" /> Ev yapımı Kırışıklık Maskesi Nasıl Yapılır | Pembe Bigudi
Ev yapımı Kırışıklık Maskesi Nasıl Yapılır

Ev yapımı Kırışıklık Maskesi Nasıl Yapılır

Ev yapımı Kırışıklık Maskesi Nasıl Yapılır? Çeşitli etkenler cildin esnekliğini kaybetmesine yol açar. Yaşlılık, genetik faktörler, zararlı güneş ışınları, bakım ürünlerinin yanlış kullanılması ve yanlış bakım ürünü tercihi, yetersiz ve dengesiz beslenme, çevresel faktörler ile hayat tarzı cildin kırışmasına sebep olur.

Kırışıklık Nedir ve Neden Oluşur?

Kırışıklık Nedir ve Neden Oluşur
Kırışıklık Nedir ve Neden Oluşur

Yaşlanmaya bağlı olarak kırışıklık, kaçınılmaz bir sondur. Çeşitli faktörler, bu süreci etkiler bazen erken yaşlanma belirtilerine yol açar. Cilt vücudun en büyük organıdır ve çeşitli katmanlardan meydana gelmektedir. Vücuttaki en üst tabaka olan epidermis, vücudun su ve ısı seviyesini kontrol etmektedir. Kozmetik ürünler ve maskeler, bu tabaka üzerinde çok etkili olmaktadır. Dermis, epidermisin altındadır ve cildin temel yapısını oluşturur. Bu tabakanın bileşenleri olan kollajen lifleri ve bazı bileşenler zaman içerisinde azalmaktadır. Esnekliğini kaybeden ve yapısı bozulan lifler cildin kırışık görünmesine neden olur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kolajen yapının bozulmasına neden olan en önemli etken güneşin zararlı ışınlarıdır.

Kırışıklık Maskesi

Doğal bir süreç olan yaşlanma; hayat tarzında yapılacak çeşitli değişiklikler, pratik uygulamalar, cilde sağlık kazandırılarak ve kırışıklık giderici ürünler kullanılarak bu durum giderilir. Kırışıklıklar için hazırlanan maskelerde antioksidan özellikleri ile bilinen A, C ve E vitamini bakımından zengin besin kaynaklarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Kollajen üretimi için C vitamini gereklidir. Vücuttaki hücre tazelenmesinde E vitamini kullanılır. A vitamini antioksidan özelliği ile hücreleri korur, bağışık sistemini kuvvetlendirir.

Zeytinyağı 

Cilt için çok iyi bir masaj yağı olan zeytinyağı, A ve E vitamini barındırır, aynı zamanda antioksidanlar için çok iyi bir kaynaktır. Cilde zararlı olan serbest radikallerle mücadele eder. Bu maskenin düzenli uygulanması sayesinde cilt nemlenir, hücreleri yenilenir. Uzun süreli koruma ve nemlendirme için cildin derinliklerine nüfuz eder.

Uygulama: Zeytinyağı, kırışıklıkların azaltılması ve önlenmesi için tek başına kullanılabilir. Ayrıca Emu, Hindistan cevizi, badem yağları ve E vitamini ile beraber kullanılmaktadır. Saf zeytinyağı, kırışık bölgeye nazik hareketlerle masaj yapılarak uygulanır.

Zeytinyağı
Zeytinyağı

Aloe Vera

Kırışıklıkları azaltmaya yardımcı aloe vera, malik asit içermektedir. Düzenli uygulama sayesinde cildin elastikiyeti artar.

Uygulama: 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 adet E vitamini kapsülü ile karıştırılır, kırışık olan bölge üzerine uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra cilt ılık su ile iyice durulanır. Haftada 3 veya 4 kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

Aloe Vera
Aloe Vera

 

Muz

Muz; vitamin, antioksidanlar ve mineraller açısından çok zengindir ve kırışıklık ile ince çizgilerle mücadelede çok yönlü bir besin kaynağıdır.

Uygulama: Muz bir kap içerisine konulur, püre haline getirilir. Cilde masaj yapılarak sürülür. Ciltte en az bir buçuk saat kadar bırakılır ve daha sonra ılık suyla iyice durulanır. Muz maskesi bir tatlı kaşığı bal ve yarım olgun avokado ile karıştırılarak hazırlanır. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Muz
Muz

Badem

Kırışıklık ve yaşlanma karşıtı olan badem; E vitamini, çinko, demir, kalsiyum, folik ve oleik asit içermektedir.

Uygulama: 20 tane çiğ bademe 1 çay bardağı süt ilave edilir. Bir gece bekletilir ve ertesi gün süt ile bademler püre yapılır. Cilde kalın bir tabaka halinde sürülür. 30 dakika bekletilir, daha sonra ılık su ile iyice durulanır. Yaşlanmanın geciktirilmesi için cilde her gün uygulanabilir.

Badem
Badem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status