" /> Ayak Bakımı için Güzellik Sırları | Pembe Bigudi
Ayak Bakımı için Güzellik Sırları

Ayak Bakımı için Güzellik Sırları

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, yazlık ayakkabılar, terlikler, sandaletler ortaya çıkınca ayak güzelliği, ayak bakımı da ön plana çıkmaya başladı. Düzenli olarak yapacağınız ayak bakımları hem günü daha zinde ve yorulmadan geçirmenizi sağlar, hem de her zaman güzel ayaklara sahip olmanızı sağlar.

Öncelikle bakımlı ayaklar için doğru ayakkabı ve doğru terlik seçimi yapmalısınız. Hem ayaklarınızın ağrımaması hem de mantar, ayak kokusu, nası gibi sağlık sorunlarının olmaması için doğru ayakkabı seçimi önemlidir.

Evinizde her zaman bir ponza taşı bulundurmalısınız. Bu ayak bakımı için sizin en büyük yardımcınız olacak. Her banyo sonrası ayaklarınızı ponza taşıyla törpüleyin. Böylece ölü derileri ayağınızdan atarsanız. Ardından gül kokulu vazelin ile ayaklarınızı ovun ve üzerine çorap giyin. Vazelini sürerken parmak aralarına sürdüğünüzde kurulamayı unutmayın. Zira parmak araları ıslak kalırsa ayak mantarı sorununuz ortaya çıkabilir.

Ayak Bakımı İçin Öneriler

3 haftada bir veya ayda bir pedikür yapmalısınız ama pedikür yaparken tırnak etlerini asla kökünden kesmemeli ve koparmamalısınız. Zira bu mantar, iltihap veya enfeksiyon sorunlarına sebep olabilir.

Kırmızı oje veya siyah oje kullanıyorsanız ve asitonla ojeleri çıkardıktan sonra tırnak kenarlarındaki kırmızı, siyah oje kalıntılarını çıkarmakta zorlanıyorsanız, ojeleri sürmeden önce alt taban olarak şeffaf cilayı kenarlara taşacak kadar iki kat sürün ve üzerine ojeyi sürün.

Ayak bakımının en büyük yardımcısı süt banyosudur. Ayaklarınızı 2 haftada bir süt dolu bir leğende yarım saat bekletirseniz, en pahalı ayak bakım kremlerinden bile daha etkili bir bakı yöntemi elde etmiş olursunuz.

Bunun yanında topuk çatlamalarını yok etmek için hafta da bir zeytin yağ ile masaj yapar ve üzerine bir çorap giyip yatarsanız sabaha kalktığınızda topuk çatlakları geçmiş olur. Ayak çatlaklarının en büyük sebebi rüzgara maruz kalan ayaklardır bu sebeple asla ayaklarınızı kurulamamazlık yapmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status