" /> En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlık; Bipolar Bozukluk | Pembe Bigudi
En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlık; Bipolar Bozukluk

En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlık; Bipolar Bozukluk

En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlık; Bipolar Bozukluk

Bireylerin aile, toplum ve iş yaşamında üstlenmiş olduğu sorumluluklar, psikoloji üzerinde büyük bir etki yaratmaktadır. Psikolojik açıdan olumsuzlukları beraberinde getiren stres, sinir ve gerginlik durumları, bipolar bozukluk olarak adlandırılan bir psikolojik rahatsızlığı da ortaya çıkarmaktadır.

Bipolar Bozukluk Ne Tür Bir Hastalıktır ?

Yaşam biçimlerine bağlı olarak değişen ruh hali ve duygular, psikoloji üzerinde de belirli durumları ortaya çıkarmaktadır. Sevinç, mutluluk ve huzur hissettiren olay ve gelişmeler, kişinin psikolojisini olumlu yönde etkilerken, yaşanan olumsuzluklar, stres ve gerginlik de psikolojik sorunları ortaya çıkarmaktadır. İşte bu olumsuzluklar ile birlikte günümüzün en sık rastlanılan psikolojik sorunu bipolar bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Bipolar bozukluk yaşayan bireylerde keskin ve yoğun duygu değişimleri ve olaylara karşı uzun süreli ilgisizlik meydana gelmektedir. Bu değişimler duygu ve düşünlerde olduğu kadar kişinin günlük hayattaki davranışlarına da etki etmektedir.

Ne Sıklıkla Görülmektedir ?

Günümüzde her 50 kişiden birinin etkilendiği bir psikolojik rahatsızlık olan bipolar bozukluğu, kişilerin elinde olmadan yaşanmaktadır. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülerek, ırk, meslek, eğitim ve gelir düzeyi sebeplerine bağlı olarak değişim göstermemektedir.

Oluşum Sebepleri Nelerdir ?

Bipolar bozukluğu tek ve kesin bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Genetik ve biyolojik olarak kalıtsal olmamakta ancak yakın çevrede bulunan kişilerden etkilenmek söz konusudur. Bozukluğun oluşumdaki nedenler, iş yaşamına bağlı olan stres, aile içi sıkıntılar, toplumdaki olaylar, kişinin kişisel özellikleri, okul ve arkadaş çevresinde yaşamış olduğu sorunlar olarak sıralanmaktadır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir ?

Psikolojik rahatsızlık olan bu hastalıktaki belirtiler temel olarak kişinin yaşadığı ani duygu değişimleri olmaktadır. Çok neşeli bir durumdayken öfkelenmesi veya sinirlenmesi, kötü bir ruhsal durumdayken aniden mutluluk hissetmesi, en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır.

Kişinin rahatsızlığa bağlı olarak yaşadığı ruhsal ve psikolojik değişimler, en fazla yakın çevresi tarafından fark edilmektedir. Kişi, yaşadığı değişimleri fark etse de etrafa yansıttıkları daha belirgin ve gözle görülür olmaktadır.

Depresyon ve Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Depresyon, mutsuzluk, hayattan zevk almama, enerji azlığı, isteksizlik ve uykulu olma durumlarını ortaya çıkartırken çoğu zaman kısa süreli ve geçici olmaktadır. Bipolar bozukluğu ise kişinin sürekli olarak ruhsal değişimler yaşaması anlamına gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlık; Bipolar Bozukluk Psikiyatri Sivas merkezden ben Nisan Sakir. Merhaba herkese siteniz inan ki güzel, sosyal medyada paylaştım 06-02-2017 18:49:34 harika ötesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status