" /> Duştayken güzelleşmenin 6 püf noktası | Pembe Bigudi
Duştayken güzelleşmenin 6 püf noktası

Duştayken güzelleşmenin 6 püf noktası

Duştayken güzelleşmenin 6 püf noktası’nı  Pembe Bigudi olarak siz değerli okurlarımıza alt başlıklar halinde anlatmaya çalışacaz.Hemen her gün duş alıyoruz. Ancak yıkanırken farkında olmadan yaptığımız öyle hatalar var ki.. Hatta kimimiz onların hata olduğunu bile düşünmüyor olabilir. Hemen hepimizin yaptığı bazı programlar gerçekten cildimize faydadan çok zarar veriyor. Yıkanırken cildinizin yenilenip güzelleşmesi için 6 tavsiyeye kulak verin.

1.Fazla sıcak sudan kaçının

Cildi kuruttuğu için yıkanırken sabun kullanmamaya ilgi ederiz. Ancak duştayken cildin kurumasına sebep olan tek şey sabun değil. Sıcak su cildi nemsiz bıraktığı gibi, fazlası cildinize zarar verebiliyor. Duşta sıcak su kullanmak yerine, ılık suyla yıkanmaya özen gösterin.

2. Lif ve bezleri doğru kulanın

Yıkanırken kullandığınız sabun bezleri ve lifler de önemli. Duştan sonra lif, bez veya keseleri ıslak bırakmamaya ilgi edin. Aksi takdirde ıslak kalan lif veya bezler bakteri üreterek cildinizde mantar oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kullandığınız lif ve bezleri temiz tutmaya ve ayda bir yenilemeye özen gösterin. Bu tip bezleri yüzünüzde asla kullanmayın. Böylece cildinizin hem pH dengesini bozar, hem de cildinize zarar verirsiniz. Yüzünüzü elinizle temizlemeniz en doğrusu.

3. Sabun yerine duş jeli kullanın

Eski nesil duşta sabun kullanmaya alışık olsa da, duş jeli sabunun yerini almış durumda. Sabuna göre daha sağlıklı olan duş jelleri, mis kokulu çiçek ve meyve özlü seçenekleriyle tercih ediliyor. Uzmanlara göre duşta sabun kullanmanın pek bir faydası yok. Aksine cildin doğal yağını azaltarak kurumasına yol açıyor. Kimi süre banyodan sonra hissedilen kaşıntının nedeni de sabun. Duş alırken cildinizi yüz ve vücut temizleme jelleriyle temizleyerek daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz. Yağ bazlı bir duş jeli yerine su bazlı ürünleri tercih ederseniz cildinizin pH 5.5 dengesini de korumuş olursunuz.

4.Şampuan kullanımına dikkat

Aslında çoğumuz şampuanı yanlış kullanıyoruz. Şampuanı saç uçlarına sürmek yerine saç derinize ve diplerinize programa özen gösterin. Ense kökünüze ve kulak yanlarına da şampuanı yayın.

5.Uzun süre duşta kalmayın

Duşta uzun süre kalmamakta fayda var. Mümkünse 10-15 dakikayı geçirmeyin. Aksi halde cildiniz doğal yağlarını kaybedecektir. Uzun boylu duşları tatil günlerine saklayın.

6. Jileti duşun sonunda kullanın

Duş sırasında jilet kullanacaksanız, bunu duşun bitimine yakın kullanın. Bu sebeple gözenekleriniz açılarak tüyleriniz daha yumuşak olacak. Ayrıca cildinizi nemliyken traş etmeniz batık oluşumunu önleyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status