" /> Az Riskli Kredi Notu Nedir? | Pembe Bigudi
Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Kredi notu finans kurumlarından kredi çekmek ve kredi kartı almak isteyenler için oldukça önemlidir. Kredi notları içerisinde risk gruplarından bir tanesi olan az riskli kredi notu nedir? sorusu, kredi notu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin merak ettikleri bir konudur. Az riskli kredi notu, kredi notu risk grupları içerisinde değerlendirilen puanlardan birisidir. Kredi notları hesaplanırken kişilerin geçmişe dönük beş yıllık finansal kayıtları baz alınmaktadır. Bu finansal kayıtlar içerisinde belli başlı kriterler daha önemli olurken, bazıları düşük de olsa hesaplamada kullanılmaktadır. Kredi notu bilgisi Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanan ve talep edilmesi halinde finans kurumlarıyla, bireysel ve tüzel kişiliklerle paylaşılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu dokuz bankanın iştirakiyle kurulmuştur ve yakın bir zamanda hayata geçirdiği Findeks kredi notu sistemi üzerinden kredi notunu talep eden kişilerle paylaşmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu nasıl hesaplanır? diye sorduğumuzda bunun belli başlı kriterleri olduğunu görmekteyiz. Kredi notu; kişilerin kredi ve kredi kartı kullanımı, mevduat hesapları, fatura ödemeleri, birikim hesapları ve emeklilik sigortaları gibi finansal işlemlerinin derlenmesinden oluşmaktadır. Kredi notu verisi son beş sene içerisinde yapılan kredi ve kredi kartı geri ödemelerini temel eksenine almıştır. bu süre içerisinde tüketicinin yaşamış olduğu kredi ve kredi kartı geri ödemelerindeki aksaklıklar % 30 oranında kredi notunu etkilemektedir. Bu puanlama sistemi 0 ile 1900 puan arasında değişen değerdedir. Kredi notu risk grupları; 1 ile 699 arasında en riskli, 700 ile 1099 arasında orta riskli, 1100 ile 1499 arasında az riskli, 1500 ile 1699 arasında iyi, 1700 ile 1900 arasında çok iyi olarak derecelendirilmiştir. En riskli grupta bulunan kişiler özellikle kredi alma konusunda sıkıntı yaşayacaklardır. Ancak kredi notu kredi alabilmek için tek kriter değildir. Bu nedenle bazı bankalar müşteri potansiyellerini arttırabilmek için kredi notu düşük olanlara kredi imkanı sunabilmektedir.

Az Riskli Kredi Notu

Az riskli kredi notu, kredi risk grupları içerisinde 700 ile 1099 puan arasında bulunan kişilerin ve kurumların kredi puanlamasıdır. Bu grupta yer alan kişiler bankalardan kredi alma olasılığı yüksek olan kişilerdir. Bankalar kredi notunu incelendikten sonra bu kişilerin maaş bilgilerine, sigortalılık geçmişlerine, mevcut borçlarına bakarak haklarında bir değerlendirme yapacaktır. Bu değerlendirmede çıkan sonuç bankanın kredi verme kriterlerini karşılıyorsa, az riskli kredi notu sahibi olan kişi rahatlıkla kredi alabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  1 Yorum

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
  Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
  2018-07-09 02:49:06
  Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
  2018-07-06 00:48:07
  DMCA.com Protection Status