" /> Erkeklerde Kısırlığın Sebepleri | Pembe Bigudi
Erkeklerde Kısırlığın Sebepleri

Erkeklerde Kısırlığın Sebepleri

Erkeklerde Kısırlığın Sebepleri.Kısırlık, çocuk sahibi olmak isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisidir. İstatistiklere göre çiftlerden %15’i bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Erkeklerde ise buna sebep olan bazı etkenler vardır. Fakat erkekler bu konuda çok bilinçsizdir.

Erkekte Kısırlığın Başlıca Sebepleri

  1. Spermde oluşan sayı ve kalite etkileyici üretim bozuklukları.
  2. Yapısal bozukluklar ( Sperm taşıma kanallarındaki tıkanıklıklar gibi.)

Sperm Üretim Bozuklukları:

Erkek kısırlığında en çok rastlanılan durum spermin üretim ve olgunlaşmada yaşadığı bozukluklardır. Bu bozukluk sperm sayısından kaynaklanabilir. Ayrıca kadındaki yumurtayı döllemeyi engelleyici sorun, spermin hareketlerinin zayıf olmasından a da spermin şeklinden (morfoloji) kaynaklanıyor olabilir.

Erkekte normal kabul edilen sperm sayısı en az 15 milyon/ml, hareketli sperm oranı ise %30 ve bu spermlerinin normal yapıda olma oranı en az %4 olmalıdır. Eğer sperm değerleri bu değerlerin altında ise doğal yollardan hamilelik elde edilmesinde zorluklar yaşanır.

Sperm üretimi ve olgunlaşması birçok faktörden dolayı olumsuz etkilenebilir. Bunlardan bazıları:

– İltihabi hastalıklar: Bazı virüs ve bakteriler erkeklerin yumurtalıklarında iltihaba sebep olur. Bu iltihaplardan geçirmiş erkeklerin %25’inde kısırlık oluşur.

– Hormon bozuklukları: Testesteron hormonu FSH ve LH salgıları tarafından kontrol edilir. Bu hormonlarda bozukluk olursa %2 ile %5 arasında kısırlık gözlenir.

– Çevresel problemler: Kanser tedavisi gören kişilerde kullanılan ilaç ve ışın tedavileri sperm üretimini bozabilir.

Erkek Üreme Organlarındaki Olan Yapısal Bozukluklar

Spermler testislerde üretilir ve tam ya da kısmi tıkanıklıklar sebebiyle kısırlık olabilir. Tıkanıklar spermin vücuttan dışarı çıkmasını engeller ve kısırlığa sebep olur. Bunlar doğuştan olabilir ya da daha sonradan enfeksiyon sonucu oluşabilir. Testislerdeki cerrahi operasyonlar da buna sebep olabilir.

Maalesef kısırlığın kesin sebebi %10 %15 oranında tespit edilebilmektedir. Çoğu erkekte sebebin ne olduğu açıklanamaz.

Kabakulak, varikosel çok az bir erkek grubunda sebep olmaktadır. Sperm yapımı genetik kodlar ile kontrol edilir ve genetik problemler sperm yapısının bozulmasına sebep olabilir bu da kısırlığa yol açabilir.

Eğer kısır olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle bir doktora müracaat etmeniz gerekmektedir. Yapılan testlerle kısır olup olmadığınız ve tedavi görüp görmeyeceğiniz belirlenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status