" /> Bebek Sallamak Zararlı Mıdır? | Pembe Bigudi
Bebek Sallamak Zararlı Mıdır?

Bebek Sallamak Zararlı Mıdır?

Bebek Sallamak Zararlı Mıdır?2 yaşından küçük çocukları sallamak ölüme sebep olabilmektedir. Ebeveynler çoğu zaman ağlayan, yatmak bilmeyen bebekleri sallayarak uyutmaya çalışır. Ancak bu yöntem bebeklerde ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Bu problemlerden bazıları, zeka geriliği, beyin kanaması ve ölümdür. Ayrıca bazen sevgi gösterisi olarak yaptığımız havaya fırlatma da bu tarz sonuçlara sahip olabilmektedir.

Bebekleri Battaniyede Sallamak

Bütün ebeveynler uykusuz gecelere alışkındır. Sabahlamanın sebeplerinden bazıları, açlık, altını kirletme ya da gaz sancısı olabilir. Eğer uykusuz geceler üst üste yaşanırsa ebeveynleri için tek amaç artık bebeği uyutmak olmaktadır. Ebeveynler bebeklerini uyutmak için türlü türlü yöntemler denemektedir. En son ise bebeği battaniye arasına koyup uyutmaya çalışırlar. Bebeğin sallayarak uyumasını sağlamaya çalışırlar. Ancak bu pek de doğru bir davranış değildir. Çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

Battaniye arasında, kollarda veya ayaklarda hızlı bir şekilde sallanan bebekler bu hareketler sonucunda bir sendrom yaşayabilmektedir. Bu sendromun sonucu ölüme kadar varabilmektedir. Buna da sarsılmış bebek sendromu denmektedir.

Sarsılmış bebek sendromu yaşamış bebekler, kafalarının içerisindeki basıncın artmasından dolayı, apne, kasılma ve koma durumu yaşarlar. Bunların sonucunda da hastaneye götürülürler.

Sarsılmış Bebek Sendromunun Sebepleri

Bebeklerin ya da ufak çocukların sert bir şekilde üst üste havaya atılarak tutulması, bebeklerin ayakta sallanması veya çocukların kollarından tutularak kendi çevreleri etrafında döndürülmesi gibi eylemler, sarsılmış bebek sendromuna sebep olmaktadır.

Sarsılmış bebek sendromu yaşayan bebeklerden ortalama olarak üç tanesinden biri ölmektedir. Üçte biri ise nörolojik olarak engelli olarak hayatını devam ettirmek zorunda kalmaktadır. Ancak üçte biri hayatlarına normal bir şekilde devam edebilmektedir. Eğer sendrom ağır bir şekilde yaşanırsa beyin sarsıntısı, omurilikte zedelenme ya da felç, körlük, göz problemi ve zeka geriliği gibi sonuçlar oluşabilmektedir.

Bebekler sarsılmamalıdır ve sallanmamalıdır. Uzmanlar eğitimsiz kişilerin bilinçsizce çocuklarını sallamalarını kesin bir dille eleştirmektedir. Ailelerin kendilerini tamamen hazır hissettikten sonra çocuk yapmaları ve uzman kişilerden destek almaları gerekmektedir. Bu sayede çocuklar düzgün bir şekilde yetiştirilecek ve sağlıklı bireyler olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status