" /> Bıttım Sabunu ve Faydaları | Pembe Bigudi
Bıttım Sabunu ve Faydaları

Bıttım Sabunu ve Faydaları

Bıttım Sabunu ve Faydaları.Güneydoğu Anadolu civarında yetişen bıttım bitkisi, diğer adıyla menengiç meyvesinden  organik bıttım sabunu elde edilmektedir. Menengiç bitkisi yani bıttım bir şifa deposu olarak bilinmektedir.

Bu bitkiden yapılan sabun gibi kahve de çok yararlı olarak bilinmektedir. Bıttımdan sabun yapılırken bitkinin yağı kullanılmaktadır. Sabun, tamamıyla doğal ve el yapımıdır. Siirt ve Mardin illerinde yaygın olarak üretilmektedir. Saça çok faydalı olan bu sabun tamamen doğal ve organiktir.

Bıttım Sabunu Faydaları

* Saç dökülmesine iyi gelir.

* Beyazlanmaya karşı önleyicidir. 7-8 ay düzenli olarak kullanıldığında saçlar doğal rengine kavuşur.

* Kepeklenmeye karşı iyi gelir.

* Saç derisinde oluşmuş bakterileri yok eder.

* Saçların beslenmesini sağlar, parlak ve yumuşak görünüm kazandırır.

* Mikrop öldürücüdür. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. (Tahriş, yara, mantar, egzama.)

* Gözenekleri açar. Varisleri rahatlatır.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

SAÇ İÇİN KULLANIMI: Saçlarda düzenli olarak kullanılmalıdır. Bıttım sabunu ile saçlarınızı yıkarken başka şampuan kullanmamanız önerilir. Çünkü etkisini azaltacaktır. Yani bıttım sabunu kullanmaya başladığınız zaman belli bir süre için sadece bıttım sabunu ile yıkamalısınız. Saçlarınızı gün aşırı değil de 2 günde bir yıkamanız tavsiye edilmektedir. Ancak her gün saç yıkamanız gerekirse, başka şampuan kullanmadan bıttım sabunu ile yıkamalısınız.

Saçlarınızı iyice ıslatın ve bıttım sabununu saçınıza köpürtene kadar sürün. Saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yapın ve saçlarınıza iyice yedirip uygulayın. İşlem bittikten sonra ılık suyla durulayın.

CİLT – VÜCUT İÇİN KULLANIMI: Sabun sadece saça değil günlük hayatta da kullanılabilir. Sivilcelerin yok edilmesine katkı sağlar ve oluşumunu önler. Mantar, egzama gibi deri hastalıklarına faydası vardır.

Bıttım Sabununun Zararları veya Yan Etkileri

Menengiç yağından elde edilen bu doğal sabun tamamen organiktir. Herhangi bir yan etki göstermez. Her yaş grubu bu sabunu kullanabilir. Ancak önemli rahatsızlığı bulunan kişiler kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Bıttım Sabunu Fiyatı

Özellikle yabancı turistler tarafında ilgi gören bu doğal organik sabun, bir kilo 20-25 TL civarında bir fiyattan satılmaktadır. Aktar, organik ürün pazarı, internet veya eczanelerden bıttım sabununu satın alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Bıttım Sabunu ve Faydaları Şifali Bitkiler Yozgat merkezden ben Yuce Koray. Slm web sitesi inan ki iyi, twitter da paylaştım 27-02-2017 02:14:36 harika ötesi.

  2. Bıttım Sabunu ve Faydaları Şifali Bitkiler Mersin merkezden ben Terim Yalcinkaya. merhaba arkadaşlar web siten inanki ilgi uyandırıcı, şukuladım 28-03-2018 07:51:14 harika ötesi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status