" /> Erkek neden kaçar? İlişki neden daha başlamadan veya başladıktan sonra bitebilir? | Pembe Bigudi
Erkek neden kaçar? İlişki neden daha başlamadan veya başladıktan sonra bitebilir?

Erkek neden kaçar? İlişki neden daha başlamadan veya başladıktan sonra bitebilir?

Erkek neden kaçar? İlişki  neden daha başlamadan veya başladıktan sonra bitebilir? Erkek ve kadın tanışır ve aralarında bir çekim bulunduğunu hisseder. Hatta size telefo kişininu, e-postaini, mesenger adresini sunar, belki siz de ona sunarsiniz. İletişim kurmaya, yazışmaya, hususşmaya başlarsınız, gün gelir bir araya gelirsiniz.

Şimdi ve sonrasında ne olacak?

İşte ilişkiyi baştan bitirebilecek iletişim hatalarının kurbanı olma veya olmama anı…   Hangi uygulanan hatalar karşı tarafı uzaklaştırır? Ya da bir ilişki adımsına geçmeyi başyarabilseniz bile neden acele bitebilir? Sadece bir kadın açısından değil, bir erkek açısından da aynı hal söz husussu. Bir erkek de aynı hatalar bölgeındayse kadını uzaklaştıracaktır veya kadın o erkekle sevgili, eş olmaktan kaçacaktır.

İletişim hataları:

İki de bir mesaj glidermek, hatta yanıt gelmeden bir diğerini yollamak, yanıt vermediğinde sorgulayarak karşı tarafı boğmak,

Bir kere aradıktan ve ulaşılamıyorsa beklemekten kaçınarak sıksık aramaya devam etmek (1 kere incelediğımızda zaten davetiyeyı görecektir ve eğer o erkek istiyorsa sizi arayacaktır değil mi?)

erkek-8

Teklif yağmuruna tutmak, bir tavsiyete bulunulduğunda o gün en makul değilse; yarına, öbür güne, bir ileri güne uygulamaını sormak (ilk tavsiyeinizde en makul değilse ve eğer karşımızdaki de bizle görüşmek istiyorsa elbet kendisi bir yolunu bulup alternatif yaratmaz mıydı? Yanınıza kendi gelmek için çaba göstermez miydi?)

Daha bir ilişki bile başlamadan telefonla, mesaj ile e-posta yoluyla, sosyal medyada sıksık karşısına çıkmak, iki taraf arasındaki birkişiyi arama dengesini kuramyemak, çok erken bazı soruları sormak, çok beklentili yaklaşmak,  hesap soruyormuş havasında her yaptığını sorgulamak, daimi sorulara boğmak veya çok çok üzerine düşüp, çok çok istekli davranmak karşı tarafı korkutup, kaçırmaz mı?

İlk icatma sırasında uygulanan hatalar:

Bir erkek ile ilk kez icatacağımız süre kimi süre gerek isteyerek, gerekse istemeden öyle hatalar yaparız ki ikinci icatma şansını kendi ellerimizle bitirebiliriz. Bir yemek bölgeı yaratıldı ve ilk icatma gerçekleşti. Şimdi neler olacak?

erkek-1

Neler daha başlamadan, baştan sonlandırıyor?

Sürekli bahsetmek, ilk icatmada anlatılması gerekmeyen ayrıntılara inmek, çok özel sorularla karşı tarafı zor halda bırakmak, karşısındaki kişiye hususşacak fırsat tanımamak, karşısındakinin daimi lafını kesmek, tartışma bölgeı yaratabilecek titiz hususlara girmek, karşısındakini yargılamak, üzerinde denetim kurmaya çalışmak,

 • Daha başlangıçta çok çok içli dışlı olmak, çok  ödün vermek,
 • Eğer alkol alınıyorsa limitleri iyi belirleyememek hatta sarhoş olmak,
 • Sürekli etrafyi ile, telefonu ile ilgilenmek, karşı tarafa ilgiini yoğunlaştırmamak,
 • Bulunulacak bölgea makul gigenememek, yanlış veya abartılı seçimler,
 • Kendini bulunduğundan değişik bir şekilde göstermeye çalışmak,
 • Komik olmaya çalışırken anlamsız ve yersiz espriler gerçekleştirmekkkkkkkkkk, çok laubali olmak,
 • İlk icatmada özel anılardan, eski ilişkilerden, evliliklerinden söz etmek, eski sevgilileri, eşleri anlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlatmak bir de üzerine dert yanmak,
 • Kendini çok çok övmek, egosal davranışlar sergilemek,
 • Gelecek hakkında duygusal hayallerden fazlacacacacacacacacacaca çok bahsetmek; evlenmek, çocuk sahibi olmak istekylarimiz, pembe panjurlu evler….
 • Çok çok eleştiriye odaklanmak, karşısındakinin haysiyetunu kırabilecek tehlikeli söz ve davranışlardan kaçınmamak, karşısındaki üzerinde baskı kurmaya çalışmak…
 • Sürekli olumsuz kanaat ve tavırlar sergilemek, daimi şikayet etmek (ondan, bundan, hayattan, insanlardan hatta bölgedan, garsondan, yediği yemekten vs.) kısaca negatif enerji yaymak.

