" /> Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki içinde nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir?
Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki içinde nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir?

Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki içinde nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir?

Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki içinde nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir? Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki ortamında nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir?

“Mutlu ve huzurlu bir birliktelik yaşayabilmek için o kişinin doğru insan olması gerek… Bir de doğru insanı ararken, gerçekten doğru insan olabilmek … “

Güven, güven, güven… Güvende olduğunu hissedeceksin, hissettireceksin.

Karşı tarafın ruhunu okşamayı, hoş tutabilmeyi bilmek… Bu çok önemli…

Yanında rahat olabileceksin en önemlisi; kendin gibi olabileceksin.

Merak edecek seni, sende onu…

Kayıtsız olmayacak senin duygularına, düşüncelerine, yaşadıklarına… Sen de onun.

Sadece sen olduğun için sevebilecek seni, sen de onu… Değiştirmeye uğraşmadan.

Her şey benim istediğim gibi olsun demeyecek,

Sadece canı istediğinde yanına gelmeyecek…

Çıkarlar üzerine kurmayacak seninle ilişkisini…

Kendine yetmeyi, her şeyi karşısından beklememeyi bilecek…

Tatlı sözü, bir günaydın mesajını, günün nasıl geçiyor telefonunu esirgemeyecek…

Önceliklerinin en son sırasına atmayacak seni…

Birbirinin beyninin etini yemeyi marifet saymayacak; konuşmayı, sohbeti, dinlemeyi bilecek…

Huzurlu olabilmeyi unutturmayacak karşısındakine…

Dokunmayı, sarılmayı rafa kaldırmayacak…

Sesini yükseltmeyecek ne olursa olsun… Doğru iletişim kurmayı bilecek.

Gururunu, onurunu kırmayacak.

Meşgulse arandığında, en azından ideal olmadığını bildirecek ve işi tamamlanınca arayacak seni…

Bir başkasına gitme gereği duymayacak sen varken…

Seninle olduğunu saklamayacak kimseden… Hatta gurur duyacak seninle bulunduğu için.

Özel günleri unutmayacak, önemsemeyi bilecek…

Kendisi ile meşgul olmayı da bilecek; her şeyi beraber gerçeklştirmeyi beklemeyecek karşındakinden…

Kendini geliştirmeyi, yaratıcı olmayı, değişiklik yaratmayı bilecek… Kendi hayatıyla barışık olmayı…

Önce kendi ortamında mutlu olacak; kendisiyle, ailesi ile, yaptıkları ile. Mutluluğu sadece sen ona, o da sana bağlamayacak.

Kısaca sen ve karşındaki tam olabilmeyi öğrenmiş olacak. İki taraf da kendisini tamamlayacak kişiyi değil, beraber iki tam olmayı başarabileceği bir ilişki yaratacak.

Aksi takdirde; ilişkiler insanı sadece ve sadece yoruyor ve bir ilişki yaşamaktan uzaklaştırıyor işte…

 

ilişkiler 7

Bir ilişkinin dayanıklı başlayabilmesi ve ilerleyebilmesi için; iki tarafın da ne istediğini bilmesi, kendini gerçek anlamda tanıması ve beklentilerinin ne olduğunu iyi analiz etmesi büyük bir etken.

Beklentilerin zaman içinde değişmesi eğer iki tarafın da eşit arzusunda olmuyorsa; beklentisi değişen kişinin çok sorgulayıcı ve baskıcı tutumu diğer kişinin duygularının ya da ilgisinin bitmesi ile karşılaşmasına sebebiyet verebilir. Kimse istemediği bir şeyi sırf karşı taraf istiyor diyerek değil ama kendisi de gönülden istediğinde yapabiliyor.

Başlangıçta güzel başlayan ve zaman içinde da büyüsü bozulan ilişkilerin sebeplerinden biri de her iki tarafın da gerçekten ne istediğini bilmemesi, bunu biliyorsa da diğer tarafla paylaşmaması… En azından değişik beklentilerle yürümeyecek bir ilişkiyi baştan belirleyebiliyor insan; şeffaf olabildiğinde…

Huzurlu bir hayat herkesin istediği… Eğer bir ilişki zaman içinde mevcut huzuru bozmaya başlıyor ve şahsi hayat düzeninin bozulmasına sebebiyet veriyorsa; hayat ritmini de bozabiliyor insanın… Ve yoruyor.

