken bölümü dipleri değil uçlarıdır.

Saçlarınızın sağlıklı ve güzel görünmesini istiyorsanız temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Saçlarınızı nemlendirici ve besleyici bir şampuanla gün aşırı yıkayarak pırıl pırıl ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status