İlk hususşmalar, ilk icatmalar iki tarafın da bir ilişkiye geçmek husussunda karar aldığı en ehemmiyetli adımlardır. Bu süreçte devamını getirmekten bir sonuç çıkmayacağını, rağmenızdaki kişiyle anladımyacağınızı veya değişik kulvarlarda bulunduğunuz anladınız diyerekrekrekrekrekrekrekrekrekreklim. Önemli olan iki insanın kanaatlerinin, duygularının, kültürlerinin ve yaşama bakış açılarının birbirine uymasıdır. Sadece bir ilişkim olsun kanaatsiyle bir ilişki başlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlfırlatmaktan kaçının zira süre bölgeında hem kendiniz hayal kırıklığına uğrar hatta rağmenızdakini uğratırsınız.

İlişkiler mi karmakarışık, yoksa bizler mi arap saçına çevirebiliyoruz?

İlişkiler özel hala gelebiliyor zira gerçekten belki de çoksı süre biz şahsımiz karmaşığız. Belki de kimi süre ne istediğimizi bilemiyoruzdur. Hassas varlıklar olmamızdan da kaynaklanıyor olabilir mi acaba? İçsel çatışmalarımız bize ayak bağı mı? Ya da ilişkilerimizi kvakaleştirmeyi mi başyaramıyoruz? İlişkilerimize konsantre mi olamıyoruz? Çoğunlukla de kavgalar sonrası surat asma husussunda çok mu etkinyız acaba? Belki de çok kibirliyiz kimbilir… Ya da çok çok beklentilerimiz vardır.

tükenmişlik 3

Belki de günlük streslerimizin ilişkimizi mahfetmesine izin sağlıyoruzdur. Hani diğer şeylere veya insanlara kızıp hiç suçu olmasa da nazımızın geçtiği kişiden çıkartısunariz bunu kimi süre… Hoş o da bir susar, iki susar üçüncüde patlar. Eh o da etten, sinirden yapılmış bir varlık… Ne de olsa beni seviyor, beni çeker mantığı nereye kadar işler?

Karşı tarafı hayatının merkezi haline dönüştürmek…

Daha bir ilişkiye başlamadan bile tanışma evresinde karşı tarafı bir anda hayatının merkezi haline dönüştürmek… İşte sevgili adımsına geçemeden, o kişiyle yolların ayrılmasında en büyük faktörlerden biri. Bir şeye ne kadar anlam yükler ve ne kadar üzerine düşerseniz kaçar. Kadınlar kimi süre değersizlik korkuları veya kaybetme korkuları nedeniyle bir erkekle tanıştığında bir anda çok çok üzerine düşebiliyor. Henüz kadını tam tanımayan erkek bu haldan korku duyup veya rahatsız olup kaçabiliyor. Erkekler çok sorgulanmayı, özgürlüğüne müdahala edilmesini sevmiyor.

Hele ki bu üzerine düşme, sorgulama, yargılama halu daha ilişkiye bile geçilmeden yapılmaya başlanıyorsa karşı taraf geri çekebiliyor kendini. Erkek bu hususta son derece seçici davranıyor.

erkek-2

Sevgili veya eş rolü; hayatımızda var olan ve mevcut rollerden kvakace biri… Ebeveyn rolü, çocuk rolü, çalışan rolü, dost rolü gibi; gibi ise hayat döngüsünde var olan diğer roller arasında saseneabilir.

Sahip olunan rollerin enerjisel ve süresal paylaştırılmasında yaşanabilen dengesizlik yaşanan dairin kalitesine ve dengesine de yansıyabiliyor.

Bir partner olmak; hayattaki tek rol mü? Böyle bir hal var bulunduğunda; kişinin her şeyi diğer tarafla beraber yapma gereği beklentisi hem kendisini hatta karşısındaki kişiyi süre bölgeında boğabiliyor. Sorgulamalar, yargılamalar ve sonuçsinde da yıpranmalar başlayabiliyor. Hem kişilerde hatta yaşanan dairin kalitesinde ve sürdürülebilirliğinde…

Her insanın kendi şahsi kısmı ve şahsi bir hayatı var. Birini sevmek; onu hayatının merkezi haline getirme algısını yaratmamalı…

Karşı tarafın her dakika diğer tarafı düşünmesi veya her anını o kişininla paylaşması beklentisi ilişkiyi yıpratabilen en ehemmiyetli problemlardan birisi… Kendi yaşantısının her seksiyonününı karşı tarafın doldurması beklentisi…

