" /> Dişleri Temizletmek Zararlı Mı? | Pembe Bigudi
Dişleri Temizletmek Zararlı Mı?

Dişleri Temizletmek Zararlı Mı?

Yetişkinler bireylerde diş kayıplarının büyük bir çoğunluğu diş etlerinden veya dişleri çevreleyen kemikten kaynaklandığını genel kültür açısından biliyoruz.

 Diş eti rahatsızlıklarına, film tabakasının kalınlığında, diş yüzeyine yapışan ve plak adı verilen bakteriler sebep olmaktadır.

Eğer plak temizlenmez ise tartar ya da kalkülüs adı verilen diş taşlarına dönüşmektedir. Ağız içerisinde diş taşı ve plakların birikmesi ağzımızda zarar verici bakterilerin çoğalmasını sağlar ve bunun sonucunda da diş ve diş eti arasında cep adı verilen boşluklar ve diş eti çekilmeleri meydana gelir.

Oluşan bakteriler dişin çevresinde bulunan kemiklerin tahribine sebep olan enzimi salgılarlar ve sonucunda diş kaybedilir.

Diş Temizletmenin Zararları Var Mıdır?

Diş temizliği diş eti hastalıkları ile mücadele etmenin temelini oluşturmaktadır. Çünkü diş eti hastalıkları ile mücadele edebilmek için tartarların, plakların ve de diş eti cebinde bulunan bakterilerin ağız içerisinden gönderilmesi gerekir. Ultrasonik cihazlarla ya da uygun el cihazları ile yapılan müdahaleler sonucunda oluşan bu zararlı bakteriler ağız içerisinden çıkarılır. Kullanılan bu aletler diş minesine asla zarar vermezler çünkü bu aletler diş hekimleri tarafından kullanılan profesyonel aletlerdir. Diş taşlarını temizlenmesinde su, hava ve püskürtülen özel temizleme tozundan da faydalanılmaktadır.

Diş temizliği işleminin ilk amacı tartarları, plakları ve hastalıklı bazı dokuların ağız içerisinden uzaklaştırılmasıdır. Dolayısıyla zararını bırakın oldukça yararlı ve ağız sağlığı açısından kesinlikle yapılması gereken bir tedavi yöntemidir.

Daha önceden diş taşları sebebiyle diş etlerinde çekilme meydana gelmiş ise, diş taşları temizlenince de doğal olarak diş kökleri açığa çıkmaktadır. Bireyler diş taşlarının temizletilmesi sonucunda köklerinin açığa çıktığını zannedebilirler. Gerçek ise bireylerin önceden ağız bakımını kötü yapması ve oluşan diş taşları sebebiyle meydana gelmiş çekilmelerin bir sonucudur. Yapılan diş temizleme işleminin bir sonucu değildir. Operasyonla diş eti çekilmeleri düzeltilemiyor ise diş etlerinin daha fazla çekilmesini önlemek için iyi bir ağız temizliği şarttır.

Diş taşı temizliği çok sık zamanlarda yapılıyorsa ağız temizliğiniz iyi değil anlamına gelmektedir. Ortalama olarak 6 ayda bir gitmemiz gereken diş hekiminiz sizleri bu konu hakkında bilgi verecektir.

Unutmayın ki, diş ve diş eti temizliğinden sonra yeniden oluşacak diş taşının önüne geçmek sizin elinizdedir. Diş hekiminizin tavsiye ettiği diş fırçalama yöntemini kullanarak ve de arayüz bakımını iyi yaparak istediğiniz ağız temizliğine ve sağlığına sahip olabilirsiniz.

Dişlerinizi temizlettirdikten sonra hızlı bir şekilde tekrardan diş taşı oluştuğunu hissediyorsanız diş fırçalama yönteminizi kontrol etmelisiniz. Temizlenen bir bölgenin tekrardan kirlenmesi o bölgeye iyi bakılmadığı anlamına gelir.

Ağız sağlığının vücut sağlığının önemli bir parçası olduğunu düşünerek diş etlerinizin bakımını kesinlikle ihmal etmeyin ve eğer gerekiyorsa dişlerinizi mutlaka temizlettirin. Eğer hala aklınızda diş eti temizleme işlemi zararlı mıdır sorusu var ise diş hekimlerine giderek diş eti temizlenmesi hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

İlerleyen süreçlerde  diş temizletmek nasıl yapılır, diş temizletme beyazlatır mı, diş temizlemek acıtır mı, diş temizletme fiyatları gibi konularda daha ayrıntılı yazılarımızda gelecektir. Bizi takip etmeyi bırakmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
  Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
  2018-07-09 02:49:06
  Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
  2018-07-06 00:48:07
  DMCA.com Protection Status