" /> El titremesi nedir neden oluşur? | Pembe Bigudi
El titremesi nedir neden oluşur?

El titremesi nedir neden oluşur?

El titremesi nedir neden oluşur? Bu konumuzu siz değerli okurlarımız için ayrıntılı şekilde ele aldık

Kaslarımızın bizim isteğimiz olmadan yaptığı ritmik hareketlere titreme adı verilir. Tıp dilinde bu hastalığa “tremor” adı verilmiştir. Tremor hastalığı ilerleyen zamanlarda bazı kişilerin sosyal yaşantısına zarar vermektedir. İnsanlar genellikle bu hastalıktan dolayı kendilerini korurlar. Herhangi bir kalabalık içerisinde el hareketleri ile pek fazla iş yapmaya çalışmazlar. “Senin ellerin neden titriyor?” sorusu ile karşılaştıkları zaman yüzlerinde asık bir surat şeklini görebilirsiniz.

Ellerde titreme halsizlik gibi belirtiler tremor hastalığına doğru tanımlayıcı sebeplerdir. Tremor hastalığı çeşitli şekillerde ayrışmaktadır. Herhangi bir boyutta tabağı elinizde tuttuğunuz zaman elleriniz titremeye başladıysa hareket tremoru olarak geçmektedir. Kapı kolunun açılması veya bilgisayarınızın düğmesine bastıktan sonra görülen titremeler ise kinetik tremoru olarak bilinir. Dinlenme, uyku ve stres anında görülen titremeler ise statik tremor olarak isim almıştır.

El titremesi neden oluşur?

Tremor hastalığı çeşitli nedenler dolayı ortaya çıkmaktadır. Çeşitli titreme türleri olduğunu ve türler hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Ellerde titreme halsizlik nedeniyle hastanelere başvurduğunuz zaman öncelikle tremor olduğu tanısına çıkartılamaz.

  • Psikolojik Nedenler : Korku, stres ve heyecan gibi durumlardan dolayı tremor hastalığı ile karşılaşabilirsiniz. Kaslarınıza hüküm veremediğiniz zaman tremor hastalığının belirtileri gözükmeye başlar. Ellerinizin psikolojik nedenler yüzünden titrediğini fark ettiğiniz zaman psikoloğa başvurmanız gerekmektedir.
  • Alkol ve bunlara benzer bağımlılık yapıcılar: Alkol, uyuşturucu ve hap gibi maddeler ellerde titreme halsizlik gibi belirtileri ortaya çıkartır. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren kaslarınıza hüküm vermemeye başlarsınız. Vücudunuzun sürekli istediği bağımlılık yapan maddeleri almadığınız zaman yoksunluk belirtileri ile karşılaşırsınız. Yoksunluk belirtilerini ortadan kaldırmak için kullandığınız ilaçlar ellerde titremeye yol açabilir. Doktorunuz ile birlikte tedavi yöntemleri geliştirmelisiniz.
  • Hipoglisemi : Ellerinizde istemsiz bir şekilde titremeler ile karşılaştığınız zaman kan şekeriniz düşmüş olabilir. Herhangi bir rahatsızlık sayılmamasına rağmen uzun aç kalınması halinde yaşanabilir. Uzun bir süre aç kaldıktan sonra ellerinizde titreme ile karşılaşmanız üzerine bol şeker içeren besinler tüketmelisiniz.
  • Parkinson Hastalığı : 50 yaşından sonra ortaya çıkan bu hastalık beynimizin içerisinde üretilen dopamin maddesini artık üretilmemeye başlar. Dopamin maddesi; düşünme, hareket kontrolü, hafıza ve davranış gibi fonksiyonlarımızı sağlar. Dopamin üretiminde azalma olduğu zaman ellerde titreme ile karşılaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. El titremesi nedir neden oluşur? Sağlık Siirt merkezden ben Ayca Tandogan. Selam herkese bu web sitesi gerçekten dikkatimi çekti, tebrikler 20-02-2017 01:53:36 harika ötesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status