" /> Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar, Yanlış Bilinen Doğrular! | Pembe Bigudi
Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar, Yanlış Bilinen Doğrular!

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar, Yanlış Bilinen Doğrular!

Hepimizin isteğidir fit bir görüntüye sahip olmak. Zaman içinde göbek ve basen çevresinde biriken yağlardan kurtulmak için elimizden geleni yaparız. İnternetten araştırırız, etrafımızdan kulaktan dolma bilgileri uygular ve bunların ışığında diyet yapmaya çalışırız. Öncelikle belirtmek istediğim herkesin vücut haritası farklıdır. Bunun için uzman bir diyetisyene giderek tavsiyelerine kulak vermeniz gerekir. Ancak bu yazımızda sizler için diyet konusundaki uygulamaları değerlendirdik. Yaptığımız uygulamaların ne kadarının doğru olduğunu diyette doğru bildiğimiz yanlışları ele aldık.

Diyet Yaparken Yenmemesi Gerekenler.

Diyet yaparken yenmemesi gerekenlerin başında ekmek geldiği düşünülür. Diyetlerdeki genel inanç ekmeğin kilo aldıracağı yönündedir. Ekmeği öğünümüzden kestiğimiz veya kepekli ürünler tükettiğimiz zaman kilo vereceğimizi düşünürüz. Ancak ekmeğin kilo aldıran gıdalar arasında olduğu yönündeki kanı yanlıştır. Çünkü ekmek temel enerji kaynağımız olan karbonhidratların kaynağıdır. Kepekli ürünler ise diğer ürünlere göre daha düşük kalori içermez. Kepek diyet lifini arttırır. Bu artırım ise bazı sağlık sorunlarından korunmamız için faydalıdır. Ancak ekmeksiz bir beslenme programı düşünülemez. Miktarına dikkat edilerek tam buğday, çavdar ve tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir. Çok tüketildiğinde zayıflattığı düşünülen bir diğer besin su dur. Çok su içmenin diyetteki önemini ve bu konudaki doğrular ile yanlışları sizler için derledik.

Çok Su İçmenin Diyetteki Önemi Nedir?

Su içmek yaşamamız için hayati öneme sahiptir. Uzmanlarda günde 2-3 litre su tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu bilgi doğrudur. Ancak su zayıflatmaz. Su içmek vücudumuzda böbrekler kanalıyla toksinlerin atılmasını sağladığı ve içinde olan minerallerle elektrolit dengesini sağladığı için sağlık açısından önemlidir. Fazla içildiğinde ise su zehirlenmesi yapabilir. Bu nedenle miktar olarak değil idrar renginize bakarak içtiğiniz suyun miktarını belirleyin. Eğer idrarınız açık berrak renkteyse yeterince su içmişsinizdir. Sıvı tüketimi konusunda bir diğer inanış şekersiz olduğu sürece istenildiği kadar çay kahve içilebileceği yönündedir. Evet, şekersiz çay, kahve bize kalori aldırmaz. Ancak sık tüketilmesi su içmemizi aksatabilir. Çünkü çay kahve tüketmek su içmenin yerini tutmaz. Tam tersiz olarak idrar söktürücü etki göstererek vücudunuzdan su atılmasını sağlar. Diyetlerdeki diğer bir inanç ise bazı gıdaların yağ yakıcı besinler olduğu şeklindedir.

Diyette Doğru Bilip Yaptığımız Yanlışlar

Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

Sabahları limonlu veya sirkeli su içmek, greyfurt tüketmek, maydanoz suyu içmek ya da lahana tüketmek diyetlerimizde yaptığımız uygulamalar. Üzgünüz ama hiç birinin yağ yakma özelliği yok! Yağ ancak diyet ve egzersizle yakılıyor. Hepsinin bir faydası var belki ama yağ yakmak bunlar arasında yok. Örneğin maydanoz suyu C vitamini bakımından zengin ve iyi bir idrar söktürücü. Limonlu su içmek vücuttaki asitleri temizlemeye yardımcı. Lahana, pırasa, brokoli gibi besinler ise vücuttaki zararlı maddelerin atılmasıyla sağlık açısından önemli.

 

Diyet Yaparken Fazla Tüketilmesi Gerekenler.

Diyet yaparken fazla tüketilmesi gerekenlerin başında meyve ve sebze geldiğine inanılır. Genel inanç istenildiği kadar meyve yenebileceği yönündedir.  Oysaki meyveler şeker ihtiva eden besinlerdir. Almanız gereken kaloriye bağlı olarak günde 3-4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Sadece sebze- meyveye dayanan tek taraflı diyetler vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılamaya yetmez. Sebze- meyve yiyerek yapılan diyetlerde ihtiyacımız olan protein ve karbonhidrat karşılanamadığı için metabolizma yavaşlar. Sırf protein içerikli yapılan diyetler içinde aynı şeyi söylemek doğru olacaktır. Diyetteki en temel unsur öncelikle sağlıklı beslenmek olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status