Maskesiz olabilmek

Bir de ilişki başlarken ister, istemez takılabilen maskeler vardır. Karşı tarafı etkilemek, kazanmak için kimi süre öz benlikten değişik davranışların ortaya konabildiği… Evet; başlangıçta karşı tarafı etkileri altına alabilir ama ilişki geliştikçe yakalanan rahat rahat maskeler de yavaş, yavaş düşmeye başladığında; başta böyle değildi, çok değişti sözleri havada uçuşmaya başlayıverir işte…

İlişkinin başında da, devamında da kendi olabilmek; ilişkinin dinamiğini de gelişen zamanda daha az bozabilir. Sonuçta ya bulunduğu gibi severiz karşı tarafı ya da ben uyum sağlayamam diyerek başlangıçta seçimimizi yaparız. Daha sonra yaşanan hayal kırıklıklarını da önler böylelikle…

Saygı ve güven

Ve en önemlisi; karşılıklı saygı ve güven… Karşı tarafın sınırları zorlanmaya başlandığında ya da şahsi hayat çizgisi çok geçilmeye başlandığında ilişki de alarm sinyalleri vermeye başlayabilir. Herkesin bizden evvelce bir hayatı vardı; bizleyken de o hayatı var olacaktır. Aynı bizlerinki gibi…

Doğru kadın, doğru erkek ararken, her şeyi kabullenerek başlamak lazım ilişkiye… Bir ilişkinin dayanıklı yürüyebilmesi için dinginlikle, değer verilmeyle, ilgiyle beslenmeye ihtiyacı vardır. Birbirini taşıyabilmeye… Birbirini beslemeye… Birbirini anlamaya, birbirini kavramaya, yanısıra rahat olmaya…

Aşkı söylemek kadar gösterebilmek de asli olan… Hiçbir aşk karşılıklı fedakarlık olmadan gerçek aşk olamaz.

Aşk emek ister, fedakarlık ister, karşılıklı ilgi ister ve en önemlisi saygı ister. Birbirine uygulanan tatlı sürprizler, gönül almalar, jestler ve güzel davranışlar ister.

En önemlisi de kaliteli iletişim, güzel sohbetler ister. Yargılamaların olmadığı ya da en aza indirilebildiği bir anlayış ister.

Özellikle dış dünyada birbirine destek olmak, arka çıkmak ister.

Her ilişkinin dinamiği farklıdır. Her sevda da farklıdır belki… Elbette ki ara sıra dalgalanmalar da olur güzel paylaşılan anlar kadar… Ama aşk yaşanıyorsa asla pes etmemek de gerekir.

Kadının erkeğe, erkeğin de kadına nazik, kibar davranıldığı, gerçek değerin hissettirildiği bir beraberlik ister AŞK…

AŞK; beraber eğlenceli ve kaliteli süre geçirebilmeyi, sohbet edebilmeyi, birbirini tamamlayabilmeyi, birbirini geliştirebilmeyi, ben derken biz de diyebilmeyi, birbirini yormak yerine dinlendirebilmeyi ister…

Sorgulamalarla tüketilmeyen bir ömrü…

Ve en önemlisi de çıkarsız, hesapsız olabilmeyi ve sadece beklentiler üzerine kurulmamayı ister aşk..

Belki de aşk günümüzde insanlara bu yüzden küsmeye başlamıştır: yaşanması gerektiği gibi yaşatılamadığı için…

Belki de bu yüzdendir: doğru insan kalmadı mı artık demelerin arttığı bir yüzyılda yaşıyor olmamız… Doğru kadın, doğru erkekten öte doğru ilişkiler kaldı mı? Ya da birliktelikleri doğru yürütebilen?

“Bir erkek yeterli, bir kadın da değerli olduğunun hissettirilmesi gerekirken, iki tarafın da kadın gibi kadın, erkek gibi erkek hissettirilemediği ilişkilerin yaşanmaya başladığı, yozlaşmış ve doyumsuzluk üzerine kurulan, hesaplı-kitaplı ya da çıkarcı ilişkilerin son yıllarda daha da arttığı bir Dünya’da AŞK küsmekte haksız mı?” 

Ya da doğru insanların artık çok daha çok seçici olması ve yanlış bir ilişki yaşamaktansa kaliteli yalnızlığı seçmesi? Doğru kadın, doğru erkek ararken doğru kadın, doğru erkek olabilmek… Bir insanı gerçekten istiyorsanız, kırın bu döngüyü…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. yönetici Merhaba sayfanız vallaha billaha hayran edici, paylaşımların devamını bekliyorum

  2. Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki içinde nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir? İlişkiler Samsun merkezden ben Onay Akkas. Selam siten harbiden çok hoşuma gitti, şukuladım 21-02-2017 23:59:18 harika ötesi.

  3. Trabzon merkezden ben Emek Balkan. Selam sayfa gerçekten hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 27-02-2017 07:56:51

  4. Doğru kadın, doğru erkek? Bir ilişki içinde nasıl mutlu olunur ve mutlu edilir? ne zaman pazar gününde Yasmin Gozubuyuk bu siteden okudum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status