" /> Bebeklerde Pişikleri Önlemenin Yolları | Pembe Bigudi
Bebeklerde Pişikleri Önlemenin Yolları

Bebeklerde Pişikleri Önlemenin Yolları

Dünyaya gelişleri ile birlikte herkesi mutluluğa boğan, tek başlarını gelişimlerini tamamlamaları mümkün olmayıp bakıma ihtiyaç duyan minik bebeklerin bezinden mamasına, banyosundan masajına günlük tüm özel ihtiyaçları hassasiyetle yerine getirilmeli ve de takip edilmelidir. Nitekim gelişmiş bir insana göre bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz dünyaya adapte olma sürecinde olduklarından daha güçsüz olmakta ve de cilt yüzeyleri daha hassas olmaktadır.

Bebeklerin büyüme süreçlerini sağlıklı tamamlamalarında kişisel temizlikleri büyük önem taşıdığından öncelikli olarak bebeğin altını değiştirmek için kullanılan bezin yapısına, bez değişim aralıklarına çok dikkat edilmelidir. Tüm yeni doğan bebeklerde sıklıkla gözlemlenen ve de annelerin canını en çok sıkan konu da birtakım nedenlere bağlı olarak meydana gelen pişiklerdir. Bu pişikler bebeği huzursuz ederek uyku süreçlerini olumsuz yönde etkilemekte ve aşırı hassasiyete bağlı olarak harekete halinde iken sürtünme ile orta çıkan yanma hissi bebeğin sürekli ağlama nöbetlerine yakalanmasına neden olabilmektedir.

Bebeklerde pişik oluşumunun başlıca nedenleri; idrar ve dışkıya bağlı olarak enfeksiyon oluşumu, hassas bölgenin uzun süre sıcak ve nemli kalması, aşırı terleme, bebeklerin hassas ciltlerini tahriş edebilecek krem sabun gibi bakım ürünlerinin bilinçsizce kullanılması, bebeğin altının gerekli oranda değiştirilmemesidir. Bebeklerde pişikleri önleyebilmek için şunlara dikkat edilmelidir.

Bebeklerde Pişiği Önleme

Bebeklerde Pişik Oluşumunu Engelleme Yolları

  1. Bebekler gün boyu aldıkları besinlere bağlı olarak çok fazla idrar çıkarabilmekte ya da dışkıları sıvı halde gelebilmektedir. Bu sıklık bezlerinin de sıklıkla değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Gün içerisinde en az 6 – 7 kez bebeğin bezi mutlaka değiştirmeli, bebeğin dışkı çıkarmasa dahi bebek bezi ile terleyeceği düşünülerek gerekli oda sıcaklığı sağlanıp bebeğin altı havalandırılmalıdır.
  2. Bebeğin altı değiştirilirken kullanılan ıslak mendiller bebek cildine uygun olarak seçilmelidir. Hatta koşullar el veriyor ise ıslak mendil kullanmak yerine bebeğin poposu ılık su ile temizlenmeli ardından pamuklu bir havlu ile kurulanmalıdır.
  3. Bebeğin altı temizlendikten sonra pudra kullanmak yerine (pudra kalıntıları hassas bölgede birikerek enfeksiyona yol açabileceğinden) doktor tarafından tavsiye edilen bitkisel pişik kremleri kullanılmalı ve de pişik kremi ince bir tabaka halinde yumuşak ve yuvarlak hareketler ile sürülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status