Her insanın kendini mutlu hissettiği veya ihtiyaç duyduğu tek başına kalma veya kendi hobileri, kendi ailesi, arkadaşları veya işi hakkında ayırması gereken süre bölgeındarı olabilir. Bu karşı tarafı sevmediği veya ehemmiyetsemediği anlamına gelmemeli… Ya da diğer tarafın buna bir anlam yükleyerek diğer tarafı boğması, benmerkezci beklentilerini karşı tarafa gereğinden fazlaca yansıtması gibi…

Karşı tarafın hayatındaki en ehemmiyetli kişi olma beklentisi dairin asli gayei haline dönüştüğünde dengeler ciddi anlamda bozulabilir.

İnsanın hem kendisinin hatta karşısındaki kişinin hayat gayeinda değişik rolleri de bulunduğunu kabullenebilmesi ilişkiyi olumlu anlamda besleyebilir. Tabi ki bu halda da, diğer rollerdeki denge kurulurken partner olma rolünün de dengede tutulabilmesi ehemmiyetli… Tek bir role -bu hangisi olursa olsun- endekslenmek diğer rollerin de paylaşım dengesini bozabilir.

Bir ilişki yaşarken veya evlenildiğinde; her şeyi beraber yapma beklentisi iki tarafı da süre bölgeında yorabilir. Karşı tarafı hayatının merkezine oturtma ihtiyacı; bir tarafın ilgisi ile kişinin değerinin beslenmesi ihtiyacından kaynaklanıyor olabilir. Ya da kendisini daha güvencede hissetme ihtiyacı…

Her ne olursa olsun; her insanın değişik yönlerinin veya kendine ait şahsi alanlarının bulunduğunun kabullenilerek ilişkilerin yaşanması, ilişkilerin bağımlılığa dönüşmesini de engel olabilir. Tabi ki gene dengede tutulabilmesi başyarılabildiği sürece… Bu hem erkek hatta kadın için geçerli.

Beklenti üzerine kurulen ilişkilerin daha kısa hayatlü olması olasılıki hep vardır.

Karşıdaki kişinin diğer tarafın sevdiği derece kadar sevmesi beklentisi…

Karşılık umarak karşı tarafa bir şeyler yapma ve aynı şeylerin kendine de aynı derecede yaşatılması beklentisi…

Bir tarafın ilgisi diğerinden daha düşük bulunduğunda karşı tarafa verdiği ilginin derecesi ile aynı ilgiyi bekleme beklentisi…

Kendini ifade etmeden anlaşılma beklentisi…

Karşı tarafı değiştirme beklentisi gibi gibi…

Bu beklentiler; ilişkilere ben merkezci yaklaşımlar ile veya karşı tarafı hayatının odak noktası yapması ile de artabilen beklentiler…

Tabi ki her insanın beklentileri veya doyurulması gereken ihtiyaçleri olabilir. Bağımlılığa dönüşüm çok daha değişik bir hal…

Bir ilişki başlatmak ve devam ettirebilmek istiyorsanız

erkek-5

Her ne olursa olsun kendi hayatınızdaki ilk evvelcerinizi boş vermeyin. Bir ilişki hayatın tüm anlamı değil.

Kendinizle barışık olun, evvelce kendinizi sevmeyi, kendinize saygı duymayı deneyin.

Kendi değerinizi bilmek için diğersının bu değeri vermesi gerekmediğine inanın.

Serbest bırakmayı, akışa göre davranmayı, bir şeyi ne kadar sıkarsanız o kadar uzaklaşacağını  unutmayın.

Huzur, güvence, ilgi, değer verdiğiniz ve aldığınız, kazan-kazan dengesinin bulunduğu ilişkiler bölgeında kalın. Sizi yoran, yorduğunuz ilişkiler uzun hayatlü olmaz.

Ve en ehemmiyetlisi kendinize yapılmasından hoşlanmadığınız hiçbir şeyi karşı tarafa gerçeklştirmeyin.

Kendi kişiliğinin ve şahsi hayatındaki rol dengelerinin kaybedilmediği, karşı tarafın da aynı şekilde partner olmak kadar diğer rollerinin bulunduğunun da kabullenilebilmesi, en ehemmiyetlisi de o kişinin da, sizin de şahsi alanlarının bulunduğunun farkındalığı ile dairin yaşanabilmesi kurulebilir. Yaklaşımların doğru yapılması ilişkilerin kalitesini ve uzun hayatlü olabilme olasılıkini arttırabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Erkek neden kaçar? İlişki neden daha başlamadan veya başladıktan sonra bitebilir? için teşekkürler.

 2. yönetici Erkek neden kaçar? İlişki neden daha başlamadan veya başladıktan sonra bitebilir? Slm paylaşımınız vallaha billaha dikkat çekici, linkedinde paylaştım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status