" /> Çalışan Annede Suçluluk Duygusu | Pembe Bigudi
Çalışan Annede Suçluluk Duygusu

Çalışan Annede Suçluluk Duygusu

Çağımızın vazgeçilmezi olan kadınların çalışma hayatında yer alması kimi zaman zorunluluk, kimi zaman da kadının ataerkil toplumda kendini gösterme çabasıyla isteyerek gerçekleşmektedir.

Kadınların çalışmasıyla birlikte çalışan anne kavramı toplumda çok daha fazla kabul görmeye başlarken, duygusal olarak kadınlarda yeni bir sorun da ortaya çıkmaya başlamıştır. Çalışan anneler, çocuklarını bırakarak işe gitmek zorunda oldukları için suçluluk duygusuyla mücadele etmeye başlamışlardır.

Çalışan anne psikolojisi çoğu zaman erkekler veya yakın çevre tarafından göz ardı edilmekle birlikte, yapılan araştırmalarda çocukların bu durumdan etkilenmediklerini, annelerin kendilerini daha yoğun baskı altında tuttuklarını göstermektedir.

Suçluluk Duygusunun Varlığı Çocukları Etkiliyor

Çalışan annelerin çocuklarıyla ve evleriyle ilgilenme süresi kısıtlı olmakla birlikte, mevcut zamanın kaliteli olarak değerlendirilmesi ile mesaiye harcanan zaman, kayıp olmaktan öte doğru bir zaman yönetimi ve planlama sağlamaktadır.

Çalışan anne, suçluluk duygusu içinde hareket ettiğinde çocuk bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir. Eve gelen anne sürekli ve yoğun olarak çocukla ilgilenerek kayıp zamanı telafi etmeye çalışırken, her dediğini yapan anne nedeniyle çocuğun gelişimi olumsuz etkilenebilmektedir.

Kısaca çalışan anne çocuğuna nasıl davranmalı sorusuna cevap vermek gerekirse, annenin çocuğu şımartacak kadar yoğun ilgi göstermeden, normal ve olması gerektiği gibi davranması zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Derslere, oyuna ve sohbete yeteri kadar zaman, mesai sonrası eve gelince de ayrılabilir.

Çalışan Annelerde Suçluluk Duygusu

Çalışan Annenin Çocuğu Özgüvenli Oluyor

Annesinin her an yanında olmadığı çalışan annelerin bebekleri ve çocukları, kendi işlerini kendileri yapabiliyor, yardım beklemek yerine çözümleri kendileri üretebiliyorlar, duygu ve düşünce yapıları daha hızlı geliştiğinden daha başarılı ve daha özgüvenli olabiliyorlar.

Annenin zorunlu olarak bebeğin yanında olması gerektiği zaman diliminden sonra ayaklarının üstüne tek başına basabilen çalışan annenin çocukları, annenin normal bir iletişim halinde olması ile başarılı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmektedirler.

Çocuğun çalışan anneye tepkisi, annenin duyduğu suçluluk duygusunu bastırabilmesi ile değişiklik göstermektedir. Anne kendini suçlu hissedip çocuğun üzerine çok düştüğünde, daha huzursuz, huysuz ve şımarık çocuklar yetişmektedir. Her gün düzenli olarak çocukla vakit geçirebilen anneler, çalışsa dahi mutlu, huzurlu ve başarılı bireyleri topluma kazandırabilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status