" /> Anne Sütü İle Beslenmenin Faydaları | Pembe Bigudi
Anne Sütü İle Beslenmenin Faydaları

Anne Sütü İle Beslenmenin Faydaları

Bebeğin en doğal ve sağlıklı besin kaynağı anne sütüdür. Bebek, D vitamini dışındaki bütün ihtiyacını anne sütünden karşılar.

Doğumdan hemen sonra gelen sarı süt (kolostrum) bebeğin ilk aşısı olarak bilinir. İçerisinde enfeksiyonu önleyen bağışıklık sistemi öğelerini (IgA, IgG ve IgM) içerir, bebeği hastalıklara karşı korur.

 Anne sütü, mama ve inek sütüne oranla çok daha besleyici olmasının yanı sıra içinde sindirime yardımcı enzimleri, aynı zamanda büyüme ve gelişme için gereken hormonları barındırır. Çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır. Mide-bağırsak sistemi ve solunum sistemi enfeksiyonlarının görülme sıklığını azaltır. Hazmı kolaydır, kabızlık yapmaz. Emzirilen bebeklerde Tip I diyabet, çölyak, şişmanlık, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların görülme oranı daha düşüktür. Emzirilen bir bebek sosyal, ruhsal ve bedensel olarak daha hızlı gelişim gösterir.

Sterildir, en doğal ve taze besin kaynağıdır, her zaman temiz ve mikropsuz olduğu gibi alerjiye neden olmaz. Hazırlanması daha kolaydır ve ekonomiktir.

Emziren annelerde doğum sonrası kanama daha azdır, rahimleri daha çabuk küçülür ve hamilelik kilolarını daha hızlı verirler. Meme ve rahim kanseri görülme oranları daha azdır.

İlk 6 ay bebeğe süt dışında ek bir besin verilmesine gerek yoktur. 6. aydan sonra ek besine geçilebilir lakin süte devam edilmelidir. Bebeğin ihtiyacına göre su da verilmelidir.

 Emzirme anne ve bebek arasında ki bağı güçlendirir.

Sütünün yeterliliği bebeğin ağırlık kazanmasıyla anlaşılır. Bebeği düzenli büyüme-gelişme kontrollerine götürerek sütün yeterli olup olmadığı anlaşılır.

 Anne Sütü Yapımının Devamlılığı İçin;

İlk günlerde süt az gelebilir, sezaryen sonrası ilk 2 hafta süt gelmeyebilir, bu durum normaldir. Süt gelmese bile bebek emzirilmelidir. Bebeğin her emmesinde sinirler yoluyla gönderilen uyarılar annenin beynine iletilir. Beyin prolaktin diye bir hormon üretir ve süt salgılanmasını uyarır.

Tıbbi açıdan istenmedikçe biberon kullanılmamalıdır. Bu bebeğin, anne memesini emme yeteneğini azaltır. Emzirme sıklığı ve bebeğin memede kalma süresi bebeğin isteği doğrultusunda olmalıdır.

 Emmeyen Bebeklerde Görülen Riskler;

Emzirilmeyen bebeklerin ölüm oranı, emzirilen bebeklerden 4-6 kat daha fazladır.

 Sağılmış Sütün Saklanması;

Oda sıcaklığında 8 saat,

Buzdolabında 24 saat,

Derin dondurucuda 3 ay saklanabilir.

Bunlar dışında eğer bilginiz yoksa anne sütü özellikleri, anne sütü bileşenleri, emzirme eğitimi almanızı öneririz. Bunun eğitimi mi olur demeyin, birçok anne bu konuda ciddi hatalar yapabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Isin Sancakli: iyi yazı olmuş
2018-07-09 02:49:06
Gunes SozenRabia Ornek: iyi yazı olmuş
2018-07-06 00:48:07
DMCA.com Protection Status