" /> Doğru Bir Şekilde Eyeliner Nasıl Sürülü? Püf Noktalar Nelerdir?
Doğru Bir Şekilde Eyeliner Nasıl Sürülü? Püf Noktalar Nelerdir?

Doğru Bir Şekilde Eyeliner Nasıl Sürülü? Püf Noktalar Nelerdir?

Kuşkusuz eyeliner, en önemli ve hakkında en fazla soru işareti olan makyaj ürünlerinin başında gelmektedir kadınlar için. Göz şeklimize ve ten rengimize yakışacak doğru tonları keşfedebilmenin yanında, el becerimizin de önem kazandığı bir makyaj malzemesi diyebiliriz eyeliner için. Özellikle el titremesi sorunundan muzdarip kadınların bu konuda ciddi sorunlar yaşadığını biliyoruz.  Bu nedenle kolları sıvadık ve eyeliner nasıl sürülür, püf noktaları nelerdir, kendimize katmak istediğimiz havayı gözlerimize nasıl yansıtırız gibi konulardaki belirsizliklere bu yazıyla bir son vermek istedik. Çünkü yüzümüzdeki en önemli odak noktası gözlerimiz ve doğru havayı vermenin sırrı eyeliner’dan geçiyor.

Eyeliner Sürmeyi Zorlaştıran Sorunlar

eyeliner-nasil-surulur-kalem

Göz şeklimiz ve ten rengimiz için doğru eyeliner’ı anlatmaya başlamadan önce, en sık karşılaşılan sorunların başında olan ve hatta bir çok kadın için eyeliner sürmeyi kabus haline getiren çizgisel ve taşırmadan eyeliner nasıl sürülür sorusunu cevaplayarak başlayalım. Aslında sorunun cevabı çok basit diyebiliriz; bir süre pratik yapmak. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da birkaç deneme sonrası ellerimizi bu iş için daha yatkın hale getirebiliriz. Müsait bir günümüzde göz kalemi veya bir adet eyeliner bu iş için yeterli deneme yapmamıza yetecektir. Ayrıca eyeliner temizlemesi basit bir işlem bu nedenle yap-boz durumu çok canınızı sıkmayacaktır. Önemli nokta temizlediğimiz organımızın gözümüz olduğunu lütfen unutmayalım. Denemelerimizde şu sıralamayı izlemeliyiz: Öncelikle kirpik başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyip, bu iki nokta arasına eyelinerımızı sürmeliyiz. Daha sonra eyeliner’ı sürdüğümüz hattın bitiş noktasından(aynı zamanda kirpiğin bitiş noktası), şakağa doğru muntazam bir hat vermeliyiz. Gözkapağımızın üzerinde, göz bebeğinin bitiş hizasıdan verdiğimiz bir başka hat ile bu iki çizgiyi birleştirmeliyiz. Tüm bu kısımları başarıyla geçtikten sonrasında işimiz çok kolay. Çünkü geriye bu iki hattın ortasını doldurmak kalıyor.

İzlenecek Yollar

Düzgün ve belli bir hatta ilerleyen eyeliner sürebilmemiz için izleyebileceğimiz yöntemlerden biri de noktaları tamamlama tekniği olabilir. Bu teknikte izleyeceğimiz sistem, eyeliner süreceğimiz hattı noktalarla veya kesik çizgilerle taslak olarak önden işaretlemek olarak belirtebiliriz. Hareket etmeden, sabit bir duruşla hata veya taşma payı en aza inecektir dahası içinize sinmeyen kısmı düzeltmesi de çok daha rahat olacaktır.

Elim titriyor ne yapabilirim sorusu da en sık karşılaştığımız eyeliner problemlerinin başında gelmektedir. Bu durum ile alakalı izlenecek taktik; eyeliner sürdüğümüz elimizi yanağımıza yaslayabilir veya boştaki elimizi şakağımıza doğru hafif bir şekilde dayadıktan sonra, eyeliner tuttuğumuz elimizi bu boştaki elimizden aldığımız destekle sabitleyebiliyoruz. Bu sayede elimizin istem dışı titremelerini de kontrol altına almış oluruz. Buradaki önemli nokta; gözümüzü kesinlikle şakağa doğru gerdirmemeliyiz. Çünkü gerilen deri bırakıldığında eyeliner makyajımız bütünlüğünü yitirir ve kötü bir görüntü oluşur.

Eyeliner sürmenin inceliklerinden biri de şüphesiz tercih ettiğimiz renklerdir. Gözümüze süreceğimiz bu renkler sayesinde daha iddalı bir hava kazanabilir ve farkımızı ortaya koyabiliriz.  Simli modeller son derece dikkat çekici olmakla beraber parti, balo gibi zamanlarda kadınlar tarafından tercih edilmelidir. Dikkat çekici olması kadınları cezp etse de özel  bir akşam gezmesinde veya ciddi bir iş yemeğinde abartılı ve itici duracaktır. Sıcak ve hareketli renkleri ise özellikle marjinal tarzı olan kadınlar için tavsiye ediyoruz. Bu tip tercihlerde dikkat edilmesi gereken önemli nokta; seçtiğimiz eyeliner tonunun kıyafetimizle ve göz rengimiz ile uyumu olacaktır. Başlangıç için siyah ve kahverengi tonları tavsiye ediyoruz; hem gündelik yaşam için uygun hem de kıyafetlerimiz ile uyum yakalamamız çok daha rahat olacaktır.

Püf noktaları

Eyeliner sürmenin bir başka püf noktası da göz şeklinizi en iyi şekilde analiz etmekten ve tamamlayıcı makyaj malzemeleri kullanmaktan geçer. Söz gelimi koyu renk göz farı ve eyeliner çok iyi bir ikilidir. Bu iki ürünü birlikte kullanırsanız çok daha doğal ve net bir duruş elde edebilirsiniz. Dahası eyeliner sürmeden önce, göz kapağınıza uygulayacağınız pudra dokunuşları eyeliner’ın taşmadan kaynaklı bırakacağı izleri de minimalize edecektir ve bu da sizi en başından makyaj yapma zahmetinden ve zaman kaybından kurtaracaktır.

Son olarak çok önemsenmeyen ama göz şeklimiz ve tarzımız açısından öneme sahip olan eyeliner seçimine dikkat etmemiz gerekir. Yoğun ve porselen makyaj diye tabi edilen tarzı tercih eden kadınların jel eyeliner kullanması yerinde olacaktır. Tabi önerimizin sadece bu tarzın kadınları için olmadığını da eklemek gerekir. Kullanımı en kolay ve yoğun eyeliner çeşidi diyebiliriz jel eyelinerlar için. Akma, bozulma riski çok azdır. Minimal ancak keskin bakış arayan kadınlar için önerimiz ise likit eyeliner olacaktır. Fırçası ince uçludur ve doğru bir kullanımla çok güzel sonuçlar elde edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status